I na Prachaticku se v hospodách a klubech fandí našim fotbalistům v souboji se Slovenskem. Tradičně se při fotbale sešli fandové i v Herně v Koutě v Prachaticích. "Docela mě překvapilo, že hrajeme jen na jednoho útočníka. Snad to Haškovi vyjde," říká k sestavě naší reprezentace František Kasl.

Mezi fanoušky se objevují i ti, kteří mají blízko oběma zemím. Pavol Sýkora se narodil na Slovensku, ale více než dvacet let žije v Prachaticích. "Fandím našim, ale kdo to vlastně je. Asi budu slavit, ať vyhraje kdokoliv," říká s úsměvem fotbalový rozhodčí pocházející ze Slovenska.

Je odehráno půl hodiny a je to bez branek. "Škoda, mohlo se něco ujmout. Ale věřím, že to dotáhneme do vítězného konce a v Bratislavě vyhrajeme," přeje si Miloslav Jírovec.

Poločas skončil bez branek. "Dáme černé pivo? Zatím to nevypadá ani pro jedny, tak se o něk podělíme," špičkuje atmosféru Pavol Sýkora.

Slováci vedou 1:0. GÓÓÓL," křičí radostí Slovenská strana fanoušků. Češi jsou smutní. O deset minut později vyrovnává Pudil a radost je na druhé straně. "A jdeme do nichj, kluci," fandí František Kasl.

Radost našich fotbalistů však netrvala dlouho, přišla penalta a Slováci vedli 2:1. A jdu jinam, tady už je hotovo," přilil trochu oleje do fandovského ohně Pavol Sýkora. Jeho radost však netrvala dloho a Slováci jdou do deseti. Češi hrají přesilovku. "Kluci, pojďte do toho, přeci to nevzdáme. Je na to ještě čtvrt hodiny," zvedá náladu v herně František Kasl.

Pět minut před koncem zápasu vyrovnávíá po rohovém kopu Baroš. "No konečně," ozývá se z českého tábora fandů. S nastavením našim fotbalistům zbývá ještě nějakých osm minut na zvrat ve skóre. "Pane vrchní, dáme si nějaké panáčky, ale raději nějaké černé, už asi nikdo nevyhraje, takže není co slavit," hecuje společnost v Herně v Koutě Pavol. Na bar přilétají fernety, ale Češi pořád věří ve vítězství.

A je konec, zápas Slovensko - Česko skončil 2:2. Domácí jsou spokojenější, ale ještě je čekají tři těžké zápasy. Češi musejí třikrát vyhrát a stejně to nic nemusí řešit. Na obrazovce se objevuje aktuální tabulka. "Vždyť to není tak hrozné, za námi je ještě San Marino," provokuje přítomné Petr Sládek . A právě s tímto fotbalovým "trpaslíkem" nyní ve středu hraje česká reprezentace. Tři body jsou povinné, ale pořád nic neřeší. "Víte, kluci, já bych byl nejraději, kdyby "oboje naši" postoupili do Afriky. Doufejme, že to vyjde," dodává smířlivě Pavol.

Česko je národ trenérů, a proto nemohou chybět ani závěrečné komentáře. "Hašek si to postavil podle sebe, a tak se teď musí sám sobě vyzpovídat, proč to tak postavil," zní z pléna fanoušků s tím, že český národ počítal s tím, že nás spasí Honza Koller s Milanem Barošem.