Čtyři kola před koncem sezony je vše pořádně zamotané, a to jak na čele, tak i na konci tabulky. O krajský titul mohou hrát teoreticky ještě čtyři mužstva, ale nejblíže k němu má dvojice Dražice – Prachatice, přičemž má lídr z Táborska dva body k dobru. Na konci tabulky je všechno hodně zamotané a řada týmů stále nervozněji hledí k vývoji divizní skupiny, ve které hrají jihočeské celky. Poslední Vodňany mají osud prakticky zpečetěn. Pokud by šly dolů dva celky (z divize by sestoupil jeden Jihočech), nejvíce ohroženy sestupem pak jsou Čkyně a Jindřichův Hradec. Kdyby však šly z divize dolů dva jihočeské týmy, nabídka sestupem ohrožených týmů bude podstatně širší. To vše znamená, že tento víkend může o mnohém napovědět.

„Chceme vedoucí Dražice ještě pořádně potrápit," říká prachatický trenér Josef Veselý před okresním derby se Čkyní, která naopak potřebuje všechny tři body, aby mohla ještě živit naději na záchranu.

Souboj Prachatic se Čkyní začíná dnes již v 10.15 hodin a domácí do něj půjdou v roli favorita. „Moc fotbalové počasí asi nebude, ale s tím se musíme vyrovnat. Doufám, že nepřijde přes noc ještě větší liják, abychom nemuseli na umělku," přemýšlel o zápase včera trenér Josef Veselý.

Domácí by měli být na derby skoro kompletní. „Chybět určitě bude Tomáš Ryšánek. U Kamila Tobiáše je to padesát na padesát. Dobíral v týdnu antibiotika, ale chce nastoupit. Žádné jiné ztráty bychom mít neměli. Přesto budou na zápas připraveni i někteří dorostenci, kteří hrají svůj zápas až v neděli," uvedl ke stavu kádru J. Veselý a doplnil: „Páteční předzápasový trénink vypouštíme. Nemá smysl, abychom se na chvíli sjížděli ze všech koutů, když se ráno hraje. Kluci jsou na zápas připraveni a chtějí tři body. Kupředu je žene vidina toho, že bychom mohli za čtrnáct dní doma hrát s Dražicemi přímý souboj o prvenství v soutěži. To bychom ale museli nejprve nyní zvládnout zápas se Čkyní a za týden vyhrát i v Jankově, takže raději zatím nepředbíhejme."

Naopak pro hosty bude utkání pravděpodobně poslední možností, jak se ještě zkusit zachránit. Nic jiného než vítězství je v Prachaticích nemůže uspokojit. „Minule jsme nezvládli doma zápas s Osekem a předtím uhrané body v Lažištích jsme nepotvrdili. Jsme zkrátka tam, kde jsme," komentoval současnou situaci čkyňský trenér Michal Uhlík a pokračoval: „Musíme vyřešit nějaké otazníky v sestavě, ale ať už bude jakákoliv, pojedeme do Prachatic zabojovat o každý bodík. Blíží se konec sezony, situace pro nás není ani trochu růžová, ale musíme to zkusit. Musíme se soustředit sami na sebe, nikdo za nás body neuhraje. Víme, že jsou domácí jasným favoritem zápasu, měli sice na jaře trošku výkyvy, ale nyní již zase soupeře válcují. Navíc se nám v Prachaticích nedaří a v posledních letech jsme tam neuhráli ani bod. To však neznamená, že pojedeme k zápasu předem poraženi, zkrátka budeme bojovat."

Zítra odpoledne nastoupí lažišťští fotbalisté k důležitému zápasu s Jankovem. Domácí potřebují nutně tři body, hostům by k záchraně stačil i bod, přičemž mají k dobru ještě dohrávku v Sedlici, která je na programu první červnovou středu.

V minulém utkání v Prachaticích nedohráli v lažišťském dresu Chalupa s Kubátem, zcela fit nebyl po zápase ani stoper Pospíchal. To před důležitým zápasem není vůbec příjemné. „Hráči jsou si vědomi, že musejí dát do zápasu všechno, potřebujeme všechny tři body, aby byl závěr sezony klidnější," komentoval situaci šéf lažišťského fotbalu Václav Princ a dodal ke zraněným hráčům: „Některá zranění jsou takového rázu, že zkrátka nedovolí nastoupit. To je zrovna případ Chalupy, který určitě nebude. Na druhou stranu by měl být do hry připraven Lukáš Kubát. Uvidíme, jak to bude s Pospíchalem, ještě v úterý to nevypadalo dobře, ale doufáme, že se dá dohromady. Do branky tentokrát půjde Jakub Vlk."

Doplňme ještě zbývající utkání víkendového programu, která mohou vesměs promluvit do bojů na čele i konci tabulky: Jindřichův Hradec – Dražice, Sedlice – Soběslav, Dačice – Třeboň, Rudolfov – Vodňany, Hluboká – Veselí, Písek B – Osek.