Nezaskočila vás v Písku ta veliká návštěva? Na přípravu dva a půl tisíce diváků, to v Česku není zrovna až tak obvyklé…

Mám-li být upřímný, že by lidé mohli přijít, jsem čekal. Přece jen Budějky se vrátily do první ligy, lidi určitě budou hodně natěšeni a věřím, že i na ligu budou chodit.

Hodně diváků se ale přišlo podívat asi taky na Slavii, ne?

Zřejmě ano a máme z toho pochopitelně velkou radost.

Nastupoval jste proti mužstvu, ve kterém jste s velkým fotbalem začínal. Mají zápasy proti Dynamu pro vás stáje ještě speciální náboj?

Těšil jsem se. Já se na kluky vždycky těším, pokaždé tam někdo je. Nejvíc se těším asi na Lengyho a samozřejmě na Voziho. A taky na výborného maséra…

Když jste se z bundesligy vracel do Česka, možnost jít zpátky do Budějovic vám na mysl nepřišla?

Jo, i to mě napadlo. Já seděl s Vozim, jenže mě neoslovil… Ale ne, to bylo spíš takové přátelské hecnutí. Ale kdo ví, co bude za pár let…

S Dynamem jste tady v Písku vyhráli jednoznačně 3:0. Jak jste zápas viděl?

Ale pozor, pro nás to nebyl vůbec lehký zápas! Byl to boj. Přestože to byla příprava, byl to velký boj. Prostoru na kombinaci moc nebylo. Hodně se na hřišti bojovalo, ale my jsme ty šance, které jsme měli, taky proměnili. Budějce tam taky měly několik nepříjemných situací a slibných příležitostí, jenže na rozdíl od je oni nedokázali využít.

Máte na mysli třeba spojnici břevna a tyče, kterou Dynamo trefilo hned v první minutě?

Přesně tak. Dynamo zpočátku mělo tlak, mělo tam rohy. Taky ve druhé půli měl soupeř několik příležitostí, které jeho hráči mohli vyřešit líp. Snad v lize proměňovat už budou. Jsem rád, že ligu kluci zase vykopali, do Budějovic liga patří. Budu jim v lize držet palce.

Slavia si od vašeho návratu hodně slibuje, hodně na vás spoléhá. Loni neměla dobrou sezonu a teď si hodně fanoušků říká, že vy Slavii spasíte. Cítíte ten tlak na svoji osobu?

Já už to pro nějaké noviny říkal. To není o jednom hráči, je nás tam v kádru pětadvacet. Fotbal je o celém týmu, tam jedinec nic nezmůže.

Dobrotka nechce zopakovat minulou sezonu

Spolehlivým výkonem se v nedělním přípravném utkání fotbalistů Dynama a pražské Slavie v Písku prezentoval v sešívaném dresu devětadvacetiletý slovenský fotbalista Martin Dobrotka, jenž před lety zkoušel prosadit se v Česku právě v barvách Českých Budějovic.

Co jste z jihu Čech pryč, nějaká doba už přece jen uplynula. Našel jste ještě tady v Písku v týmu Dynama někoho, s kým jste před lety v černobílém dresu hrával?

V mužstvu už ne, akorát na lavičce Martina Vozábala, jenž teď už je trenérem, a taky asistenta Pavola Švantnera. Jinak už nikoho, kompletně celé mužstvo už se vyměnilo.

Jak si své působení v Budějovicích vybavujete?

Do Dynama jsem šel ještě do dorostu, s dospělým prvoligovým fotbalem jsem tam teprve začínal. Takže to pro mě určitě nebylo jednoduché, spíše jsem hrál ligu dorostu a k první lize jsem jen tak pozvolna přičichával.

Teď jste si v Písku proti Dynamu zahrál, jak jste ten zápas viděl?

Moc pěkné je, že na přípravu přišlo tolik lidí. To z nás nikdo nečekal. Bylo to bojovné utkání, my tam ale měli pár pěkných akcí, křídelních. A nakonec jsme dali tři góly a žádný nedostali, takže velká spokojenost.

Vy jste nastoupil na postu defenzivního záložníka, ze Slovanu jste ale do Slavie šel jako stoper, ne?

Přesně tak, ostatně ve Slavii jsem dosud taky hrál stopera. Tady v Písku si mě trenér asi chtěl vyzkoušet na jiném postu. Já se cítím jako rozený stoper, hrál jsem tam i v dorostu, skoro celou svou kariéru. I když krátce jsem hrál také pravého beka.

Jenže do Slavie se vrátil Latka, jenž by právě na stoperu měl být pro vás posilou…

Jistě. Má zkušenosti, hrál venku. Určitě bude posilou.

Co vy? Ve Slavii jste toho v této sezoně moc nenahrál…

Měl jsem dvakrát zlomenou zánártní kůstku, trošku se ta smůla na mě lepila. Teď jsem však absolvoval celou přípravu a řekl bych, že se do mužstva zase vracím.

Slavii se v minulé sezoně příliš nedařilo. Věříte, že nová sezona bude z vaší strany lepší?

Samozřejmě, že v to všichni doufáme. Neradi bychom totiž opakovali to, co se nám, řečeno v uvozovkách, podařilo minulou sezonu, kdy až do posledního kola jsme se třásli o setrvání v lize. Problémy s bojem o záchranu bychom letos rozhodně mít nechtěli. Musíme na tom ale všichni zapracovat.

Nikdy jste odchodu do Slavie nezalitoval?

Nebylo všechno optimální, ale chtěl jsem si vyzkoušet něco nového. Se Slovanem jsem byl zvyklý získávat tituly a hráli jsme v Evropě, ale jak už jsem říkal, pro mě je Slavia nová zkušenost.

A co zápas tady v Písku proti Dynamu. Není pro něj těch 0:3 přece jen poněkud krutých?

To jistě, oni také měli nějaké šance. My na rozdíl od nich naše příležitosti dali. Což bylo štěstí, jinak by to byla bitva až do konce.

Dynamo v pátek s Regensburgem

Fotbalisté Dynama se v generálce na blížící se premiéru v I. lize s Libercem utkají v pátek od 18 hod. na Střeleckém ostrově s třetiligovým Regensburgem.

V pátek hraje přípravu také druholigové Táborsko, které v Ostravě prověří Baník.