Nejednalo se však o žádnou tragickou událost, šlo o součinnostní cvičení lezeckých skupin Jihočeského kraje. Pořádajícím byl Územní odbor Prachatice a účastnily se ho ještě územní odbory Český Krumlov a Jindřichův Hradec.

„Nacvičujeme evakuaci lezce z lana. Provádí se to třemi způsoby, a to odřezáním, záchranou shora na napnutém laně a spuštěním. Trénuje se to proto, abychom byli schopni pomoci lezci, který by se dostal do potíží fyzických, či byl ohrožený pádem předmětu shora a zkolaboval na laně. Druhý lezec musí být schopen jej do tří minut aktivně sundat z lana dolu,“ vysvětlil základ cvičení Milan Roučka z prachatického územního odboru.

V současné době se hráz Husinecké přehrady opravuje, což je jedním z důvodů, proč se cvičení koná tam. „Pracují tu firmy, které používají horolezce, a může se stát, že dojde k úrazu či kolapsu na laně a my musíme být připraveni na takovou situaci zareagovat,“ doplnil Milan Roučka.

Každý územní odbor má na cvičení ročně vyhrazeno 120 hodin a dvakrát do roka se dělají součinnostní cvičení. „Skupiny se různě při cvičení promíchávají. Je to z důvodu vzájemné zastupitelnosti a toho, aby všichni pracovali stejnou technikou,“ uzavřel M. Roučka.