Fotbalisté Dynama se v televizním utkání 27. kola I. ligy v sobotu od 16.45 hod. doma střetnou s Libercem, který je se čtyřbodovým náskokem před Spartou v čele tabulky, a pokud by si z Č. Budějovic odvezl tři body, mohli by už na severu Čech začít s přípravami na oslavy titulu.

Jenže Dynamo na jaře patří v lize k nejlepším, a přestože do sobotního šlágru půjde bez Lengyela a Otepky, favorit to na jihu Čech až tak lehké mít nemusí. „V lize jsme zachráněni, takže můžeme hrát klidně a bez nervozity," podtrhuje trenér František Cipro, zároveň k tomu ale hned dodává, že to v žádném případě neznamená, že by snad jeho svěřenci nechtěli vyhrát. „Liberci se daří, hraje výborně. My však zápas rozhodně nevypustíme a nic nepodceníme," ujišťuje.

Dobře ale ví, že na Střelecký ostrov v sobotu přijede mimořádně silný soupeř. „Liberec se po prohře se Spartou rychle zase zvedl a vrátil se zpátky na vítěznou vlnu. Třeba Ostravu, kde Baník hrál o všechno, nakonec Liberec rozebral jako budíka… A stejně tomu bylo i se Žižkovem doma, byť Liberci v tom zápase trvalo dlouho, než obranu soupeře jeho hráči rozebrali," přibližuje zkušený kouč poslední dva duely sobotního soupeře svého týmu.

Podle Cipra je Liberec u nás nyní zřejmě nejlepší. „Hru má postavenou na skvělých individualitách. Od brankáře přes Nezmara a Breznaníka až po Štajnera, jenž spolu s výborně hrajícím Bosančičem je v Liberci teď asi nejlepší," přemítal trenér Dynama, načež ale jen mávl rukou: „V Liberci ale co hráč, to na naši ligu excelentní fotbalista…"

Kouči hostů Jaroslavu Šil᠆havému bude chybět jen vykartovaný Vácha. „Sice jsem v Budějovicích působil, mám tam přátele a těším se tam, ale z hráčů, co jsem tam měl já, teď hrají snad jen Lengyel a Otepka, ti navíc nenastoupí," odmítá Šilhavý, že by Dynamo znal víc než jiné soupeře.

Domácí trenéři řešili, kdo půjde vedle Řepky na stopera za Lengyela, jenž je po operaci menisku. „Šanci dostane Brezinský, jenž v závěru podzimní části hrál v dobré formě, po zranění už je v pořádku a nehrál teď jedině proto, že dvojice Řepka a Lengyel byla bezchybná," sdělil trenér Cipro.

Ten věří, že velký šlágr se bude hrát před velkou návštěvou. „Z Liberce přijede hodně fanoušků, a tak bych poprosil naše diváky, aby přišli v hojném počtu, aby tu Liberec neměl domácí prostředí."

Kdyby Liberec v sobotu jel z jihu bez bodů, šlo by o pátou výhru Dynama v řadě. Což by byl klubový rekord všech dob…

Nechceme si před celým národem udělat ostudu, říká Krajčík

Na sobotní šlágr fotbalové ligy s Libercem se těší i čtyřiatřicetiletý slovenský internacionál Matej Krajčík, jenž byl v zimě jednou z tehdejších posil budějovického Dynama.

Proti Liberci můžete jít v pohodě a poklidu. Čekali jste, že byste už čtyři kola před koncem mohli mít jistou záchranu?

Jo!

Opravdu..?

Samozřejmě, že v zimě jsme s něčím takovým nepočítali, ale ze začátku jarní části jsme ty zápasy chytili, neprohrávali jsme a za celé jaro jsme vyšli naprázdno jen v Plzni. Hlavně zápasy doma jsme zvládali, ale přidali jsme také dvě výhry v řadě na hřištích soupeřů. Série čtyř vítězství za sebou, kterou jsme v Příbrami završili, byla takovou tou třešničkou na dortu. Že už jsme zachráněni, nás těší tím spíš, že nás teď čekají hodně těžké zápasy s mužstvy, která hrají o titul či evropské poháry. My si ale můžeme fotbal teď jen užívat, a to je příjemné.

