Cestovatelský fotografický blog Capture the Atlas zveřejnil výsledky 5. ročníku soutěže, která představuje nejlepší fotografie. Cílem této kompilace je inspirovat k focení a sdílení zachycené krásy tak úchvatného přírodního úkazu, jakým polární záře je.

„Nejen kvalita snímku, ale také příběh a celková inspirace, která se za ním skrývá. To byly hlavní faktory pro výběr nejlepších záběrů,“ uvedl Dan Zafra, redaktor z pořádajícího magazínu Capture the Atlas.

Polární záře může hrát různými barvami. Ilustrační foto
Nad australským městem se náhle zjevila tajemná růžová záře. Lidé se děsili UFO

Pořadatelé přijali snímky pořízené nejen zkušenými „lovci polární záře“, ale také záběry od začínajících talentů. V hodnocení zohlednili také místa, na kterých polární záře dosud nebyla fotografy zachycena. Ostatně podobně jako tomu bylo při loňském vyhodnocení.

Zafra připomněl, že po zrušení cestovních omezení kvůli pandemii koronaviru a zvýšené sluneční aktivitě spojené s novým slunečním cyklem se naskytly skvělé příležitosti pro pozorování polární záře. Po dvou komplikovaných letech tak stoupl počet přihlášených výjimečných snímků, a proto byl výběr těch nejlepších opravdu náročný. Jedním z oceněných autorů je i Nico Rinaldi, který vyrazil do ruského Murmansku.

Zdroj: Youtube

„Dlouho jsem snil o fotografování krajiny severního Ruska a letos se mi to splnilo. Tam si připadáte jako v říši sněhových příšer. V krajině, kde horám a stromům dominuje led a sníh,“ komentoval Rinaldi s tím, že pro něj předvedla obloha neuvěřitelnou show.

Polární záři můžeme nejčastěji vidět v polárních oblastech zeměkoule. Vzácně ji můžeme spatřit i v České republice, pozorována byla například letos v březnu