Galerie: Obrazem: Jak se rodí zvon

Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Se zvony v různé podobě se v Astenu setkáte poměrně často. Vjezd do dvora zvonárny Royal Eijsbouts působí nenápadným dojmem. Z dílen uprostřed zástavby rodinných domů naproti místnímu kostelu ale vycházejí nádherná díla. V místě, které si rodina Eijsbouts před více než sto lety vybrala pro novou dílnu, ve které se odlévají zvony, je hodně symbolické. Zvonárna Royal Eijsbouts se původně zabývla výrobou věžních hodin. jejich logo je i ve znaku firmy. Téměř dokončené výrobky čekají na finální zpracování. Provozem zástupce Vimperských provedli viceprezident firmy Joep Van Brnssel (vlevo) a autor nového vimperského zvonu Petr Rudolf manoušek (vpravo). Zvonárna se zabývá i restaurováním zvonů. Zvonárna Eijsbouts. Zvonárna Eijsbouts. Zvonárna Eijsbouts. Zvonárna Eijsbouts. Zvonárna Eijsbouts. Petr Rudolf Manoušek právě ukazuje šablony písma použitého pro výzdobu vimperského zvonu. Petr Rudolf Manoušek právě ukazuje šablony písma použitého pro výzdobu vimperského zvonu. Petr Rudolf Manoušek právě ukazuje šablony písma použitého pro výzdobu vimperského zvonu. Petr Rudolf Manoušek právě ukazuje šablony písma použitého pro výzdobu vimperského zvonu. Zvonárna Eijsbouts. Zvonárna Eijsbouts. A to je forma pro nový vimperský zvon. Zanedlouho do ní vlijí rozžhavenou zvonovinu. A to je forma pro nový vimperský zvon. Zanedlouho do ní vlijí rozžhavenou zvonovinu. Fotka na památku. Zvony mají různé tvary. To, co připomíná spíše propanbutanovou lahev, je speciální zvon, který bude uložen na jehle a houpání obstará vítr. Ročně pracuje Petr Rudolf Manoušek zhruba na padesáti zvonech. Někdy se odlévá více nových zvonů, jindy je více zakázek k restaurování. V této části zvonárny se začišťují odlité zvony a také se zde vrací k životu zvony poškozené. V této části zvonárny se začišťují odlité zvony a také se zde vrací k životu zvony poškozené. Speciální vodní zvon, již čtvrtý a největší v pořadí, si u Petra Rudolfa Manouška objednal zákazník z České republiky. Chybí mu ještě čtyři madla a vodní náplň. Ta při hraní vytváří doslova gejzíry. Před opravou je potřeba zvon řízeně nahřát na teplotu kolem pěti set stupňů. Speciální vodní zvon, již čtvrtý a největší v pořadí, si u Petra Rudolfa Manouška objednal zákazník z České republiky. Chybí mu ještě čtyři madla a vodní náplň. Ta při hraní vytváří doslova gejzíry. Krátce před vlastním odléváním nového zvonu se uskutečnilo i žehnání. Pro zaneprázdněnost duchovních se aktu ujal Jaroslav Pulkrábek, biskupem ustanovený akolita. Krátce před vlastním odléváním nového zvonu se uskutečnilo i žehnání. Pro zaneprázdněnost duchovních se aktu ujal Jaroslav Pulkrábek, biskupem ustanovený akolita. Spolu s ním i Hubert Faber, zpěvák vimperského chrámového sboru a vimperský zvoník. Krátce před vlastním odléváním nového zvonu se uskutečnilo i žehnání. Pro zaneprázdněnost duchovních se aktu ujal Jaroslav Pulkrábek, biskupem ustanovený akolita. Krátce před vlastním odléváním nového zvonu se uskutečnilo i žehnání. Pro zaneprázdněnost duchovních se aktu ujal Jaroslav Pulkrábek, biskupem ustanovený akolita. Hubert Faber, zpěvák vimperského chrámového sboru a vimperský zvoník. Krátce před vlastním odléváním nového zvonu se uskutečnilo i žehnání. Pro zaneprázdněnost duchovních se aktu ujal Jaroslav Pulkrábek, biskupem ustanovený akolita. Hubert Faber, zpěvák vimperského chrámového sboru a vimperský zvoník. A jde se na věc. A jde se na věc. A jde se na věc. A jde se na věc. Tavicí pánev míří k první peci. Tavicí pánev míří k první peci. Zvonovina potřebná pro výrobu vimperského zvonu, se tavila ve dvou pecích. Zvonovina potřebná pro výrobu vimperského zvonu, se tavila ve dvou pecích. Zvonovina potřebná pro výrobu vimperského zvonu, se tavila ve dvou pecích. Zvonovina potřebná pro výrobu vimperského zvonu, se tavila ve dvou pecích. Zvonovina potřebná pro výrobu vimperského zvonu, se tavila ve dvou pecích. Část zvonoviny je v tavicí pánvi a je potřeba znovu přejet přes dílnu ke druhé peci. Část zvonoviny je v tavicí pánvi a je potřeba znovu přejet přes dílnu ke druhé peci. Část zvonoviny je v tavicí pánvi a je potřeba znovu přejet přes dílnu ke druhé peci. Část zvonoviny je v tavicí pánvi a je potřeba znovu přejet přes dílnu ke druhé peci. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Roztavení zvonoviny pro vimperský zvon na požadovanou teplotu přes tisíc stupňů Celsia trvalo zhruba tři hodiny. Jen několik sekund zbývá do chvíle, než zvonovina začne vtékat do připravené formy. Jen několik sekund zbývá do chvíle, než zvonovina začne vtékat do připravené formy. Jen několik sekund zbývá do chvíle, než zvonovina začne vtékat do připravené formy. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. Právě se začíná rodit nový zvon. jak říká zvonař Petr Rudolf Manoušek, je lepší, když zvonovina zbude, než aby jí půl kila chybělo. Přebytečná zvonovina se vylije do forem a znovu přetaví pro jiný zvon. jak říká zvonař Petr Rudolf Manoušek, je lepší, když zvonovina zbude, než aby jí půl kila chybělo. Přebytečná zvonovina se vylije do forem a znovu přetaví pro jiný zvon. jak říká zvonař Petr Rudolf Manoušek, je lepší, když zvonovina zbude, než aby jí půl kila chybělo. Přebytečná zvonovina se vylije do forem a znovu přetaví pro jiný zvon. jak říká zvonař Petr Rudolf Manoušek, je lepší, když zvonovina zbude, než aby jí půl kila chybělo. Přebytečná zvonovina se vylije do forem a znovu přetaví pro jiný zvon. Odlévání nového zvonu pro Vimperk byl i majitel zvonárny a pokračovatel rodové tradice Joost Eijsbouts (vlevo). Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Odlévání zvonu Inocenc budou připomínat i drobné kapky vychladlé zvonoviny. Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Po úspěšném odlití všem, kteří se na něm podíleli, předal za vedení města Vimperk starosta Bohumil Petrášek malou pozornost na Vimperk. Zvonař Petr Rudolf Manoušek, viceprezident firmy Joep Van Brnssel a majitel zvonařství Joost Eijsbouts (zleva). Cesta zpět do Vimperku se před německými hranicemi trochu zkomplikovala. Dvoukilometrový úsek jsme urazili za hodni a tři čtvrtě. Cesta zpět do Vimperku se před německými hranicemi trochu zkomplikovala. Dvoukilometrový úsek jsme urazili za hodni a tři čtvrtě.