Po malinko rozpačitém vstupu do sezony šly výkony týmu rychle nahoru. V čem vy osobně vidíte důvody tohoto progresu?
Především je třeba říct, že teď je tým tam, kde jsme očekávali, že bude. Vzhledem k síle mužstva, které se nám na jaře podařilo složit, pro mě není překvapením, že jsme druzí. A pokud budeme druzí, třetí nebo čtvrtí, tak je to pořád pořadí, se kterým jsme víceméně počítali. Přišla doba, kdy tým hraje to, na co má. Očekával jsem, že bychom se měli v těchto vodách tabulky pohybovat.

Jak významný podíl na tomto umístění má mimořádně úderná dvojice Nouza – Straka?
Po loňské sezoně jsme si řekli, že chceme oživit ofenzivu a produktivitu a přivedli jsme úplně novou první lajnu, která hraje ve složení Nouza – Straka – Heřman. Jsou to kluci, kteří sem přišli a pracují pro klub. Jednak  na ledě, kde dvojice Straka a Nouza suverénně vládne kanadskému bodování celé soutěže, Heřman je v první desítce a je radost se na ně dívat. Svými výkony uchvátili fanoušky, což jsme si přáli. Kromě toho se ale zapojují i do všech aktivit mimo led. Velmi ochotně se zúčastňují všech dobročinných akcí či podpisovek, které děláme pro naše partnery. Pravidelně se chodí  dívat na zápasy naší juniorky a mám pocit, že s klubem žijí. Pokud se řeknou  jména Straka a Nouza, tak s nimi jsem maximálně spokojen, jen aby zdraví a forma vydržely!

Před sezonou jste si dali za cíl hrát do šestého místa v tabulce, hlavně doma předvádět atraktivní hokej a dle možností co nejvíce zapojovat vlastní mladé hráče. První dvě položky plníte až nad očekávání, ale co ta třetí? Je také podle vašich představ?
To je popravdě řečeno oblast, se kterou nejsem úplně spokojený. Jednou z příčin je, že řada mladých hráčů, kteří měli dostávat příležitost a ještě ji dostávat budou, byla zraněná. Měli jsme období, kdy jsme měli problém poskládat tři lajny, natož, abychom hráli na čtyři. Může se tedy zdát, že mladí u nás nedostávají až takový prostor. Když se však podívám na náš tým jako celek, tak můžeme být spokojeni s první i druhou řadou. Ale nejsem příliš spokojen s tím, jak naši mladí uchopili svou příležitost. Hovořím zejména o útočnících, protože třeba gólmani ji uchopili. A něco podobného bych očekával i od ostatních mladých hráčů, kteří se objevují ve třetí a čtvrté lajně. V tom vidím negativum letošní sezony, že mladí hráči nejsou schopni se v týmu výrazněji prosadit.

Nemrzí vás v této souvislosti, že se ani jeden hráč z klubu neobjevil alespoň v širší nominaci na mistrovství světa hráčů do dvaceti let? Třeba u Luboše Roba se předpokládalo, že tam chybět nebude.
Mrzí nás to. A netýká se to jenom Luboše Roba, ale třeba také Radka Prokeše. Oba z nominace vypadli. Bohužel si svými výkony na ledě o nominaci neřekli. Minimálně dvakrát je tady byl sledovat  při zápase jako pozorovatel dvacítky František Musil. V nominaci nejsou a bohužel to pro mě není zase až takové překvapení. Byli jsme se podívat na extraligovém zápase v Plzni a výkony plzeňských mladíků jsou diametrálně odlišné od výkonů našich mladých hráčů.

Zmínil jste kvalitní výkony gólmanů. Výborně chytá nejmladší z nich Gába, po zranění se brzy vrátí Bláha a k tomu máte ještě Kůdelu. Budete držet v kádru tři brankáře?
Minimálně do konce sezony bude situace taková, že budeme mít tyto tři gólmany. Není žádný důvod, abychom my tuto trojici z našeho popudu měnili. Jak to s nimi bude konkrétně, to je otázka pro prezidenta klubu Romana Turka.

Jak se tváříte na střídavé starty lídra týmu Josefa Straky v extralize za Spartu Praha? Trenér Petr Rosol se k tomuto tématu nechtěl raději vůbec vyjadřovat…
Trenéra plně chápu. Pro něj to znamená, že hráč, kterého hodně využívá, je využíván ještě jinde. Má opodstatněné obavy o jeho zdraví a kondici. Já se na to dívám z trochu širšího pohledu. Sparta nám ho v létě za nějakých výhodných podmínek prodala a neplatili jsme za něj plnou tabulkovou cenu. Tudíž jsme se dohodli se Spartou, že na oplátku za to, pokud se na to Pepa sám bude cítit a bude mít chuť, může za Spartu nastoupit na střídavý start. My nebudeme ti, kdo by mu v tom bránil, alespoň ne v této části sezony.

Nakonec k této situaci došlo už několikrát.
Přitom v létě situaci vypadala tak, že by byla utopie, aby si Sparta se svým širokým kádrem Pepu vytáhla. Ale stalo se a Pepa tam odehrál dobrá utkání, protože Sparta má opakovaně zájem o jeho služby. Pro nás je to i dobrá propagace, že tady máme hráče, o kterého stojí špičkový extraligový klub. Znamená to mimo jiné, že nehrajeme tak špatný hokej a máme v kádru kvalitní hráče. Hlavní je, že Pepa je schopen hrát tady i tam a fyzicky to zvládá.

Martin Heřman si jednou zahrál za Plzeň. Mají ještě někteří další hráči vyřízený střídavý start do extraligy?
Zájem byl o Prokeše, ale to nakonec prozatím nedopadlo. Luboš Rob má střídavý start do Sparty, Heřman a Růžička do Plzně. Mladí kluci pak jezdí hrát druhou ligu do Tábora a Jindřichova Hradce.

