Po svém příchodu na Střelecký ostrov odpovídal šestačtyřicetiletý prachatický rodák na dotazy Deníku jižní Čechy.

Jak jste nabídku Dynama přijal? Potěšila vás?

Jistě. Když vám někdo dá šanci trénovat jakýkoli ligový klub, ale i druholigový, je to důkaz toho, že má důvěru ve vaše schopnosti. Tím spíš, že já se tady narodil, jsem Jihočech a mám k tomuto regionu vřelý vztah. O to víc je ta důvěra pro mě zavazující. Navíc já měl v Dynamu možnost už rok pracovat, takže prostředí tady znám. Nehledě na to, že jako kluk, když jsem sem jezdil na nějaké přáteláky, jsem i atmosféru na stadionu vnímal a byl to pro mě velký zážitek. Poslední roky jsem působil na Moravě či za hranicemi, zatímco v Budějovicích jsem možnost působit neměl. Proto cítím daleko větší zodpovědnost, než kdybych šel do jakéhokoli jiného klubu.

Byť jste už v lize působil a vedl i reprezentační výběry, cítíte, že působit v Dynamu je na klubové úrovni pro jihočeského trenéra vlastně vrchol?

Přesně tak, ostatně já se podobnému hodnocení nikdy nebránil. I když jsme se Slováckem s Dynamem vyhráli a já pochopitelně z toho měl radost, zároveň jsem po očku ale sledoval, jak se Dynamu dál daří a zda ty tři body, co jsme mu sebrali, někde zase nahradí. Já se nikdy netajil ani tím, že prvním člověkem, který mi otevřel cestu do velkého fotbalu, byl Jirka Kotrba, jenž si mě kdysi vybral za asistenta do Sparty. A taky jsem se s ním, ať jsem byl kdekoli, dál stýkal. Zavolali jsme si, sešli se a povídali si o fotbale. A teď spolu budeme řešit i situaci v Dynamu.

A ta není právě ideální…

To sice není, nicméně já jsem přesvědčen, že Dynamo v lize na té příčce, na které je, by být nemělo. Všichni teď musíme dělat maximum pro to, abychom se co nejrychleji posunuli zase výš. A mám-li být upřímný, já sice mám odtrénováno sedmdesát utkání mezinárodních, ale v lize šedesát osm, takže se nechci přirovnávat k trenérům, jakými jsou Komňacký či Cipro. Když to přeženu, mohu čekat nabídku z klubu, kterému se daří? Tam asi trenéry odvolávat nebudou. Musím počítat s tím, že když někde znovu nastoupím, že to bude v mužstvu, kde je nějaká složitá situace, kde něco budou chtít změnit.

Ani aktuální nepříjemná situace Dynama vás tudíž neodradila?

Já se na to, že Dynamo je poslední, vůbec nedíval. Mě naopak potěšilo, že Dynamo si myslí, že já jsem ten, kdo by týmu mohl pomoci se z této situace dostat. A jsem rád, že tady mohu být a že se o to mohu pokusit.

Přesto byste asi raději přebíral mužstvo na začátku sezony než v jejím průběhu?

Určitě. A nemuselo by to být na začátku sezony, nýbrž třeba i před zimní přípravou. Ale taky si pamatuji na dobu, kdy jsem do Dynama přišel a dorost byl poslední a já ho zachraňoval v lize. Anebo ve Slovácku, kdy vedení pět kol před koncem odvolalo Pepu Mazuru a já z těch pěti kol musel nejmíň dva zápasy vyhrát. A nebylo to nic jednoduchého, ligu jsme však zachránili. Čímž nechci tvrdit, že jedině já vím, jak z takových situací ven. Nic takového slíbit neumím. Co umím slíbit, je to, že budu dělat všechno pro to, abychom se ode dna co nejdříve odrazili. Byl bych rád, kdyby fanoušci Dynama i všichni ti, kteří na jeho zápasy chodí, tomu věřili a podporovali nás.

Za asistenty jste si vybral Pavola Švantnera a Martina Vozábala. Proč právě je?

Vedení Dynama odvolalo celý realizační tým a dalo mi možnost si vybrat do tohoto týmu své spolupracovníky. Já nemám nic proti Jirkovi Lerchovi ani Petrovi Skálovi, to v žádném případě. Ale vím, jaký je Vozi, že je to takový horváthovský typ hráče i trenéra, kterého je v mužstvu třeba mít i pro zlepšení nálady. Jen kvůli tomu, že je to povahově optimista a pozitivní kluk, jsem si ho ale nevybral. Spolu s Palo Švantnerem odvedli výbornou práci u juniorky i na farmě, jsou na ně ty nejlepší reference.

Bavili jste se s vedením klubu o nějakých hráčských změnách?

Samozřejmě, že se o tom bavíme, nechci ale dělat žádné ukvapené kroky. Nejdřív musím hráče důkladně poznat, pak si sedneme a řekneme, kde máme největší slabiny. Pokud by ale někdo měl přijít, musí to být hráč, o němž budeme všichni přesvědčeni, že je to hráč do základu a že nám okamžitě pomůže. Zásadnější změny bych ale raději dělal až v zimě, kdy je na vše víc času. Ostatně já si nemyslím, že hráčský kádr tady je slabý. Tým, který dokáže dát v Boleslavi dva góly, který zvládne dát gól i na Spartě, nemůže být slabý a nemůže prostě spadnout. Tým ve stejném složení patřil na jaře k nejlepším, podle mě je třeba, aby přišel vydařený zápas, od kterého se mužstvo zase odrazí.

Jenže na jaře se tým opíral o pevnou defenzívu, zatímco teď mužstvo dostávalo laciné góly.

Sportovní forma, to je proměnlivá veličina, navíc svou roli hrají i další faktory včetně sportovního štěstí. V Brně za stavu 1:0 byla ruka ve vápně a měla být penalta. Kdyby ji sudí odpískal, mohlo to být 2:0, Dynamo by mělo šest bodů a nic by se neřešilo. A ani já bych tady zřejmě nebyl…

Říkáte, že by se mužstvo potřebovalo odrazit. Povede se to už v sobotu s Duklou?

Určitě je to velké přání nás všech, těžko si dávat jiné cíle. Ani zápasem s Duklou ale sezona teď v sobotu nekončí, přijdou pak ještě další utkání. Nic to ale nemění na tom, že s Duklou chceme uspět a že se na ten zápas musíme co nejlépe připravit.