Po středeční porážce v Praze se Slavií už Dynamu zbyly jen mizivé šance na záchranu. „Liga je pro nás asi ztracená," připustil po zápase na Slavii v rozhovoru pro ČT Sport brankář Michal Daněk. „Budeme samozřejmě i v posledních zápasech bojovat, nicméně každý z nás umí počítat a je jasné, že šance na záchranu už jsou jen v rovině teorie," dodal.

Do nedělního zápasu s Jihlavou přesto fotbalisté Dynama půjdou s přáním rozloučit se s věrnými fanoušky vítězstvím. „Šance na záchranu je už spíše jen teoretická, dokud ale existuje i sebemenší naděje, musíme se o ni rvát," zdůraznil trenér Pavol Švantner.

„Jsme reality a žádné iluze si neděláme, přesto dvě zbývající utkání je povinností dohrát se ctí a se svými diváky se důstojně rozloučit," dodal budějovický kouč.

Po nevydařeném zápase na Slavii, který prakticky uhasil i poslední jiskérky naděje Dynama na záchranu, si hráči v kabině od svých trenérů prý vyslechli své. „Oni by si měli uvědomit, že hrají jak za klub, tak ale i za sebe, za své smlouvy, za svou budoucnost. A že je škoda, že si nevážili podmínek, jaké v Dynamu měli," vrtěl Švantner smutně hlavou.

Byť poté, co klub předčasně ukončil hostování Černému, Řezníčkovi a nově i Javorkovi a do béčka byl teď přeřazen Malakjan (více k tomu na jiném místě této stránky), kádr ligového týmu Dynama značně prořídl, proti Jihlavě půjde mužstvo s cílem vyhrát. „Jedenáct hráčů dohromady dáme," pousmál se Švantner.

Otazník visí také nad startem Zdeňka Linharta, jenž na Slavii pro zranění nedohrál. „už na tréninku si narazil koleno, nicméně se zdálo, že hrát bude moci," vysvětlil trenér Švantner, proč mladý útočník v Edenu přece jen do zápasu naskočil. „Jenže během zápasu se zranění zase ozvalo, a tak už po půlhodině šel ze hřiště."

Dle Švantnerova soudu měl i vynucený odchod mladého útočníka zřejmě vliv na to, že po solidním vstupu do zápasu se Slavií útočná aktivita Jihočechů postupně upadla do ztracena. „Zdeněk Linhart se dostal v poslední době do herní pohody, věří si a poté, co ze hry odešel, bylo to znát."

Pravděpodobná sestava: Daněk – Klesa, Lengyel, Machovec, Hanzlík – Hora, Benát, Rýdel, Sandro – Linhart, Táborský.

Proti Jihlavě bez Javorka a Malakjana

Jak už Deník jižní Čechy naznačil v pátečním vydání, do nedělního zápase s Jihlavou půjde Dynamo bez středopolaře Petra Javorka, jemuž vedení klubu po středeční porážce v Praze se Slavií ukončilo hostování. Hráč se dle informace klubového webu tudíž vrací do svého mateřského klubu FC MAS Táborsko.

„S výkonem týmu na hřišti Slavie Praha jsme skutečně byli hrubě nespokojeni. Rozhodli jsme se proto týmu udělit s okamžitou platností pokutu, kterou použijeme na nákup sportovního vybavení pro naše žákovské týmy. A jelikož Petr Javorek v posledních měsících řeší osobní problémy a nemůže se maximálně soustředit na fotbal, rozhodli jsme se také, že jeho hostování ukončíme ještě před závěrem letošního ročníku," zdůvodnil Javorkův odchod z týmu v tiskové zprávě sportovní manažer Dynama Martin Vozábal.

Chybět v neděli zřejmě bude i arménský reprezentant Edgar Malakjan. „Byl přeřazen do juniorky. Neplnil naše představy, čekali jsme od něj daleko víc. Dle našeho soudu měl rozhodně na víc, ale nedokázal se na hřišti patřičně vydat," objasnil důvod Malakjanova přeřazení trenér Pavol Švantner.

Hrajeme za sebe i svou budoucnost, říká Benát

Dva dny před středečním duelem Dynama na Slavii oslavil záložník Petr Benát své třiatřicáté narozeniny, třígólová porážka v Edenu a prakticky konec reálných nadějí na záchranu, to pro něj zrovna příjemným dárkem nebylo…

Před cestou do Edenu z vaší kabiny znělo, že budete hrát na vítězství, jenže v zápase samotném se zdálo, že veškeré odhodlání jste nechali v kabině…

My jsme do zápasu vstoupili špatně a Slavia byla od začátku aktivnější. I když si nevytvořila nějakou úplně vyloženou šanci, územní převahu však měla. A když dala první gól, probíhal už celý zápas v její režii. Vyhrála naprosto zaslouženě.

Naskočil jste do zápasu až v jeho průběhu, což bylo docela překvapením, protože poslední zápasy jste odehrál v základu. Zaskočilo vás to?

Já měl už v týdnu problémy s kotníkem, které se táhly ještě ze zápasu s Hradcem. Trénoval jsem vlastně až den před zápasem, a proto jsem taky do něj nešel hned od začátku. Po půlhodině se ale zranil Zdeněk Linhart, tak jsem šel místo něj.

To jeho zranění bylo vážnějšího rázu?

Snad ne, myslím, že měl nějaké svalové potíže. Snad se do neděle dá do pořádku, protože zrovna moc nás v tuto chvíli není.

Vy jste na Slavii dal gól, rozhodčí ho ale neuznali. Jak jste to viděl?

Já si celou dobu tu ofsajdovou lajnu hlídal a teprve poté, co jsem celou akci zakončil, jsem zjistil, že pomezní mával. Když to odmával, tak to asi ofsajd byl…

Nálada v kabině jistě je špatná, dokážete se na Jihlavu toho obrovského zklamání zbavit a patřičně se namotivovat?

Je to na nás. Hrajeme za sebe, za klub i za svoji budoucnost. Chceme soutěž dohrát se ctí. Myslím, že naše poslední zápasy nebyly špatné a věřím, že i proti Jihlavě půjdeme s tím, že chceme vyhrát. Navíc šance na záchranu je malinká, ale je. Třeba Brno vyhraje v Příbrami…

Zmínil jste se, že stále hrajete také za svou budoucnost. Jak tu svoji vidíte vy? Měl byste chuť pokračovat v Dynamu dál?

Mně a ještě asi třem klukům končí smlouva, myslím ale, že to, co dál, se bude řešit až po sezoně. Uvidím, zda klub bude vůbec mít o mě zájem a zda se dohodneme.