Je odehráno dvaatřicet kol a vy jste neudělali jedinou změnu v kádru. Nikdo neodešel ani nepřišel, což je v hokejovém týmu skoro rarita. Jste natolik spokojeni s kádrem, který máte, nebo je na vině spíše ekonomická stránka?
Kádr jsme dávali velice pečlivě dohromady před rokem někdy v prosinci a lednu. Intenzivně jsme se zabývali tím, které hráče přivedeme. Neřešili jsme jenom jejich produktivitu a věk, ale zabývali jsme se i jejich lidskými vlastnostmi, jak nám zapadnou do kabiny. První důvod je, že jsme se naštěstí moc nespletli, když jsme hráče vybírali. Druhá věc je, že tým funguje a hraje to, co od něj lze očekávat. Proto není důvod do něj sahat. Třetím faktorem jsou finance. Co jsme si z ekonomického hlediska mohli dovolit, jsme si už dovolili. Nemáme finanční rezervy na to, abychom přivedli další hráče. To bychom museli jednoho nebo dva naše hráče někam umístit i se smlouvou. Pak by se nám otevřel prostor na nákup nějaké posily. Ale také vzhledem k tomu, že jedním ze základních předsezónních cílů bylo dávat příležitost mladým hráčům, tak ani tuto potřebu nemáme. Chceme, aby mladí dostali svůj prostor.

Vzhledem k postavení v tabulce, neláká vás přesto zkusit navýšit rozpočet, přivést nějaké kvalitní hráče a zkusit zaútočit minimálně na baráž o extraligu?
Láká. Postavení v tabulce těsně před Vánoci k tomu vyzývá. Tabulka se krystalizuje, i když stále ještě můžeme třikrát prohrát a budeme sedmí. Bavíme se o tom, ale odpověď je jednoznačná. Peníze na další hráče prostě nemáme. Nepřišel žádný sponzor, který by řekl, teď to vypadá dobře, tak tady máte deset milionů a přiveďte si hráče. Na druhou stranu je třeba přiznat, že se bavíme s hokejisty, kteří by nás teoreticky mohli posílit. Ani nevylučuji, že se to třeba nakonec skutečně stane. Ale momentálně na žádném konkrétním hráči nepracujeme.

Od začátku listopadu jste všechny zápasy vyhráli až na tři, ve kterých jste nestačili na loňské účastníky extraligy Chomutov a Kladno. Co vám to naznačilo?
Řeklo nám to, že kompaktností a silou celého kádru jsou Chomutov a Kladno stále ještě o krůček před námi, i když jsem oba týmy už v letošní sezoně porazit dokázali.

Bude pro vás hodně důležité, z jaké pozice půjdete do play off?
Z ekonomického hlediska je pro nás důležité, abychom šli z co nejlepší pozice a co největší počet utkání odehráli doma.

A ze sportovního hlediska?
Tam je to stejné. Chceme být co nejvýš. Pořád je ale ještě dvacet kol do konce základní části. To je hodně.

Co říkáte vašim fanouškům, kteří chodí v ještě hojnějším počtu než loni?
To je neustále naprostá fantazie. Začalo to fantasticky před rokem a půl a běží to pořád stejně. Lidí chodí ještě více než loni, což je dáno také tím, že zatímco loni jsme byli „druzí" od konce tabulky, tak letos od začátku. Průměrná návštěvnost je o nějakých pět set lidí větší než loni. Fanoušci jsou skvělí a patří jim velký dík.

Máte za sebou až na výsledek povedený retro zápas s Kladnem. Chystáte v této sezoně pro diváky ještě nějakou podobnou akci?
Ano. Dvacátého prosince při zápase s Chomutovem připomene tragédii, která se stala Romanu Bernatovi, když při tréninku a pádu z kola přišel o nohu. Podařilo se nám přes Nadaci ČEZ získat nějaké prostředky, abychom mohli Romanovi přispět na nákup kvalitnější protézy. V průběhu utkání také bude probíhat finanční sbírka, do  které se mohou zapojit také diváci.

Čeká vás zápas s Mostem. Zůstává ve vás ve vztahu k tomuto soupeři jistá pachuť z loňského léta, kdy jste s ním jednali o odkoupení prvoligové licence, ale nakonec k tomu nedošlo?
Na to už jsem dávno zapomněl. Oni tehdy asi ani sami nevěděli, co chtějí nebo nechtějí. Podle toho také jejich jednání vypadalo. Naštěstí se nám podařilo najít jinou variantu. Co se týká samotného zápasu, tak nic jiného než tři body neberu.

Poslední dotaz, který určitě dostáváte docela často. Pokud by se to přece jen podařilo, uvažovali byste už letos o možném postupu do extraligy?
Poslední dobou dostávám poměrně často otázku, jestli chceme postoupit. Odpověď zní: chceme. Nebráníme se tomu, pokud všechno sedne. Jakou roli bychom hráli v extralize, to nevím. Všechno by se odvíjelo od toho, jestli bychom dokázali sehnat více peněz a mohli si dovolit kvalitnější kádr. Rozhodně se tady ale nestane, aby někdo řekl, že nechceme vyhrát, protože nechceme postupovat. To v žádném případě. Loni postoupily do extraligy Mladá Boleslav a Olomouc a oba tyto týmy hrají v nejvyšší soutěži důstojnou roli, přestože nijak výrazně neobměnily kádry. Máme relativně hodně našich mladých hráčů, od kterých očekáváme, že budou dělat výkonnostní pokroky. Ti budou za rok, pokud budou tvrdě pracovat, zase lepší než letos.