Po konci loňské sezony však nebylo vůbec jisté, zda zůstane TK Rumpál na mapě sálovkářského světa, rýsovaly se různé možnosti. Výsledek sezony však potvrzuje, že rozhodnutí pokračovat v sálovce a přejít do jihočeské futsal ligy bylo správné.

„Nešlo ani tak o to zkusit si jiné soupeře, ale naštvalo mě chování některých lidí z některých týmů, které hrají sálovku v prachatické lize. Původně jsme chtěli úplně se sálovkou skončit a přejít zpět pod Futsal FIFA, kde jsme také čas působili. Po dohodě s předsedou jihočeské sálovky, který nám nabídl účast v krajské lize a podmínky se nám zde jevily lépe především po finanční stránce než v malém fotbale, jsme zvolili tuto variantu. Úplnými nováčky jsme zde nebyli, před lety jsme zde hráli a s mnoha soupeři se známe z různých turnajů,“ začal povídání o právě uplynulé sezoně trenér TK Rumpál Vratislav Turek.

Několik let působily v prachatické sálovce dva týmy z oddílu TK Rumpál. Do nové sezony šel již pouze jeden. „Na hostování šel od nás pouze Tomáš Vávra do Zbytin. Ostatní hráči se zranili, někteří skončili. Nicméně si myslím, že zahráli všichni, kteří chtěli v týmu být. Byl to takový přirozený vývoj,“ uvedl Turek a doplnil jej vedoucí družstva Bohuslav Pravda: „Se dvěma týmy jsme začali někdy před třemi roky. V létě nás chodilo na tréninky třeba čtrnáct či šestnáct, a tak jsme zvolili tuto variantu. V prvním roce jsme to nechali na libovůli hráčů, kdo s kým chtěl hrát. Postavila se dvě vyrovnaná mužstva a výsledkem bylo první a třetí či čtvrté místo,“ hodnotil Pravda. Vývoj v týmu se ale nezastavil. „Další rok jsme sestavy přeskupili a postavili jsme jedno silnější mužstvo. Po skončení minulé sezony, kdy některé věci nebyly zrovna košér, jsme se rozhodli pro radikální změnu. Vyústěním byla naše účast v jihočeské lize,“ doplnil.

Jihočeskou futsal ligu hrají již léta prakticky stejná mužstva a mnohá z nich mají zvuk i na vyšší úrovni. Toho se ale hráči ani vedení Rumpálu nebáli. „Samozřejmě je to stejné jako v ostatních soutěžích a záleží na tom, jak se na dané utkání mužstva sejdou. Ta mají svůj základ a kolem hráče, kteří si chtějí zahrát. A hodně záleží na partě. Všechny to stojí nemalé peníze, chtějí si zahrát a také vyhrát. To vše je nutné skloubit. Před rokem jsme vyhráli jihočeský pohár. Měl jsem představu, že bude mít kraj úroveň špičky prachatické ligy. Ale přesvědčili jsme se o tom, že má kraj podstatně vyšší úroveň a z prachatické ligy by tam mohlo hrát jedno, maximálně dvě mužstva,“ ohodnotil Vratislav Turek úroveň soutěže.

Věhlas po celé republice mají Netáhla, velice kvalitní je Sfinga a českobudějovický fotbal a sálovku kvalitně reprezentují i další týmy. To byla kvalitní konkurence. „Známe samozřejmě tyto týmy delší dobu. Jsem v Rumpálu od svých nějakých šestnácti let a pamatuji se Netáhla vždy ve stejném složení. Vždycky hrála výborně, potkávali jsme se na mnoha turnajích. Jsou to kluci, kteří prošli Dynamem a dalšími špičkovými týmy. Byl to tým, ze kterého jsme měli největší obavy,“ připustil Pravda a pokračoval: „V prvním zápase s námi byl soupeř lepší a my to uhráli na 6:6, ve druhém jsme doma prohráli 3:9. I ostatní českobudějovické kluby mají ve svém středu vynikající fotbalisty. Například Demolici přijel pomoci třeba Jirka Kladrubský až z Bratislavy. Všechno to byla kvalitní utkání a dobře jsme si zahráli. Nejlepší šestka byla hodně vyrovnaná. Hodně mě překvapil Orth-Med, který vyhrál jihočeský pohár,“ probral největší konkurenty v soutěži Bohuslav Pravda.

Dlouhodobou část tedy Prachatičtí vyhráli a těšili se na finálový blok, kde na ně v semifinále čekala Sfinga Č. Budějovice. „Abych pravdu řekl, finálový turnaj mě dost zklamal,“ uvedl Turek. Připustil, že měl před utkáním respekt a špatně spal. „Ale zklamalo mě to v tom smyslu, že jsme tím prošli příliš lehce. Nemělo to finálové parametry. Je pravda, že jsme vypustili jihočeský pohár a soustředili se na ligu, ale bylo to až moc jednoduché. Soupeře jsme přehráli, takže jsme asi zvítězili zaslouženě,“ okomentoval Turek.

Už před druhou sezonou si jiné než první místo nepřipouštěl Bohuslav Pravda. „A před finálovým turnajem jsme to ještě vyhecovali. Například brácha měl jet na zápas do Rakouska, ale přemluvili jsme ho, aby nám pomohl alespoň v zápase s Tex Colorem. To byl výborný tah. Martin Šicner byl pod antibiotiky, Igor Nitrianský neměl být, ale nakonec jsme se sešli. Zkrátka, kdo mohl, tak tam byl,“ pochválil Pravda nadšení hráčů. Na předsevzetí vyhrát nic nezměnil ani zhlédnutý duel Netáhel s Tex Colorem. „Byl to vyrovnaný zápas, kdy Tex po půli vedl a vše nasvědčovalo tomu, že vyhraje. Netáhla ale potvrdila své zkušenosti, hráči čekali na svou chvíli a soupeře nakonec udolali. Šli jsme do toho, že chceme vyhrát a věřili jsme tomu. Po půli jsme vedli 2:1, ale po přestávce jsme je přejeli. Dozadu máme hodně silný tým, Kamil Ryšánek, Jirka Pravda a Vašek Wimberský. Přes ty to není snadné, a také soupeře k ničemu nepustili,“ podotkl Pravda a neopomněl zdůraznit schopnost pomoci si mezi obranou a útokem, takže vše klapalo. „Sice nám vypadlo utkání se Sfingou, která se nakonec finálového turnaje nezúčastnila, ale uhráli jsme si to i proti druhému a třetímu celku po základní části. Zápas s Netáhly byl skutečným finále, které by asi vzniklo i v případě účasti Sfingy, kterou jsme v sezoně porazili. Nad Netáhly jsme v půli vedli 5:0 a vyhráli nakonec 8:1. Soupeři se vůbec nedařilo a navíc naší disciplinovanou obranou jsme ho nikam nepustili,“ zhodnotil závěrečné zápasy přímo ze hřiště Bohuslav Pravda.

Jak je již u trenéra Turka pravidlem, odmítá hodnotit jednotlivé hráče. Tentokrát tak trochu výjimku udělal. „Sálovka je specifický sport a všichni, kdo se kolem ní točíme, víme, že základ je kvalitní gólman. Standa Bauer zachytal celý ročník dobře a mimořádně zachytal právě ve finálovém bloku. Přišel na zápasy maximálně nabuzený a byl obrovskou oporou. Nemám ve zvyku chválit jednotlivce, ale Standa byl letos mimořádně výborný. Klíčový hráč a zaslouženě nejlepší gólman celé soutěže,“ vysekl poklonu Turek a Pravda dodal: „Vráťa sice hráče nechtěl chválit, ale já je pochválit musím. Každý odvedl, co mohl. A právě za to si tu pochvalu zaslouží. Samozřejmě má každý rezervy, ale všichni udělali pro úspěch maximum.“

Výhra týmu TK Rumpál v jihočeské lize je určitě oceněním pro celou prachatickou sálovku. Ale ne vždy je vítězům přáno. „Samozřejmě jsme již slyšeli názor, že musí mít krajská liga hodně slabou úroveň, když jsme jí vyhráli my. Ale nad tím se můžeme jen pousmát. Vždyť si to může zkusit každý, může se přihlásit a ukázat, jak je na tom. Pak může hodnotit a ne si honit triko vysokými výhrami nad kluky, kteří fotbal nikdy nehráli, ale mají ho rádi a jdou si zahrát jako parta,“ povzdechl si Turek nad nepřejícnými hlasy.

Rumpál má jako vítěz jihočeské ligy právo se zúčastnit baráže o nejvyšší soutěž v republice a doplnit tam případně jihočeské duo Strabag Lubryco Prachatice – Bombarďáci Větřní. Jaké bude rozhodnutí? „Nepojedeme. Lidi na to samozřejmě máme, ale musíme se také dívat dopředu,“ zní odpověď Bohuslava Pravdy. Zdůvodnění je jednoduché. „Jednak je to u nás problém financí a také toho, že naši hráči hrají soutěže velkého fotbalu a čtyřicet procent z nich za peníze. Jestli si mají vybrat jet hrát zápas za slušné peníze, nebo přes celou republiku zdarma, tak je volba asi jasná,“ dodává Pravda. Ale není to jen o penězích. „Na začátku ligy se sálovka kryje nějakých šest kol s velkým fotbalem a v závěru sezony již má velký fotbal zase soustředění. Nejde to dát dohromady. V kraji to Luboš Vlnatý udělal maximálně vstřícně vzhledem k velkým fotbalům, ale pozdější termíny jsou již nemyslitelné. Myslím si, že bychom mohli hrát celostátní ligu na pátého fleka, ale nejde to,“ vysvětlil Pravda. A Vratislav Turek souhlasí. „Kádr by opravdu byl. Hráli jsme solidně druhou ligu malého fotbalu, ale skončilo to na penězích. Byli jsme jediní v historii, kteří nesestoupili z výkonnostních důvodů. Tady by to mohlo dopadnout stejně,“ uzavřel.