Fotbal se zde začal hrát v roce 1972. „Iniciativa ke vzniku klubu přišla od místních kluků, kteří hráli v té době v Záblatí. To byli Zdeněk Harant, Venca Princ a Venca Pecka. Chodili do Záblatí do školy, a tak tam začali hrát v roce 1969. V roce 1971 začali uvažovat o založení klubu v Lažištích a ve spolupráci s místním JZD a tehdejším národním výborem se vybudovalo hřiště. A do sezony 1972 – 73 vstoupil tým do okresního přeboru,“ vrátil se k začátkům fotbalu v FK Lažiště dlouholetý hráč a funkcionář klubu Alexander Pavelka.

První soutěžní ročník odehráli Lažišťští dokonce bez trenéra. „V další sezoně přišel trénovat Míla Kukačka. Byl tady tři sezony, přivedl některé kluky z Prachatic, dal tomu určitý řád a tým se zvedl. A když to vezmu podle statistik, tak se až do roku 1985 hrál okresní přebor,“ zavzpomínal na první fotbalovou éru v klubu A. Pavelka.

Následující sezonu přišel první postup. „To bylo rovnou do I.A třídy, když došlo k reorganizaci. Hned sezonu nato přišla další reorganizace soutěží a my šli do B třídy, ze které jsme ale po dvou letech spadli,“ vrátil se k prvním letům v krajských soutěžích Alexander Pavelka a doplnil ke klubovému úspěchu, který přišel v sezoně 1988 – 89: „Stali jsme se mužstvem roku v celé republice. Hrálo šestnáct týmů a my ve třiceti kolech neztratili ani bod. V tom posledním jsme v Lenoře po poločase prohrávali 0:3, ale nakonec jsme 5:3 vyhráli.“

Do Krajského přeboru poprvé Lažišťští postoupili na podzim roku 2007 a s různými přestávkami v něm působí dodnes. „Vždy se u nás zkrátka hrálo o postup či sestup, málokdy byl klid,“ dodal A. Pavelka a posteskl si nad tím, že se v současné době hraje prakticky bez místních hráčů.

Od ročníku 1992 – 1993 postavili Lažišťští do soutěže také béčko mužů, které většinu doby působilo v okresních soutěžích na Prachaticku. V ročníku 2009 – 2010 postoupilo do krajských soutěží, kde s přestávkami strávilo několik sezon. V současné době již nevyvíjí činnost.

Lažišťský fotbal se může pochlubit i několikaletou érou ženského fotbalu. Hrál se zde docela úspěšně krajský přebor.

V mládežnických kategoriích není v současné době jednoduché dát dohromady vlastní týmy. Lažišťští tak využívají možnosti vytvořit společenství klubů a v kategoriích starších žáků, mladších žáků a mladších přípravek hrají ve společenství se Slavojem Husinec.