Pod taktovkou nové trenérské dvojice Antonín Stavjaňa – Martin Štrba, kterou doplňuje kondiční kouč František Bombic, má mužstvo za sebou vydařenou část letní přípravy na suchu. „Pevně věřím, že jsme se dobře připravili. Ale jestli tomu tak skutečně bylo, to ukáže až další fáze na ledě," upozorňuje hlavní trenér Antonín Stavjaňa.

Letní příprava trvala devět týdnů, během kterých hráči nabírali především objem. „Počasí bylo odpovídající, takže jsme zvládli kompletní program, který jsme si naplánovali," chválil si trenér.

Poté dostali hráči dva týdny volno a v minulém týdnu už opět trénovali. „Bylo to taková náběhová fáze. Trénovali jsme jednou denně tak, aby byli kluci připraveni na přechod na led. Tam se zapojují jiné svalové partie, tak aby nedocházelo k výpadkům z důvodů nějakých zranění," zdůvodňuje Stavjaňa zařazení krátkého tréninkového bloku ještě před nástupem na led.

Ode dneška je mužstvo na ledě, ale ledovou plochu Pouzar centra okusilo už v červnu. „Vždy dvakrát v týdnu jsme měli dopoledne hodinovou fázi na ledě. Bylo to pro hráče takové osvěžení a také díky tomu psychicky lépe zvládali tréninkovou zátěž. Denodenní pobyt na ledě je ale potom samozřejmě něco jiného. Z mužstva cítím chuť, že se na ledě těší. To je velice pozitivní," oceňuje trenér.

Zatímco v červnu ještě trénovalo mužstvo ve staré výstroji, nyní již mají hráči některé její součásti nové. „Takové je trend, že firma dodávají nové věci většinou až v červenci nebo na začátku srpna. V červnu jsme ještě trénovali ve starých věcech. Nové jsou ale na takové úrovni, že je záležitostí jednoho dvou dnů, aby si na ně kluci zvykli," zdůrazní trenér. „Spíše je to o tom, že z kluků za tu pauzu trošku vyprchalo vnímání ledu."

První tři týdny bude tým trénovat na dvě skupiny. V úterý a ve čtvrtek budou tréninky dvoufázové. „Vždycky dopoledne budeme rozděleni na dvě skupiny. Máme momentálně trochu širší kádr a trénují s námi i krajánci," připomíná Stavjaňa účast českobudějovických odchovanců, kteří působí v zahraničí. Kmenoví hráči Motoru si tak mohou zatrénovat s Martinem Hanzalem, Filipem Novákem nebo třeba Milanem Gulašem. „Jsme za ně rádi, protože tito kluci nám zvedají úroveň tréninků," spokojeně kouč konstatuje.

S prvním týmem se připravují také někteří mladíci z juniorky. „Chceme je vidět v tréninku a zároveň tito mladí hráči mají možnost okusit atmosféru prvního mužstva. Pokud by dostali šanci v průběhu sezony, tak by pro ně v áčku nebylo všechno nové a čerstvé."

Úvod přípravy absolvuje mužstvo na druhé ploše Budvar arény. Na hlavním stadionu by měl být led k dispozici až v příštím týdnu. Stavjaňa v tom ale nevidí žádný problém. „Je to jen o pár metrů dál," mávne rukou.

Do tréninku nastoupil kompletní kádr. Nikdo nemá zdravotní problémy. Na srazu chyběl pouze gólman Petr Kváča, jenž je s reprezentační devatenáctkou na turnaji v Drážďanech.

V přípravě čeká Stavjaňův tým sedm přátelských zápasů. „Chtěli jsme ještě nějaký zápas odehrát, ale nepodařilo se nám sehnat dalšího soupeře v odpovídající kvalitě. V časovém prostoru, který tam vznikl, odehrajeme asi tréninkové utkání s nějakým sparingpartnerem. Možná využijeme naši juniorku," říká k zápasovému programu.

K týmu už se připojil i kanadský obránce Mitch Fillman. „Zdá se, že je kondičně velmi dobře připravený. Máme spolu domluvenou schůzku, na které si s ním všechno upřesníme. Aby se on u nás dobře cítil a my jsme z něj vytěžili maximum," přeje si Stavjaňa.

Komunikační bariéry se neobává. „Je taková doba, že prakticky všichni kluci umí mluvit anglicky. Někdo víc, někdo méně, ale domluví se," ujistí.