Někdo tráví večery v hospodě, jiný na hokeji. Jan Holkup z vísky u Pardubic se zamiloval do mysliveckých posedů.

„K fotografování mě přivedl můj tatínek. V koupelně měl fotokomoru, kde se odehrávaly ty kouzelné chvíle, kdy se čerstvě prožité zážitky zhmotnily na papíře. Pozoroval jsem ho u práce moc rád a zhruba v šesti letech jsem už také fotil. Jeden ze svých prvních snímků mám dokonce do dneška,“ usmívá se sympatický fotograf.

Vášeň pro focení mysliveckých kazatelen

Vážně se ale fotografování začal věnovat zhruba před 15 lety. „S přítelkyní jsme byli na čundru a narazili jsem tam na kazatelnu, jak se v mysliveckém slangu říká krytému sedu. Byla postavená ve svahu na skále a vynořila se před námi znenadání z mlhy. Až jsme se jí skoro lekli. Byla tak zvláštní, že jsem si ji vyfotil,“ vzpomíná strojní inženýr Jan Holkup. To byl moment, kdy dal vale fotografování krajinek a začal cíleně shromažďovat pozoruhodnou sbírku netradičních posedů.

„Postupem času mě napadlo, že by to mohl být i vážnější fotografický soubor, takže jsem je začal opravdu vyhledávat,“ říká a dodává: „Jednak jsem pracoval v terénu, kde jsem jezdil po silnicích 3. třídy nebo po polních cestách. Posedy jsem také hledal na internetu a v různých mysliveckých diskuzních fórech či odborné literatuře. Exempláře postupně přibývaly, až se z nich stal reprezentativní vzorek,“ pochvaluje si své rozhodnutí Jan Holkup.

Průlomem pro něj bylo, když se zaregistroval na Facebooku a přihlásil se do mysliveckých skupin. „Tam se tipy sbíraly podstatně lépe. Vlastně většina fotografií, které mám ve sbírce, vznikla na základě tipu,“ uvádí.

Fotí jen opravdu originální posedy

Posedů je podle něj v krajině velmi mnoho. Stačí se prý projít podél lesa a každých pár set metrů na nějaký narazíte. „Většina z nich mě nezajímá, zaměřuji se na originály. Fascinuje mě, jak se myslivec stává kreativní tvůrcem a jak dokáže využít jakýkoliv myslitelný materiál, aby si postavil pozorovatelnu,“ vysvětluje Jan Holkup.

Jak Holkup umí fotit, Petr Živnůstka má šikovné ruce. Podívejte se na jeho nápad:

Česká kotlina mu ale byla malá, a tak akční rádius rozšířil i do zahraničí. „Navštívil jsem zahraniční myslivecké skupiny a vyzval diskutující k tomu, aby mi zasílali tipy. Pomohly mi i publikované články v zahraničních mysliveckých časopisech. Když se mi trošku nahromadily tipy z Maďarska, tak jsem si tam udělal výlet. Za posezem jsem neváhal jet třeba až k ukrajinské hranici,“ směje se.


Nahrává se anketa ...

Kazatelna z fiatu i náklaďáku

V Maďarsku se vydal za kazatelnou, která vznikla z karoserie automobilu Fiat 126p. „Nejprve jsem z ní byl popravdě lehce zklamaný. Když mi totiž posílal kontakt fotografii, tak karoserie ještě nebyla zakrytá plachtou. Bylo lépe poznat, že jde o automobil. Ve své sbírce mám několik posedů, které spojuje doprava a dopravní prostředky,“ uvádí.

Například na kazatelnu vytvořenou z kabiny nákladního kamionu dostal tip, včetně souřadnic. Trvalo pak zhruba rok a půl, než si naplánoval cestu.

„Tehdy už zapadalo sluníčko, a tak jsem se rychle drápal do svahu, abych posed stihl vyfotit ještě za světla. Myslím, že se to docela povedlo. A navíc jsem tam potkal dva myslivce. I když jsem je vyrušil a vytáhl ven, abych si mohl kazatelnu vyfotit i uvnitř, byli milí a sdílní. Nakonec litovali, že u sebe nemají slivovici, abychom si mohli přiťuknout,“ popisuje netradiční setkání.

Posezení na posedech:

Posed z karavanu na Rujáně

Jan Holkup dokáže se zaujetím vyprávět o každém posedu, který nafotil.

„Z minisérie mobility bych ještě rád upozornil na celý karavan. Tip jsem dostal od jednoho Němce. Bylo to až u Rujány a trvalo mi dlouhé dva, nebo tři roky, než jsem se tam dostal. Přesvědčil jsem rodinu, abychom jeli na dovolenou k polskému moři. Pamatuji si, že jsem ten den vstával ve 4 hodiny ráno, abych tam stihl dojet a zbytečně neochuzoval rodinu o společný čas na dovolené,“ říká Jan Holkup.

Lidi mu prý docela fandí a občas pošlou nějaký nový tip.

„Když se mi jich sejde více, tak vyrazím třeba na celou sobotu. A když je léto, tak brouzdám po lesích i celý víkend. Pak ten čas musím samozřejmě vynahradit své rodině. Už si ale zvykli a vědí, že je to moje vášeň a že jsem v tomto směru ulítlý,“ směje se.

UFO kazatelna:

Máte tip na netradiční posed?

Ze své sbírky nyní připravuje fotografickou knihu.

„Bude jmenovat asi Posedy, už nad tím přemýšlím několik let, stále mě nenapadlo nic lepšího. Bude to fotografická kniha, moc se na ni těším. Ceny fotopublikací jsou velmi vysoké, protože vyžadují lepší papír a větší formát. Zkoušel jsem sponzory z řad firem, které prodávají vybavení pro myslivce i různé myslivecké organizace. Vše, bohužel, bez úspěchu. Prostředky tak budu sbírat pomocí crawdfundingové kampaně od soukromých dárců. Pokud víte o nějakém zajímavém posedu, budu velmi rád, když se mi ozvete. Najdete mě jak na Instagramu, tak i na Facebooku,“ uzavírá Jan Holkup.