Jihočeský patriot se nijak netají tím, že ho odchod extraligy z Českých Budějovic trápí. „Situace, která nastala, je špatná pro všechny, co měli s hokejem v Budějovicích něco společného. Pro hráče, kteří tady vyrostli a nadále vyrůstají. Následky to může až katastrofální pro celý region. Nejen po hokejové, ale i celkově po sportovní stránce," trápí ještě v minulé sezoně lídra extraligového týmu.

Kotalík si myslí, že Mountfield z Budějovic odejít nemusel. Podle něj se ale udělalo málo, aby se hokej na extraligové úrovni ve městě zachránil. „Ze všech stran se mohlo udělat mnohem víc, aby firma Mountfield z Budějovic neodcházela," je přesvědčen. „Vůle k jednání ale nebyla. Z čí strany, to je otázka. U jednání jsem nebyl, takže to nemohu nějak detailně posuzovat. Informace jsem čerpal především z médií," dodal.

Podle něj se nechal problém dojít až příliš daleko. „Mělo dojít dřív k rozvázání smlouvy mezi městem a Budvarem, protože to byla podmínka, aby mohl klub splnit podmínky extraligové licence. Pokud mělo město zájem, aby tady hokej byl, tak to mělo udělat dřív," míní.

Mountfield se podle něj zachoval vzhledem k situaci logicky. „Firmě Mountfield se těžko můžeme divit. Její rozhodnutí chápu a respektuji. Šla tam, kde dostane podporu. Mrzí mě ale přístup naší radnice, která se zachovala laxně.  Měla by reprezentovat naše město a region a starat se o to, aby tady byl sport i kultura. Neměla  to nechat dojít tak daleko, aby hokej z města odešel. Vždyť tady má obrovskou tradici," mrzí Aleše Kotalíka.

Vina však podle něj není jen na straně radnice. „Mountfield přišel před loňskou sezonou s nějakou vizí na několik let dopředu s tím, že se to postaví na budějovických hráčích, kteří ve světě nebo i doma něco dokázali. Já jsem měl pomoci z kabiny a povedl se i příchod trenéra Petera Draisaitla, který se s naší filozofií ztotožnil. Celá organizace se omladila a byla na správné cestě. Těšili jsme se na druhou sezonu, kdy jsme se měli posunout zase dál. Bohužel došlo k přesunu, který tohle všechno postavil na hlavu. Chápu, že kluci tady z regionu do Hradce odcházet nechtějí. Mají vztah tady k hokeji a chtějí mu pomoci,"  přemítá Kotalík o závažném tématu odchodu extraligového klubu.

Hokej ve městě by ale umřít neměl. Probíhají horečná jednání o získání licence na první nebo alespoň druhou ligu. Zazněla i varianta rakousko  – alpské ligy EBEL. „Moc informací zatím nemám. Zaznamenal jsem, že se formují skupiny, které chtějí obnovit hokej na nějaké úrovni. Já se budu určitě hlásit k tomu, abych  tomuto procesu byl nápomocen. Ideální by bylo, kdyby se podařilo získat licenci pro první ligu, aby se zachoval pořád profesionální hokej s nějakou vizí, jak ho vrátit tam, kam na hokejové mapě patří," věří zkušený hráč.

On sám o své budoucnosti jasno nemá. Rozhodně se nechystá přesunout do Hradce Králové. Jeho se odchod mužstva přímo nedotýká, protože mu v klubu vypršela smlouva a novou nepodepsal. „Jsem volný hráč a nepatřím společnosti Mountfield. Proto ani nevím, proč se začalo řešit, jestli i já půjdu do Hradce," diví se. „Teď  je to ještě hodně předčasné, ale hned poté, když jsem oznámil, že do Hradce nepůjdu, tak se mi ozvalo několik extraligových klubů, se kterými mám i z minulosti nadstandardní vztahy."

Nejraději by ale s hokejem pokračoval doma v Budějovicích. „Hodně napoví, jak se vyvine situace kolem budějovického hokeje. Rozhodně jsem připraven podpořit hokej tady dál i hráčsky. Pevně  věřím, že se podaří získat prvoligovou licenci. Doufám, že sportovní  úsek od trenérů až po sportovní vedení bude pokračovat  v načaté práci s vizí, že se budějovický hokej dostane tam, kam patří," burcuje.

Pokud by se v Č. Budějovicích první liga hrála, věří Kotalík v jakousi obrodu hokeje ve městě. „Lidem v regionu situace není lhostejná a určitě by byla podpora i ze strany města, aby se klub v nejbližší možné době dostal zase nahoru. Já pro to udělám ze své pozice maximum," ujistil.