Naději na prvenství ve své skupině zimního turnaje na Vyšehradě si budějovičtí fotbalisté vybojovali dvěma výhrami se Žižkovem a Vlašimí, díky nimž si též napravili reputaci, notně pošramocenou v úvodním zápase debaklem 0:6 s Duklou

Zatímco proti Žižkovu těšila jen výhra 2:0, hra ale už méně, v neděli s Vlašimí (4:1) trenér Luboš Urban byl spokojen už i s výkonem svého mužstva. Byť přílišný optimismus tlumil: „Potvrdili jsme roli favorita. Vlašim byla nepříjemným soupeřem, navíc přijela s dvaadvaceti hráči a vystřídala dvě jedenáctky, zatímco my jeli v patnácti lidech, když na marodku přibyl s chřipkou i Kladrubský," posteskl si kouč Dynama, dle jehož soudu zřejmě i kvůli těmto absencím se favorit rozjížděl zvolna. „Prvních třicet minut to byla vyrovnaná partie, pak rozhodly dva naše slepené góly," dodal.

První padl po úniku mladého Řezáče, po jehož centru dal Škoda první ze svých tří gólů. „Těsně před pauzou Podstavek po rohu přetlačil Štochla a zvýšil na 2:0," líčil Urban, jenž sice určité výhrady k výkonu svého týmu měl, přesto už viděl herní zlepšení, „Byla tam už lepší organizace hry, podstupovali jsme už i souboje a vyrovnali se soupeři v agresivitě," pochvaloval si.

Po půli už Dynamo na hřišti kralovalo. „Měli jsme hru jasně ve své moci," konstatoval budějovický kouč, dle něhož k tomu přispěla i změna systému hry. „První půli jsme hráli 4–4–2 na klasické dva útočníky Škodu a Linharta, po půli přišel Kalod na hrot, Škoda se posunul vlevo a Linhart vpravo, takže jsme hráli 4–3–3. Fungovalo to, Kalod přidržel balon a vybojoval souboje, Škoda byl silný na lajně a zlepšil se také Linhart. Přidali jsme dva góly a navíc další tři čtyři příležitosti nevyužili," zmínil Urban třeba úniky Škody a Linharta. „Pěknou hlavičkou po rohu se blýskl také Jarabica, gólman mu to však ze šibenice zázračně vytáhl."

Celý zápas odehráli mladíci Řezáč a Vaněk a poslední půlhodinu ještě další dorostenec Havel. „Odvedli dobrý výkon, vnesli dravost a rychlost, navíc pro ně jsou taková utkání obrovskou zkušeností," uvedl trenér Dynama a upřesnil, že Řezáč první půli hrál na kraji středové řady a po půli přešel na pravý kraj obrany. „Jarabica na začátku druhého poločasu přešel na defenzivního záložníka a poslední půlhodinu se za Lengyela stáhl zpátky na stopera. Za Jarabicu před obránci šel Havel a před ním hráli Benát s Volešákem."

Po hladkém vítězství s Vlašimí se Dynamo posunulo do čela skupiny. „Skončíme nejhůř druzí, vítěz dohrávky Žižkov – Dukla by šel díky lepšímu skóre na první místo před nás," připomněl budějovický kouč, že o konečném pořadí ve skupině dle pozměněných regulí turnaje rozhoduje rozdíl branek ve skóre.

„Pokud zůstaneme na první příčce, hráli bychom v sobotu semifinále a v neděli finále, či o třetí místo. Když ve skupině budeme druzí, hráli bychom o konečné pořadí na Vyšehradě s druhým týmem skupiny A," objasnil Luboš Urban (a na druhé příčce ve sk. A po úterní výhře s Kolínem bude Táborsko).

Zda tým skončí ve své skupině Tipsport ligy první, anebo druhý, trenér Urban příliš neřeší. „V této fázi přípravy nejsou výsledky tak důležité. Spíš jde o to vidět, jak se hráči poperou s tou únavou," řekl.

Výše porážky s Duklou ale ještě nepřebolela. „Asi jsme si měli zápas odložit a sehrát ho až v týdnu, než k němu je rovnou ze soustředění. Je to poučení pro příště, kluci opravdu byli unaveni až neskutečně a taky to pak dopadlo tak, jak to dopadlo," krčil Urban rameny. „Spíše mě těší, jak jsme se zvedli," podotkl a zároveň dodal, že už by se měli začít vracet i hráči z marodky. „Novák, Chrien, Křížek a Fryšták už by se měli vrátit do přípravy."

Jak už náš list informoval, na tréninku v pondělí od kustoda Procházky věci do přípravy nafasoval i brazilský obránce Lima, jenž v Dynamu už před pěti lety působil. „Zapojí se do tréninkového procesu a za týden uvidíme," poznamenal Luboš Urban.

Kolín – Táborsko 1:5 (0:1)

Fotbalisté Táborska v posledním zápase své skupiny zimní Tipsport ligy na Vyšehradě přehráli v úterý Kolín jasně 5:1, ve skupině tak obsadí druhou příčku a v sobotu se na Vyšehradě utkají o 5. místo v konečném pořadi s druhým mužstvem skupiny B (a tím může být Dynamo ČB).

Dle trenéra Radima Nečase je výsledek pro Kolín příliš krutý. „Hlavně první půle byla vyrovnaná a v úvodu té druhé Kolínští dokonce vyrovnali, pak jsme ale čtyřmi góly zápas rozhodli," uvedl nový kouč Táborska, dle něhož všechny tři penalty byly. „Kolín proti žádné neprotestoval," dodal. „Viděli jsme hráče v dalším zápase a už se pomalu rýsuje, s kým lze počítat a s kým ne," uzavřel Radim Nečas.

Branky: 49. Surmaj – 9. Presl (11), 62. Teplý, 76. Mráz, 78. Džafič (11), 84. Musiol (11). ŽK: Brunclík – Cíferský. Rozhodčí: Vinter – Baum, Kapoun. Táborsko: Toma – Smetana, Hric, Cíferský, Tusjak – Presl, Nešický, Hovorka, Ciku – J. Rabiňák – Dočekal, II. poločas: Toma – Sladký, Mráz, Cíferský, Tusjak – Džafič, Šiml, Traoré, Hovorka (65. Javorek), Teplý – Dočekal (59. Musiol).

Mikuláš Jáša v Turecku

Patnáctiletý Mikuláš Jáša ze sedmnáctky Dynama, jenž je s týmem ČR16 na turnaji týmů do 16 let do Turecku, odehrál v úvodním bezgólovém duelu s Ukrajinou na stoperu celých devadesát minut. V úterý Češi propadli s Francií 0:6 a ve čtvrtek zakončí svou skupinu proti Řecku.