Určitě jste si premiéru v dresu Dynama představoval podstatně jinak. Je to tak?

Samozřejmě, že ano. Přál jsem si, aby můj první zápas za Budějovice byl vítězný. Bohužel tomu tak nebylo a je to pro mě velké zklamání. Nicméně musíme zvednout hlavy a myslet na další zápasy. Liga se hraje dál, ještě je deset kol a já věřím, že ligu ještě zachráníme.

K penaltám žádné výhrady nebyly?

Nejsem tu od toho, abych hodnotil penalty. Možná, že byly všechny. Ostatně byly, rozhodčí je pískl. Ale je fakt, že jsme sice nehráli dobře a je škoda, že jsme dobře nehráli, přece jen však dostat dva góly z penalt a třetí ze standardky, to mrzí, to jsme měli sehrát líp.

Ze hry jste gól nedostali, ale že byste prohráli nějak náhodně, se říct nedá. Nehráli jste dobře.

Jihlava byla fotbalovější, pohyblivější. Proč tomu tak bylo, si musíme vyříkat v kabině.

Atmosféra v kabině jistě není nic moc, co udělat pro to, aby se nálada v mužstvu zlepšila?

To není o náladě. Prostě je třeba jezdit po zadku a ty body udělat. Nálada může být jakákoli, musíme se ale zvednout herně.

Vypadalo to, že jste se až skoro báli hrát?

Nevím, zda jsme se přímo báli riskovat, ale fakt je, že Jihlava byla u všeho dřív. Přišla mi daleko pohyblivější. Proč, to nevím.

Nehrála v tom roli přílišná nervozita?

Hráli jsme doma, potřebovali jsme vyhrát. Doma se musí vyhrávat, takže ta nervozita tam možná byla. V tom bych ale příčinu neviděl, spíš se tak zápas prostě vyvinul.

Máte nějaké zkušenosti s bojem o záchranu? S Jabloncem jste spíš hrál o poháry.

Ale jeden rok jsme v Jablonci hráli v lize i o udržení. Tam jsme se ale zachránili zavčasu, snad se to tedy povede i tady.

Vy jste se hned na začátku utkání zranil, co se vám vlastně přihodilo?

Ani nevím přesně, byl tam nějaký loket. O půli mě sešili, mám na hlavě tři stehy. To se ve fotbale občas stane.

Takže jste zase sešívanej…

To je pravda… (smích) Zase jsem slávista.

Otřes mozku jste neměl?

Ne, to ne. To by byl pro mě hodně smolný debut…

Jak došlo k tomu, že jste se tak najednou objevil v Dynamu?

Budějovice se ozvaly, že by měly zájem mě vidět. Přijel jsem na pár tréninků a před zápasem s Jihlavou se podepsala smlouva.

Na podzim jste absolvoval operaci ramene, to už je v pořádku?

To už je v pořádku dlouho. V tréninku už jsem někdy od začátku února, v tom žádný problém není.

Kolik tréninků jste tu do zápasu s Jihlavou v Budějovicích stih­l?

Trénoval jsem od úterý, takže kolik jich bylo..? Pět.

Bylo hned jasné, že rovnou naskočíte do základu?

Ne, to jsem se dozvěděl až ráno před zápasem.

Na podzim jste ještě hrál ligu v Indii, jak na to vzpomínáte?

Byla to dobrá zkušenost. Bylo to zajímavé hlavně co se týče diváků, těch tam chodilo spoustu.

Proč jste tam tedy ještě nezůstal?

Teď se v Indii liga nehraje. Začíná se zase až od září. Zda se tam ještě vypravím, to se všechno uvidí. Teď mám tady smlouvu do léta a dál nekoukám. Teď je priorita ligu tady zachránit. O to nám v Budějovicích všem jde.

Funda: Nic jsme nezabalili

Devatenáctiletý obránce Dynama Jiří Funda se v utkání I. ligy proti Jihlavě dostal na hřiště ve druhé půli a jak sám sebekriticky říká, „moc znát jeho příchod asi nebyl…" Dva dny nato v lize juniorů proti Brnu ale patřil k nejaktivnějším hráčům a navíc den nato jemu i jeho spoluhráči Zdeňku Linhartovi přišla nominace do české dvacítky na přípravná utkání proti Dukle Praha (27. března) a Německu (31. března v Aue).

Před sobotním prvoligovým utkáním Dynama na Slovácku Jiří Funda odpovídal na dotazy Deníku.

Důležitý zápas s Jihlavou o záchranu v první lize jste nezvládli a padli doma 1:3. Už to přebolelo? