Dva zástupci našeho okresu si v nadcházející sezoně zahrají krajský přebor. Z I.A třídy postoupilo přímo FK Lažiště. V úterý večer se objasnila situace kolem zálohy Tatranu Prachatice, která bude nastupovat v I.A třídě.
Naskytla se tak šance postupu pro nejlepší tým ze druhých míst, kterým je Čkyně. Její funkcionáři nabídnutou šanci přijali, a tak se z účasti v nejvyšší krajské soutěži raduje i druhý celek z Prachaticka.


Před rokem vypadala situace v Lažištích zcela jinak. V rozhovoru pro Deník tehdy šéf tamního fotbalu připustil, že mají veliké problémy se složením týmu i s obsazením trenérského postu. Rok se sešel s rokem a v oddílu pomalu doznívají postupové oslavy. „Je pravda, že před rokem jsem měl veliké obavy, zda se nám podaří vyhnout boji o záchranu. Navíc nám z pracovních důvodů odřekl trenér. Sehnali jsme nového, ale ten po několika trénincích a dvou přípravných utkáních odřekl pro nízkou účast,“ objasňuje problémy šéf tamního fotbalu Alexandr Pavelka. Tím problémy s hledáním trenéra zdaleka nekončily.
Fotbalistů se ujal dlouholetý hráč Pavel Hodina. Vedl mužstvo v prvních třech kolech. „Poté se nám sám ozval trenér Žák ze Strakonic, že by měl zájem nám pomoci, to byl dar z nebes,“ pochvaluje si zpětně Alexandr Pavelka. „Zde nastal zlom, tým dostal řád a vše začalo klapat, výsledkem byl sedmibodový náskok, se kterým jsme šli do zimní přestávky,“ dodává v zápětí.
Vše ale nebylo tak ideální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kádr oslabila zranění Zdychynce, Kopfa a Podlešáka, se kterými nemohl trenér Žák počítat do jarní části, která měla rozhodnout o postupujícím. Funkcionáři se tak museli poohlédnout po případných posilách. „V zimě přišel Lukáš Sýs na hostování z Vimperka, z Vodňan jsme získali Jaroslava Cimla, navíc se vrátil Radek Vávra,“ popisuje pohyb v kádru lažišťský šéf. Se sedmibodovým náskokem se změnili i plány týmu. Případný neúspěch si nikdo nepřipouštěl. Dvě kola před koncem bylo rozhodnuto, nikdo již nemohl lažišťské fotbalisty předstihnout. „V posledních zápasech již nebyla motivace, navíc dostali příležitost hráči širšího kádru,“ hledá příčiny porážek z posledních zápasů Pavelka.
Nyní mají tamní funkcionáři další starosti. Jistě však příjemnější než minulé léto. Opět je potřeba kvalitně doplnit kádr a sehnat nového trenéra. Ten totiž kývl na nabídku Vodňan a na lavičce nováčka krajského přeboru tak sedět nebude. „Jednání s novým trenérem je na dobré cestě, stejně tak vyhlídnuté posily. Stále však budeme stavět na našich hráčích, kteří si postup vybojovali. S přípravou musíme začít co nejdříve, letní pauza je opravdu krátká. Vše ale bude v kompetenci nového trenéra,“ dodává Alexandr Pavelka závěrem. Za cíl si hráči i vedení dali udržení se v soutěži, což bude vyžadovat tvrdou letní přípravu.


Ve druhé sezoně za sebou, skončil fotbalový tým ze Čkyně na druhém nepostupovém místě. V loňském roce byla úspěšnější záloha prachatického Tatranu a letos zažily postupové oslavy Lažiště. Přesto se čkyňský fanoušek může těšit na to, že uvidí své hráče v krajském přeboru.
Situace z loňského roku je tak zcela opačná. Tatran „B“ míří do I.A a Čkynští se připravují na premiéru v krajském přeboru.
O možnosti postupu z druhého místa se funkcionáři dozvěděli přibližně koncem dubna, což nám potvrdil prezident čkyňského klubu Jaromír Kainc. „Když se nám nepodařilo vybojovat přímý postup, zaměřil jsme se na to, být nejlepším týmem na druhých místech. Závěr soutěže jsme měli vynikající, kdyby se hrálo o dvě kola více, náskok Lažišť bychom dle mého názoru smazali. Na druhou stranu je pravda, že soupeř již nemusel hrát úplně naplno,“ dodává v zápětí.
Nyní je na programu dne vhodné doplnění hráčského kádru. Základem však budou domácí hráči. Oba nováčci krajského přeboru shánějí nového lodivoda. Čkyňský tým opustil několik kol před koncem ze zdravotních důvodů trenér Jiří Janda, hráčů se tak ujala dlouholetá opora Václav Turek. „Na lavičku jsme sehnali velmi kvalitního trenéra Vladana Pokorného,“ představuje novinky v klubu Jaromír Kainc. Příprava pod dohledem nového kouče začne hráčům přibližně 9. července, jak nám potvrdil nejvyšší představitel čkyňského oddílu.