V rámci celorepublikové akce Týden hokeje – Pojď hrát hokej představí trenéři HC Vimperk hokej jako takový, ale i život v místním oddíle. „Jedná se o čtyřletý cyklus projektu, do kterého jsme se připojili. Původně jsme nevěděli, co od toho čekat, zda někoho na zimní stadion vůbec přitáhneme. Zvláště ve Vimperku je konkurence sportů hodně velká. K našemu překvapení se při prvním ročníku akce pohybovalo na ledě kolem šedesátky dětí. Druhá akce, která byla v září loňského roku, přilákala čtyřicet dětí. Z naší strany spokojenost. Je jasné, že ne každý u hokeje zůstane, ale z té šedesátky se následně zapojilo do týmu druhých tříd dvacet dětí, což je pěkné číslo,“ vrátil se k předchozím akcím trenér mládeže a spoluorganizátor náboru Martin Willmann.

Akce je určena pro děti od čtyř do osmi let. „Při první akci přišli i starší. Ty samozřejmě pryč neposíláme, nikde není dáno, že by se s hokejem nemohlo začít v deseti či jedenácti letech,“ doplňuje M. Willmann.

Týden hokeje je propagační a náborovou akcí Českého svazu ledního hokeje, který ji na všech stadionech zastřešuje a připravuje pro děti i různé ryze hokejové dárky. „Po úspěšném světovém šampionátu v Praze se hokejový svaz rozhodl podpořit náš sport právě tímto projektem. Bez podpory svazu bychom to v podobném duchu sami udělat nemohli. Děti si například odnesou reprezentační dres a spoustu dalších dárků,“ uvedl trenér.

V rámci středečního odpoledne čeká na děti plno různých ukázek a cvičení spojených s prvními krůčky na ledě. „Led rozdělíme na čtyři části. Prostředek bude vyčleněný pro děti, které jsou poprvé na ledě. Mají tam hrazdičky, aby se jich mohly držet. Trenéři s nimi dělají první krůčky na bruslích, a to všechno hravou formou, aby to děti bavilo. Pro větší jsou připraveny soutěže formou překážkové dráhy, střílení na brankáře a podobně. Takové hravé odpoledne. Připravena je i prezentace ledního hokeje pro děti i rodiče. Dozví se, co to obnáší mít doma malého hokejistu. Snažíme se jim ukázat, že hokej není až tak finančně náročný, jak se povídá. Hovoří se i o historii klubu a jeho úspěších,“ přiblížil program akce Martin Willmann.

Právě vimperský hokejový klub investuje hodně prostředků do nejmladších kategorií a snaží se rodičům začátky finančně usnadnit. „I díky tomu, že jsme se do projektu Pojď hrát hokej přihlásili, posílá nám svaz výstroj, helmy či brusle pro ty nejmenší. Není to sice pro třicet či čtyřicet dětí, ale na začátek to určitě stačí. Zkrátka, když přijde malý hokejista, zaregistruje se, projde školičkou bruslení a přejde do nejmladší kategorie, která hraje mistrovské soutěže, tak je možné si zde výstroj zapůjčit, aby to toho zpočátku nemuseli rodiče nic investovat. Prakticky po dobu, než zjistí, zda u hokeje zůstane. Samozřejmě se platí oddílové příspěvky, ale v porovnání s okolními kluby jsou na spodní hranici,“ doplnil M. Willmann.

Zajistit Program Týdne hokeje je náročné i po stránce trenérské. Při počtu čtyřiceti a více dětí nestačí na ledě dva trenéři. Vimperští hokejisté jsou však velká parta, která to dokáže hravě zvládnout. „Máme to na starosti především já a David Vinš, ale na ledě nám pomáhají i další trenéři mládežnických týmů a pomáhají i kluci ze žákovských týmů. Děti vidí i větší hokejisty a vidí v nich vzory. Kolem akce běhá kolem patnácti lidí,“ potvrdil trenér.

Na nábory chodí i hodně děvčat, která se potom objevují i v týmech společně s klukama. Ani trenér Willmann se nebrání tomu, aby děvčata přišla nejen na nábor, ale začala i aktivně hrát. „S děvčaty mám zkušenosti dobré. V současné době trénuji starší žáky a z patnácti hráčů je pět děvčat. V dětském věku jsou děvčata mnohdy šikovnější a cílevědomější než kluci a holky mi tvoří v žácích kostru týmu. Na první akci bylo ze šedesáti dětí pětadvacet děvčat. Ne, že by všechny chtěly hrát hokej, ale určitě je rádi i na náborové akci přivítáme. Trénuju nejez žáky, ale i druhé třídy, v bou týmech jsou děvčata a jsou to takové tmelící elementy party,“ doplňuje trenér Willmann.

Hokejový klub se stal za poslední roky velkou rodinou. Samozřejmě prioritou je hokej, ale klub pořádá i plno dalších akcí. „V konkurenci sportů se musí o děti bojovat a chceme je přesvědčit, že má cenu se do hokejové rodiny zapojit a vracet se na zimák s radostí. V posledních letech se mládež hodně zvedla a v každém ročníku máme deset až dvanáct dětí, což je super. Rád bych všechny pozval, aby na týden hokeje přišli, vyzkoušeli si nejrychlejší hru na světě. Když se začlení do rodiny HC Vimperk, tak s námi kromě hokeje zažijí akce na lyžích, na vodě, pod stany, dělají se soustředění, zkoušíme i jiné sporty,“ zve na stadion Martin Willmann.

Pozvánkou pro nové hokejové adepty je i to, že mnoho jejich vrstevníků z předchozích sezon to v hokeji dotáhlo hodně daleko. „Například Šimon Hrubec chytá extraligu mužů v Třinci a patří k našim nejlepším gólmanům. Z mladších kategorií hraje juniorskou ligu ve Spartě Praha Tomáš Schwamberger, Petr Had hraje v Liberci a je v širší nominaci reprezentace do osmnácti let, v Liberci v ještě mladší kategorii hraje Martin Böhm, Martin Janda a Matěj Havlíček jsou v Hradci Králové, David Kašpar je v Motoru. Ti všichni dělali stejné krůčky, jako budou dělat ti, kteří přijdou na naši náborovou akci,“ dodává M. Willmann.