Při požáru v roce 1913 shořelo 29 domů. Aby se podobné katastrofy neopakovaly, rozhodly se místní, že založí sbor hasičů. Ten má v současné době 64 členů a dokonce disponuje i družstvem žen.

Hlasovat můžete na internetové adrese https://www.denik.cz/hasici/


Sbor pomáhá obci

Hlavní náplní práce sboru, který nedisponuje oficiální zásahovou jednotkou, je výpomoc a ochrana v obci. „Je to například při Staročeské Konopické, kterou máme v obci každé dva roky. Při této akci pomáháme pravidelně nejen v přípravách, ale zejména při slavnosti, kdy zajišťujeme technickou výpomoc a dozor. Při zapalování Konopice se totiž může stát všelicos, jednou se dokonce podařilo zapálit nedaleko stojící autobus. V takových chvílích je naše pomoc nutná,“ popisoval situaci ve sboru kulturní referent a pokladník Stanislav Kahuda. Kromě Konopické se hasičský sbor stará i o slavnosti Masopustu, pomáhá při dětských dnech a nebo připravuje vlastní maškarní bál. Sbor má jedno družstvo mladých, kterým je kolem sedmnácti let, dále družstvo od dvaceti let a družstvo nad třicet pět let. Mimo to je ve sboru také zhruba třicet vysloužilých hasičů a má také samostatné družstvo žen. Z technického vybavení mají k dispozici zejména automobil VAS 461, a to už od sedmdesátého roku.

Obec hasičům

„Musím říci, že v naší činnosti nám teď moc pomáhá naše paní starostka, se kterou se nám výborně spolupracuje. Auto bylo dříve v desolátním stavu, ale s pomocí obce se nám ho povedlo znovu dát dohromady,“ pochvaloval si nynější situaci Kahuda.

K tomuto vozidlu se váže také jedna veselá příhoda z technické kontroly. „Jel jsem s autem na technickou a neprošel jsem kvůli tomu, že auto má červenou barvu. V technickém průkazu totiž byla uvedena barva zelená. Přišlo se na to až po pětatřiceti letech, museli jsme tedy průkaz nechat přepsat, aby bylo vše v pořádku,“ smál se Kahuda. Podle jeho slov obec sboru pomohla také s novým vybavením na hasičský sport, při kterém místní hasiči absolvují zejména okrskové soutěže. „Trénovat na podobné akce je náročné, asi proto jsme nikam dále v poslední době nepostoupili. Objíždíme ale také různé poháry starostů obcí a měst. Naše nejmladší družstvo ale na poháry jezdí a snaží se trénovat co možná nejvíce,“ uvedl dále kulturní referent.

Zásahů je dostatek

Současným velitelem sboru je Jan Škopek, starostou potom Josef Bouček.
I když sbor nemá oficiální zásahovou jednotku, zkušenosti ze zásahů v terénu mu přesto nechybějí. „Je jasné, že pokud je někde v okolí větší požár nebo nějaká jiná nehoda, býváme za takové situace připraveni vyrazit na pomoc. Většinou nás někdo pozve ke spoluúčasti, samozřejmě se potom snažíme pomáhat ze všech sil,“ zakončil Stanislav Kahuda.

Hasičský sbor pomáhá také při dnes již pravidelných povodních. Právě při nich je vždy neobvyklý počet zásahů. Největší práce při prudkých deštích bývá s čerpáním vody ze sklepů obytných domů a jiných objektů.

Kozlův hasičský počin

Stanislav Kahuda je dobrovolným hasičem už od roku 1983. Dříve působil v husineckém sboru, dnes je kulturním referentem a pokladníkem u hasičů v Chlumanech. Největší zásah zažil před několika lety při požáru zemědělské usedlosti nad obcí, když vzplanul sklad balíků sena a slámy. Zásah byl rychlý a místní hasiči u něho byli ještě dříve, než profesionálové z Prachatic. Hrozilo, že se požár rozšíří dále do usedlosti, sklad navíc kryla jen eternitová střecha. Místní dobrovolníci utíkali v pátek večer hasit rovnou z hospody. Požár ale zvládli a hospodář je za to odměnil bohatou večeří a sudem piva. Balíky za obcí ale hořely prý ještě týden.

Radek Štěpánek