V současné době získává vítěz dlouhodobé části soutěže Pohár Jaroslava Pouzara (dříve Prezidentovu trofej), ale ta byla zavedena až v jednadvacátém století. Když v roce 1988 ovládli základní část československé ligy poprvé hráči Motoru, žádnou trofej tehdy nedostali, přestože si ji za vynikající výkony určitě zasloužili. A tak jim za tento úspěch můžeme alespoň složit hold s odstupem pětatřiceti let ve středečním zápase jejich následovníků s Libercem.

Domácí celek nastoupí v krásných vyšívaných retro dresech připomínajících tehdejší triumf a řada hráčů úspěšného týmu bude osobně přítomna přímo v Budvar aréně. Fanoušci si od nich budou moci nechat podepsat plakát, který bude součástí Hokejklubu.

Motoru se podařilo v té době poskládat silný tým, který vedli trenéři Karel Pražák a Václav Mařík. V brance byl velkou oporou Petr Bříza, za kterého byl kdykoliv připraven zaskočit současný vedoucí českobudějovického týmu Ladislav Gula.

Takhle inkasoval gólman Motoru Jan Strmeň ve Vítkovicích jediný gól, jinak svůj tým výrazně podržel a podepsal se pod výhru 3:1.
Asistent trenéra Motoru Roman Fousek: Podali jsme obětavý a zodpovědný výkon

V obraně zářili v životní formě hrající beci Rudolf Suchánek s Karlem Soudkem, ale výborně si vedli i mladíci Martin Beníšek a Petr Hodek (jediný z úspěšného týmu už nežije). K tomu je třeba připočítat zkušeného matadora Jaroslava Kočera, jenž už dokonce dva roky předtím ukončil kariéru a začal v Motoru pracovat jako kustod. Jeho krátkodobý záskok na ledě se ale protáhl na celou sezonu a stal se znovu oporou zadních řad Jihočechů.

Velkou sílu měl tým v útoku. V první formaci sbírali zkušenosti mezi dvěma lídry týmu a řadou úspěchů na světové scéně ošlehanými Jiřím Lálou s Vladimírem Caldrem mladíci a budoucí hvězdy jihočeského hokeje: Radek Ťoupal, Roman Horák nebo Pavel Pýcha.

Ve druhé formaci nejčastěji nastupovali Roman Božek se jmenovci Miroslavem a Janem Bláhovými. Třetí táhli velezkušení borci Jaroslav Korbela s Josefem Hejnou, vedle kterých rostli nadějní Richard Kolář, Luboš Rob nebo Ondřej Vošta. A to ještě hned po dvou zápasech musel kvůli zranění ukončit kariéru další bývalý reprezentant Norbert Král.

Zápas 48. kola hokejové extraligy Vítkovice Ridera - Motor České Budějovice, který se hrál 19. února 2023 v Ostravar Aréně.
Motor zabral v pravý čas a veze z ledu druhých Vítkovic hodně důležité tři body

Motor tehdy vyhrál základní část soutěže při rovnosti bodů díky lepšímu skóre před Košicemi, o jediný bodík zůstala třetí Sparta.

Play off se ale Jihočechům na jaře roku 1988 nepodařilo a skončili hned ve čtvrtfinále s nováčkem z Kladna, který do vyřazovacích bojů vstupoval z osmého místa. Českobudějovickou kabinou se prohnala chřipka, která některé hráče nepustila do hry a jiné pořádně vysílila. Výsledkem byla prohra 1:3 na zápasy a šokující vyřazení.

V té době se ještě dohrávaly další série o umístění, Motor skončil celkově pátý, ale průběh základní části sliboval o hodně víc.