Definitivní záchranu jste přivezli z Příbrami, prakticky jste se ale zachránili týden předtím doma se Slavií, kde jste vy prožil jistě krásné chvíle. Vychutnal jste si ten vítězný zápas?

Ve Slavii jsem prožil určitě nejúspěšnější i nejdelší období své kariéry, ale až tak jiný zápas to pro mě nebyl. Já už tam vlastně moc kluků neznal,ze Slavie jsem dva roky, takže žádné specifikum to nebylo. Já chtěl hlavně vyhrát. I proto, že v té době jsme stále ještě hráli o záchranu.

Vy jste v Dynamu už podruhé, přičemž ta první mise až tak úspěšná nebyla. Spravil jste se teď chuť?

Ale o mě tady nejde. Důležité je, že se Budějovice zachránily a že budou ligu hrát dál. To je hlavní, protože tady vše funguje na perfektní úrovni a byla by velká škoda, kdyby se mělo sestoupit. S cílem pomoci k záchraně jsem do Budějovic šel a doufám, že jsem svým dílem k tomu trošku přispěl. Hlavně jsem rád, že to dopadlo úplně jinak než před těmi osmi lety.

Kdyby o vaše služby Budějovice měly zájem i dál, kývl byste?

Mně je už čtyřiatřicet, hraji pravého beka, takže velké věci kolem mé osoby se asi dít nebudou… Ale uvidíme, zda klub vůbec bude mít zájem, abych tady setrval. zatím žádná jednání neproběhla. Ale na to je času dost, sezona ještě neskončila, pak bude měsíc a půl do zahájení přípravy, takže jak říkám, na tyto věci je ještě spousta času.

Čtyři kola do konce a vy už jste zachráněni. S jakou motivací do těch čtyř zápasů půjdete?

Že bychom něco vypouštěli, to rozhodně nehrozí. Mně se totiž zdá, že tento týden trénujeme snad ještě víc a nacvičujeme daleko víc věcí než předtím. Ani trenér tudíž nechce v ničem slevit a a my si každý tady hrajeme také o své triko. Navíc v sobotu je zápas s Libercem v televizi, takže se každý jistě bude chtít ukázat. Nikdo není tak hloupý, aby si před celým národem dělal ostudu.

Liberec je na vítězné vlně, daří se mu, jeho hráči si věří a daří se jim. Oni dobře vědí, že když tady vyhrají, budou mít titul na dosah. Dá se proti tak silnému soupeři vůbec uspět?

Viděli jsme je na videu a víme, že hrají perfektní fotbal. Mají rychlý přechod do útoku, jsou běhaví, silní v osobních soubojích. Těch aspektů, proč vedou ligu, je v jejich hře hodně. Na nějaké věci nás trenér upozorňoval a uvidíme, jak to bude. My budeme stavět na té naší urputnosti a bojovnosti, žádnou situaci nesmíme vypustit a uvidíme, co se z toho na konci zápasu urodí. Je to na Liberci, jak se s tím vypořádá. My budeme hrát pořád to svoje a uvidíme po zápase, jak to bude.

Breznaník: Na Řepku se moc netěším…

Jedna z opor fotbalového Liberce Michal Breznaník v týdeníku Gól ocenil formu Dynama. „Budějovice na jaře zkvalitnily defenzívu a začaly dělat body jako na běžícím pásu. Zkušenou obranu diriguje Tomáš Řepka, který by se teď, myslím si, Spartě hodně hodil… Moc se na ostré souboje s ním netěším, snad ale k levé lajně nebude tak často vyrážet," přál si slovenský krajní záložník.