V roce 2010 byl v Dynamu uveden do Síně slávy.

K fotbalu přivedl jak syna Martina, jenž pochopitelně taky hrál za Dynamo, tak i vnuka Lukáše. Tomu teď drží palce v třetiligovém Písku. „Zatím mu to docela jde," říká na adresu mladého stopera, jenž v minulé sezoně v I. lize dorostu patřil k oporám devatenáctky Dynama. Tam zahájil v létě přípravu v druholigovém áčku a pak odešel do Písku na hostování.

V sobotu Lukáš Havel pomohl Písku ke dvěma bodům se žižkovskou Viktorií a palce mu vedle táty Martina v ochozech držel i jeho dědeček Áda Havel. „Přijel jsem se na něj podívat zase po delší době," pravil 70letý bývalý řízný stoper Dynama, ale na dotaz, kdy se byl v Písku na svého vnuka podívat naposledy, s pousmáním odvětil, že ještě nikdy… „Naposled jsem Lukáše viděl na Složišti, když hrál ještě v Dynamu ligu dorostu," dodal, avšak hned taky upřesnil, že vlastně úplně naposled svého nadějného potomka sledoval pak v Příbrami. „To bylo to památné utkání, v němž devatenáctka Dynama prohrála 8:1 a musím říct, že to, co se tam dělo a jak tam kluky za přispění rozhodčích zmydlili, jsem ještě nezažil," nevěřícně kroutil hlavou, pak však jen mávl rukou: „Ale už je to pryč…"

Zápas Písku se Žižkovem se mu líbil. „Viktorka potvrdila, že má hodně zkušené hráče, všichni jsou dobří na míči, technicky vyspělí. Ale ani Písek nehrál špatně, obrana obstála, výborný byl brankář," pochválil výkon Jakuba Rondzika. Svého vnuka hodnotit nechtěl, ale vzhledem k tomu, že silný soupeř v Písku gól nedal, ani stoper Havel rozhodně nezklamal. „Písek s těmi našimi budějovickými kluky v sestavě to vydřel," vyzdvihl a zajímal se kolik hráčů z Budějovic vlastně teď v Písku je: „Franta Němec, Kadula, náš Lukáš, oba Heldové, Kalášek. Je jich tu plno," konstatoval.

Sám Adolf Havel přitom jihočeskou metropoli na většinu roku vyměnil za chalupu v Jincích. „V šedesátých letech jsem tam byl na vojně, manželka je odtud a máme tam takovou malou chaloupku. Jsme tam prakticky celý rok, do Budějc jezdím tak jednou za tři neděle do bytu zkontrolovat, jak to tam vypadá."

Sleduje i výsledky Dynama. „Hodně mužstvo omladili, ale zatím jim to docela jde. A kde hrají teď? V Karviné? Tak ať se jim tam daří," uzavřel.

Z Karviné by si Lima rád vezl tři body

Když měl volno, rád uvítal možnost jít si zahrát za juniorku. Brazilec Everson de Lima byl v utkání s mladíky Dukly nejlepší na hřišti a i díky němu juniorka Dynama vyhrála 3:0. Ve svém článku to píše spolupracovník Deníku jižní Čechy Pavel Kortus ml.

Sympatický defenzivní uni- verzál už se těší na zápas áčka v Karviné a věří, že letošní sezona se jeho týmu povede. Do Dynama měl fotbalový světoběžník namířeno už na přelomu loňského a letošního roku, ale kvůli administrativě zakotvil na jihu Čech až v létě, kdy uspěl na testech. Dotrénoval manko a postupně se začlenil do A-týmu, kde ho trenéři využívají jako štítového záložníka či ve středu obrany.

O volném víkendu ale Lima šel pomoci i juniorce v zápase proti Dukle. „Máme za sebou těžký týden, kdy jsme hodně trénovali, a tak jsem byl při zápase docela unaven. Ale vyhráli jsme, což je hlavní," usmíval se 29letý Brazilec.

Samotný zápas za juniorku mu vyšel, úroveň duelu vysoce převyšoval. Ve středu hřiště udělal hodně práce, odebral spoustu míčů a byl důležitým článkem sestavy mladíků Dynama. „První půle z naší strany nebyla zcela dobrá. Po pauze jsme ale přidali ještě dva góly a vítězství si pohlídali," vyzdvihl. V prvním poločase vysoký univerzál po jednom z mnoha nebezpečných rohů juniorky skóroval, ale branka pro ofsajd neplatila. „Asi to ofsajd byl, ale nevím. Je to škoda, rád bych dal gól," říká.

V průběhu druhého dějství se Everson de Lima přesunul ze středu zálohy na stopera a i na této pozici si vedl náramně. „Ve středu obrany se cítím nejlépe, ale můžu hrát oba posty podle toho, kde to trenéři zrovna budou potřebovat," krčí rameny a dodává, že byl za možnost zahrát si za juniorku rád. „Měli jsme volný týden, tak jsem rád, že jsem mohl jít. Zůstal jsem v zápasovém rytmu a snad i trošku vylepšil formu," usmívá se.

Co se týče áčka, tam se Lima od pondělí společně se svými spoluhráči připravoval na těžký sobotní duel v Karviné. „Máme týden na to, abychom se dobře připravili. Nic snadného nás nečeká, ale musíme vyhrát, abychom se přiblížili čelu tabulky," má jasno. „Remíz už jsme posbírali dost, teď to chce vyhrát," burcuje.

Brazilskému sympaťákovi se na jihu Čech líbí. „Je to tady fajn. Kluci v áčku i v juniorce mě vzali mezi sebe a cítím se tady dobře. V kabině je dobrá parta a vždycky tam panuje příjemná atmosféra," pochvaluje si. „Snad se nám povede letošní sezona a co bude dál, to teprve uvidíme," uzavírá Everson de Lima.