Přestože zdejší sbor byl založen již necelých čtyřicet let poté, co v roce 1854 vznikl nejstarší sbor dobrovolných hasičů u nás, z pohledu místního to bylo poměrně pozdě. V roce 1893, kam historie hasičstva v Lenoře sahá, totiž hasiče měli již ve většině okolních obcí.
Na druhou stranu nutno dodat, že samotná obec Lenora byla založena díky vznikající sklárně až ve třicátých letech 19. století.
Lenorský sbor byl stejně jako všechny v šumavském pohraničí německý. Ten český pak vznikl až po druhé světové válce v důsledku vysídlení pohraničí a následném nahrazení německého živlu českým.
A právě jedním z toho mála zachovaných dokumentů je zápis z ustavující schůze českého hasičského sboru. Lze z něj vyčíst, že se konala 13. listopadu roku 1947 v závodním hostinci místní sklárny a účastnilo se jí čtrnáct členů. Mezi řádky lze zjistit, že bez hasičů v té době v Lenoře úplně tak nebyli, šlo však zřejmě o živelné a nepravidelné společenství. Na schůzi se tehdy dohodli, že hned následující sobotu se sejdou před hasičskou zbrojnicí, aby uspořádali požární cvičení, upraví zbylé hasičské obleky, prověří uložení hadic a seznámí se s obsluhou motorové stříkačky či vysouvacího žebříku. Rovněž si pro řádné vedení agendy obstarali nové úřední razítko.
V archivu místních hasičů pak najdeme složku z následujících několika let, ukazující z dnešního pohledu až směšné zasahovaní politiky do života sboru i zajímavý údaj z inventáře, kde je zapsáno dvacet píšťalek pro potřeby dorozumívání.
Dnes má sbor dobrovolných hasičů v Lenoře 24 členů. Zařazeni jsou v páté třídě a jejich úkolem při požárech je pomocí čerpadla zásobovat vodou cisterny ostatních sborů, což úspěšně předvedli například při nedávném českoněmeckém cvičení ve Strážným. Vzhledem k vlastnictví avie s čerpadlem jsou často volání k zatopeným sklepům či čištění studní.
A přijede-li do obce sanita a je potřeba nemohoucí osobu snést po schodech dolů, ať ve dne či v noci, jsou to právě lenorští hasiči, u kterých zvoní telefon. Jinak stejně jako jinde jsou dobrovolní hasiči aktivní při pořádání různých společenských akcí, brigádách a dle potřeby k ruce obecnímu úřadu.
Kozlův hasičský počin
Jan Podsklan se narodil v osudovém roce 1945 a do lenorského sboru se zapsal ve dvaadvaceti letech. Vzhledem k tomu, že hasiči nemají cisternu, bezprostředně u ohně vidět nejsou. Přesto se v zásahové knize krajského dispečinku najde zápis z letošního léta, který se vymyká všemu, co bylo do dispečerských knih doposavad zapsáno. Jedna dáma se vypravila autem z Písku přes Lipno do Lenory, kde zastavila u místního hasiče s problémem. Z motoru auta vycházel prapodivný zvuk. Hasiči pak po otevření kapoty vytáhli vyděšenou kočku. Kočka se pak dočkala návratu domů, když ji vypátral její nešťastný písecký majitel.
Jaroslav Pulkrábek