Proč tomu tak je, o tom jsme hovořili se sportovním ředitelem píseckého klubu Jindřichem Dejmalem.

Písek se do třetí ligy vrátil i vaší zásluhou, na jaře jste tým vedl i jako trenér. V rozhovoru pro náš list jste tehdy uvedl, že pokud ze druhé příčky mužstvo opravdu postoupí, že by se v ČFL ztratit nemělo. Není pro vás třetiligový podzim tudíž zklamáním?

Když to budu hodnotit ze svého postu sportovního ředitele, musím přiznat, že jsem čekal, že na tom budeme líp. Opravdu jsem se třetí ligy nebál, mužstvo znám. I v přípravě hráli kluci dobře, taky pohár s Příbramí zvládli.

Proč to tedy v samotné soutěži pak nešlo?

Prvních pět kol jsme nehráli špatně a já viděl, že na třetí ligu mužstvo opravdu má. Hned v premiéře v Králově Dvoře jsme hráli výborně a prohráli až na penalty. Pak doma s Vltavínem to za půl hodiny mělo být 3:0, hráli jsme na jednu bránu, jenže jsme gól nedali, naopak jsme nešťastný gól dostali a prohráli 0:1. I tak jsme po čtvrtém kole měli čtyři body, což nebylo tak zlé.

V dalších třinácti kolech už jste ale uhráli jen šest bodů…

Stalo se to, co často potká tak nezkušené a mladé mužstvo. Zmínil jsem nešťastnou porážku s Vltavínem, kdy jsme byli jasně lepší. Taková porážka ty mladé kluky hodně nalomila a po psychické stránce ty problémy s nešťastnými porážkami stále narůstaly. Vrchol přišel doma s Vyšehradem, kdy to bylo v 93. minutě 2:2 a my házeli aut, jenže Dolejš přišel o míč, a byť jejich hráč nasadil pochodový krok, nechali jsme ho dojít až do vápna, tam jsme ho zfaulovali a z penalty jsme v 94. minutě padli 2:3… Nebo na Meteoru, kde jsme to dvakrát dotáhli do remízy, načež v nastavení Satrapa bezpečně chytil míč, jenže jak chtěl rychle rozehrát na Voráčka, trefil prvního soupeře před sebou do zad a míč se vrátil obloučkem do brány… Takové věci hráče po psychické stránce srazily dolů.

V takových případech většinou kluby sáhnou k odvolání trenéra, vy jste ale Ondřeje Prášila podrželi.

Až na pár výjimek jsme měli hodně mladé a nezkušené mužstvo, které při troše štěstí mohlo mít klidně o deset bodů víc. Poslední tři kola jsem s Ondrou Prášilem jezdil a byl i na lavičce, měl jsem větší slovo mluvit i do sestavy a do střídání. Uhráli jsme v těch třech kolech tři body, hráli jsme ale dvakrát venku. A měli v obou těch zápasech hodně smůly.

Nicméně když se mužstvu nedaří, první to odnese trenér.

Ondra Prášil byl výborný fotbalista, a kdyby hrál konstruktivního záložníka, patřil by v našem mužstvu zřejmě k nejlepším. Je to mladý trenér, byla to jeho první štace samostatného trenéra. Také jeho asistent je mladý i pracovitý. Nic špatného na adresu trenérů neřeknu. Když o tom byla řeč na výboru, já do toho vůbec nezasahoval. Poslední tři kola jsem na požádání vedení klubu trenérský tým posílil.

A co zranění? Ta vás na podzim prý také pronásledovala, je to tak?

Je, navíc bohužel ta zranění postihla právě důležité hráče. Čtyři kola nám chyběl Sajtl, to je pro nás jeden z klíčových hráčů. Němec vypadl až do konce sezony a bylo to znát. Mě příjemně překvapil, už jen tím, že i ve chvílích, kdy se mu třeba nedařilo, byl tahounem mužstva. V koncovce nám chyběl, každý zápas se dokázal dostat do tří čtyř vyložených šancí. Honza Zušťák, při vší úctě k němu, má už přece jen roky, a sám to táhnout nemohl.

Na jaře v divizi jste si hodně pochvaloval Voráčka. Ve vyšší soutěži se mu tolik nedařilo?

Voráček se i ve třetí lize dostával do šancí, ale nedokázal je proměňovat, chyběl mu klid v zakončení. Dle mého soudu mu ublížilo, že odešel z Písku do Slavie předčasně. Než se vrátil na jih Čech, moc toho v dospělém fotbale nenahrál. V divizi byl ale nechytatelný a myslím, že je to jen otázka psychiky. Potřeboval by mít to, co má Honza Zušťák, co má Lafata. To mu chybí, jen rychlost nestačí.

Co fanoušci? Zpočátku se zdálo, že by mohli chodit, že se Písek na třetí ligu těší…

Postupem času návštěvy poklesly, což je pochopitelné, vždy záleží i na výsledcích. Když se nedaří, nejdřív začnou lidi nadávat, pak přestanou chodit. Když se zlepšíme, budou chodit zas.

S čím půjdete do jarní části sezony? Vidíte ještě nějakou šanci hrát o záchranu?

Máme jedenáct bodů ztrátu, to je hodně. Ale v Dynamu jsme jednou měli po podzimu sedm bodů, přesto jsme ligu udrželi. Ve Varech v polovině sezony jsme ztráceli dvanáct bodů a zachránili jsme se. Jedenáct bodů, co to je? Čtyři zápasy… Na třech čtyřech místech je nutno tým doplnit a v zimě dobře potrénovat. Připravovat se v zimě už jen na divizi se v Písku rozhodně nechceme. Na jaře je ještě sedmnáct kol, to je k mání ještě spousta bodů!

Písek v pondělí zahajuje tréninkový týden

Fotbalisty třetiligového Písku před Vánoci čeká ještě týden fyzické přípravy.

Poslední utkání hrál Písek 23. listopadu v Zápech. V pondělí odpoledne se hráči sejdou znovu, aby společně trénovali do příštího pátku. Pětidenní blok má za cíl udržet jejich fyzickou kondici. Trenéři nechtějí, aby hráči měli příliš velkou pauzu, během níž by připravenost jejich svěřenců mohla opadnout.

Klasickou zimní přípravu zahájí Písečtí 7. ledna. „Prvních deset dnů budeme hodně na hřišti a v terénu," uvedl kouč Ondřej Prášil.

První přátelské utkání tým, který na jaře bude bojovat o záchranu ve III. lize, sehraje 17. ledna doma s Příbramí.