Když se za světovým šampionátem ohlédnete, převládají pozitivní dojmy?
Určitě pozitivní, i když jsme skončili pátí, přestože jsme pomýšleli i na medaili. Tým jsme na to měli. Vážím si ale už jenom toho, že jsem se mohl mistrovství světa zúčastnit. Dlouho jsem byl zraněný a byl jsem rád, že jsem tam vůbec mohl odjet.

Zraněnou ruku jste dal dohromady až těsně před přípravným kempem. Věřil jste vůbec v nominaci?
Člověk vždycky věří, i když se třeba necítí úplně na sto procent. Ale hodně jsem trénoval a myslím si, že jsem byl dobře připraven. Věřil jsem, že se dokáži připravit tak, abych do reprezentace mohl naskočit.

Do prvního utkání šampionátu proti Švédsku jste nastupoval v první řadě, ale hned záhy jste prohrávali 0:2.
Byli jsme sice první lajna, ale měli jsme především obranné úkoly. Určitě se od nás nečekalo, že budeme dávat tři góly za zápas. Měli jsme nastupovat na první útok Švédů, abychom ho především ubránili. Nakonec to ale až tak nebylo, protože Švédové mají útoky hodně vyrovnané. V dalších zápasech jsem nastupoval ve druhém útoku a na čas na ledě si nemohu stěžovat. Odehrál jsem všechna oslabení a bylo to super.

Měli jste medailové ambice, ale první zápas se Švédy, to byla pořádná facka, protože vás jednoznačně přehráli. Cítili jste to tak?
Chvílemi nás určitě přehrávali. Náš výkon ale především nebyl vůbec týmový. Po zápase jsme si sedli a řekli si, že takhle to nejde a musíme začít hrát jinak. Na mistrovství světa nejde hrát každý na sebe. Je třeba také padnout do střely a udělat i věci, které bolí. Semkli jsme se a další tři zápasy už vypadaly úplně jinak.

Další tři duely jste vyhráli a dostali se do herní pohody?
Potěšila hned výhra s Finskem, protože Finy neporazíte každý týden. S Lotyšskem to měly být povinné body, i když jsme se trápili až do konce. Na závěr skupiny jsme proti Švýcarům chtěli urvat tři body, což by znamenalo možnost přímého postupu do semifinále. To se nakonec nepovedlo, i když by nám to stejně nestačilo. Ve čtvrtfinále jsme tak šli na Ameriku.

A utrpěli těžký debakl 0:7. Kde byla jeho hlavní příčina?
Šlo hlavně o to, že jsme měli sedmnáct vyloučených. To je strašně moc a pětkrát jsme v oslabení dostali gól. Sami jsme nedali ani jeden. Prohra 0:7, to je až ostudný výsledek.

Bylo těžké najít motivaci pro závěrečný duel o páté místo, ve kterém jste Švýcary porazili 4:3?
Byl to pochopitelně zápas, ve kterém už tolik nešlo. Ale pro většinu z nás se jednalo o poslední utkání v reprezentaci, takže motivaci byla. Užít si ten zápas a vyhrát ho. Páté nebo šesté místo, to je přece jen rozdíl. Minimálně v nasazení pro další mistrovství.

V šesti odehraných utkáních jste docílil jednoho gólu a jedné asistence. Berete tuto bilanci?
Oba body jsem dosáhl ve skupině proti Švýcarsku a byl jsem za ně moc rád. Dát gól na mistrovství světa, to pro mě byl ohromný zážitek a krásný pocit. První, co mi proběhlo hlavou, bylo, že se na mě doma v televizi dívá rodina a přítelkyně. Byl to skvělý pocit.

Loni jste alespoň na tribuně zažil vyprodané stadiony na mistrovství světa v Kanadě. Co jste říkal návštěvám v Ufě?
Bylo to v Rusku a nebylo to úplně ono. Na zápasy domácích Rusů lidi přišli, ale na ostatní týmy nechodili. V porovnání s Kanadou to byl velký rozdíl. Tam přišlo dvanáct tisíc diváků i na zápas Slovensko – Lotyšsko. Šampionáty dvacítek by se měly konat v Severní Americe. Tam lidi chodí. Příští rok bude mistrovství světa ve Švédsku a obávám se, že to bude ještě slabší než v Rusku.

Po stránce ubytování a stravování o vás bylo v Ufě postaráno dobře?
Bydlení bylo bez problémů a na úrovni. Ve srovnání s Kanadou to trošku horší bylo, ale nebylo to vůbec špatné. Jediným problémem bylo jídlo. Jako vždycky v Rusku. To nebylo ono. Naštěstí se dala do hotelu objednat pizza a nedaleko byl McDonald.

Po návratu domů se vám díky startu NHL otevřela větší šance prosadit se do extraligové sestavy. Berete to tak?
Šance tady určitě je. Že NHL začala, je pro nás mladé určitě výhoda. Uvidíme, jak to půjde dál. Záleží jenom na mě, jestli se dokážu prosadit a ukázal trenérům, že tady mohu hrát.