17:29 hodin - Naprostou většinu událostí tvoří vícečetné zásahy, kdy hasiči odřezávají a odklízejí ze silnic a železnic popadané stromy. "Tyto zásahy, označené ve statistikách jako "stromy", již přesáhly pětistovku. Do této skupiny zásahů počítáme i odstraňování stromů, které spadly na domy a auta, a nebo stromů, které jsou nad domy a dalším majetkem nebezpečně nahnuté," upřesnila mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Dalších přibližně 80 zásahů pak podle jejích dalších slov tvoří zásahy, kdy hasiči musí upevňovat uvolněné plechy a tašky na střechách, a to například v Táboře, ve Vodňanech, Českých Budějovicích, v Písku. Uvolněnou střechu zajišťovali hasiči také na kostele v Kostelci nad Vltavou, uvolněná vrata stodoly pak jistili v Semicích.

K 16:30 hodině, tzn. za dvanáct hodin, zasahovali jihočeští hasiči celkem u 600 událostí spojených se silným větrem.

Podle předpovědi meteorologů se má povětrnostní situace již uklidňovat. "Práce hasičů však ještě zdaleka nekončí. Odklízení spadaných stromů, obnova elektrického vedení, zajištění střech bude zcela jistě trvat ještě v následujících dnech,", doplnila předchozí výčet událostí Vendula Matějů.

Ke 13. hodině zaznamenali hasiči v Jihočeském kraji zcela mimořádný počet výjezdů - už téměř 400 vícečetných událostí. Některé z nich jsou právě řešeny, mnohé jsou stále v tzv. "zásobníku událostí". Operační důstojníci u každé nově přišlé události hodnotí její závažnost a vysílají jednotky podle toho, do jaké míry jsou u té které události ohroženy životy, zdraví a majetek.

Z devadesáti procent hasiči pracují s motorovými pilami a odklízejí ze silnic, železnic, ale také domů a chat popadané stromy. Podle vedených statistik se vichřice žene celým krajem, co do počtu výjezdů hasiči zasahují ve všech okresech prakticky rovnoměrně.

Vítr neušetřil ani hasiče, spadlý strom poškodil cisternu.

Kromě uvolnění zablokovaných komunikací řeší hasiči i uvolněné střešní krytiny, například na budovách nemocnic v Českých Budějovicích a ve Strakonicích, na panelových domech na největších jihočeských sídlištích Máj a Vltava v Českých Budějovicích či na řadě domů ve Vyšším Brodě, Křemži, Písku, Drahonicích nebo v Táboře. Spadlé dráty elektrikého vedení, které mohou být pro obyvatele velmi nebezpečné, odklízeli hasiči společně s pracovníky energetické společnosti v Českém Krumlově nebo v obci Pístina. Velkým nebezpečím mohou být poletující bilboardy nebo podobné kovové konstrukce. Tyto zásahy museli hasiči vyřešit v Písku, u Kamenného Újezdu nebo v Českých Budějovich.

Zatím naštěstí nemáme informaci, že by byl v důsledku silného větru někdo zraněn.

A že se padající stromy nevyhýbají ani záchranářům, je patrné na přiložených fotografiích. Při zásahu viperských profesionálních hasičů, kteří odklízeli spadané stromy ze silnice, spadnul jeden ze stromů na jejich cisternu. Vzniklá škoda zatím není vyčíslena.

Vítr zaměstnával nejdříve hasiče na Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Prachaticku. Během dvou hodin byly "venku" jednotky všech okresů Jihočeského kraje.

Do půl deváté hasiči vyjeli k více než 60 tzv. vícečetným událostem (znamená to, že během jednoho výjezdu jednotka odklidila i více spadlých stromů). Popadané stromy byly nejčastější náplní práce všech zasahujících jednotek, a to i v dalších hodinách, kdy však intenzita větru zesílila. K 11. hodině už statistiky HZS Jihočeského kraje evidují téměř tři stovky událostí.

Kromě stromů spadlých jak na silnice, železnice a zaparkovaná auta, odřezávají a odklízejí hasiči stromy, u kterých hrozí pád na domy či chaty. V Českém Krumlově museli hasiči upevňovat uvolněné solární panely či odstraňovat spadlé dráty elektrického vedení. Častým zásahem pak je také zajišťování uvolněných střešních krytin. Tyto zásahy řeší hasiči například na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, v Černé v Pošumaví, v Písku, na čerpací stanici v Soběslavi, na střeše mateřské školky v Protivíně, na autobusové zastávce ve Strakonicích či u na střeše jednoho pavilónu strakonické nemocnice. Do domova důchodců v Horní Stropnici pak musel být zajištěn náhradní zdroj energie.

Situace se zatím příliš neuklidňuje. Události volané na tísňovou linku stále přicházejí.