Ta se píše od počátku založení sboru a nechybí ani členské průkazy zakládajících členů. „Členské průkazy dokazují, že byla u založení sboru také jedna žena,“ řekl velitel Jiří Treml.
Počátky sboru spadají do roku 1906, kdy se také konala slavnost na posvěcení stříkačky. „Podle zápisů v kronice se posvěcení konalo za přítomnosti sborů z Netolic a Vitějovic. Ale ani lidé z vesnice a okolí nezůstali stranou. Na vybavení dobrovolných hasičů finančně přispívali,“ doplnil.
V posledních letech se ve sboru žena neobjevila, a tak se místní hasiči, kterých je v současné době jedenatřicet, rozhodli situaci napravit. „Minulý rok jsme do svých řad přijali dívky, které nás letos budou reprezentovat na okrskové soutěži. Už jsme je i řádně proškolili, tak by neměl být problém,“ upřesnil velitel dobrovolných hasičů.
Okrskové soutěže mají v historii sboru své dlouholeté místo. Už v roce 1934 se tady konal okrskový sjezd, kde se předvedly sbory z Netolic, Hrbova nebo třeba Vrbic. Své místo má i hasičská zbrojnice, která se začala budovat na počátku sedmdesátých let minulého století a na konci téhož roku byla dokončena.
Důležitou součástí každého sboru je výbava. „O naši historickou stříkačku má zájem muzeum v Klatovech. My se ji ale v žádném případě nevzdáme, protože má pro nás velkou hodnotu. Vedle toho vlastníme motorovou stříkačku nebo také plovoucí čerpadlo,“ řekl Jiří Treml s tím, že právě plovoucí čerpadlo pomáhá hasičům u zásahů při případné velké vodě.
V současné době má sbor svou klubovnu, na jejímž místě dříve stál obchod s potravinami. „Klubovnu jsme opravili předloni, a to hlavně z toho důvodu, že už se budova nepoužívala. Chtěli jsme zabránit, aby chátrala, a tak jsme nakonec vybudovali místo, kde se nyní scházíme,“ popsal velitel sboru.
Podle slov Jiřího Tremla bylo nezapomenutelným zážitkem sté výročí založení sboru. „Součástí oslavy bylo soupeření jednotlivých hasičů, kde jsme se všichni samozřejmě pochlubili i svou výbavou,“ vyprávěl velitel sboru a závěrem dodal, že byl pro návštěvníky připravený zábavný program, který se nakonec udržel až do ranních hodin.