V tom prvním z nich se v sobotu od 17 hodin střetnou na Střeleckém ostrově s Baníkem Ostrava.

Nic snadného je nečeká. Za prvé, s Baníkem už čtyři roky nevyhráli (naposledy 2:1 v říjnu 2010). A za druhé, Baník letos hraje výborně a v tabulce je čtvrtý!

Naopak Dynamo po porážce na Dukle kleslo až na předposlední příčku a má tudíž dnes oč hrát. „My musíme zabrat a hlavně musíme dojít k dobrému výsledku," vypíchl velkou důležitost duelu trenér Dynama Luboš Urban, dle něhož s Baníkem se dá hrát. „Má kvalitní kádr, sází na mladé kluky a nahrál i hodně bodů. Přitom nastřílel ještě méně gólů než my – a že my jich moc nedáváme – jenže na rozdíl od nás Baník co gól, to tříbodový zisk," vyzdvihl kouč Dynama.

Byť sílu Baníku trenéři Dynama respektují, své svěřence přesto motivují na to, aby usilovali o vítězství. „Víme, v jaké situaci jsme a že prostě potřebujeme vyhrát," zdůraznil Luboš Urban.

Baník vsadil na mladé hráče, navíc se ale do Ostravy letos vrátil exreprezentant Milan Baroš! „Je to velký fotbalista, má ale zdravotní potíže a moc toho v poslední době nenahrál. Uvidíme, zda sem přijede, myslím ale, že Baník spíš nastoupí ve stabilizované sestavě z posledních kol," usoudil budějovický kouč.

Ten naproti tomu změny ve složení svého týmu nevyloučil. „Pro žluté karty určitě bude chybět Novák a nějaké šrámy v mužstvu máme, sestavu tudíž budeme dělat na poslední chvíli. Pevně ale věřím, že ti hráči, kteří dostanou důvěru, nechají na hřišti duši," shrnul trenér Luboš Urban.

„Budějovice hrají o všechno, proto čekáme důrazný zápas s tím, že domácí budou mít velkou snahu vyhrát. Jejich defenziva určitě bude otevřenější a nám by se tak mohlo nabízet více prostoru pro naši hru. To by nám mohlo vyhovovat," přemítal asistent trenéra Baníku Martin Svědík.

Roman Lengyel by prý raději dal gól Baníku

Čestný gól fotbalistů Dynama v Praze proti Dukle dal Roman Lengyel. „Lepší by bylo, kdybych ten gól dal teď v sobotu doma proti Baníku," pokrčil rameny zkušený stoper, jenž dva dny po prohře na Julisce slavil šestatřicáté narozeniny .

Prohrát na Dukle o dva góly jistě není tragédií, nicméně ta porážka byla dost zbytečná, dva góly jste dostali hodně lacino. Ten první dokonce už v první minutě…

Připravovali jsme se na začátek zápasu, abychom nějak brzy neinkasovali – a pak dostaneme gól hned v úvodní minutě… Což je docela rarita a samozřejmě to ovlivnilo celý průběh utkání. Dá se říct, že Dukla už si vítězství pohlídala. Byť za stavu 2:1 trošku ta šance byla, jenže přišla zase naše chyba vzadu a třetí gól to rozhodl už definitivně.

Zmíněný gól na 1:2 jste vstřelil vy a řekl bych, že i vám nechali zadáci Dukly před brankou hodně volného prostoru.

Byl to nacvičený signál, po rohu prodloužený míč z první tyče na zadní. Poprvé nám to v lize vyšlo, na výsledek už to bohužel nemělo vliv. Daleko lepší by bylo, kdybych ten gól dal v sobotu tady proti Baníku za stavu 0:0…

Po vašem gólu jste ale Duklu jako by začali přehrávat.

To spíš tak opticky vypadalo… Každé mužstvo, když vede, tak se trochu stáhne a čeká na brejky, zatímco to mužstvo, které prohrává, to otevře a víc riskuje. Myslím, že Dukla hrála, co potřebovala. Kdybychom my v sobotu vedli s Baníkem o dva góly, asi by to vypadalo podobně.

Vy jste kdysi prohlásil, když jste dal gól, že tím máte vystříleno, že víc gólů za rok nedáváte. Asi se nebudete zlobit, kdybyste tu tradici proti Baníku porušil…

Ale já většinou dávám dva góly po sobě! Já to i v Rusku měl vyzkoušené, že když jsem se konečně trefil, dal jsem hned ještě jeden gól buď ještě tentýž zápas, anebo pak hned v tom příštím. Pak jsem zase ale dva roky měl utrum…

Třeba to bude platit i teď v sobotu, a když jste nedal druhý gól na Dukle, dáte ho v sobotu Baníku. A třeba bude vítězný.

Kéž by tomu tak bylo…

Po vítězství v Hradci a remíze se Slavií jste si přece jen trošku volněji vydechli, jenže porážka na Dukle a k tomu vítězství Jihlavy v Teplicích vás zase srazila dolů. O to víc důležitější zápas vás teď s Baníkem čeká.

To my víme, že jsme se do toho zase namočili.A zase záleží jedině na nás, zda se z toho dostaneme. Zase jsme v té situaci, na kterou jsme už ale zvyklí. Baník letos předvádí dobré výkony, přestože někdy měl i štěstí, nicméně je čtvrtý a má jednadvacet bodů. Má letos hodně mladý manšaft a může tu hrát v klidu. Navíc se mu vrátil Milan Baroš. Ten sice laboruje se zraněním, přesto nás čeká velice těžký zápas.

Jenže vy v něm nutně potřebujete bodovat!

To my dobře víme, že si už nemůžeme vybírat. Kdyby sem přijel kdokoli, my musíme vyhrát. V sobotu to pro nás nebude o nic lehčí, ale ani těžší zápas, než kdyby tu byl Liberec či třeba Příbram. V naší situaci je úplně jedno, kdo sem v sobotu přijede. My prostě v sobotu chceme ten zápas vyhrát.

Holzer: V Budějovicích zase chceme vyhrát

Devatenáctiletý Daniel Holzer nedávno zazářil v české dvacítce, když dal gól s Francií i Nizozemskem.

V I. lize však premiérový gól dal až v minulém kole proti Hradci, přidal ale ještě i další branku (vždy výstavní ranou do šibenice) a na jih Čech přijíždí rázem jako nejlepší střelec Baníku! Pro Ostravský deník k tomu řekl, že v lize se góly dávají hůř než ve dvacítce. „V lize hrají velkou roli zkušenosti, při každé standardní situaci vás tady někdo drcne či přidrží za dres," poznamenal.

Na dotaz, kolik bodů by Baník chtěl na podzim ještě nahrát, jen pokrčil rameny. „Je to fráze, ale my se musíme soustředit vždy na nejbližší duel. Takže teď v Budějovicích, kde budeme chtít zase vyhrát. Pokusíme se čtvrté místo udržet, níž v tabulce se nám nechce," ujistil Daniel Holzer.

V neděli divizní šlágr v Chýnově

Ve III. lize hraje FC Písek v neděli v Benešově (prvně bude na lavičce i zkušený kouč Jindřich Dejmal jako posila realizačního týmu).

V divizním šlágru hraje v neděli od 11 hod. první Táborsko B s druhým Tachovem (hrát se po dohodě nebude na táborské umělce, ale v Chýnově!) a od 14 hod. hraje Milevsko doma s Roudným, zatímco Čížová jede v sobotu do Rokycan a Č. Krumlov v neděli do Sušice.

V sobotu je i I. liga dorostu Dynamo – Brno (12 Složiště).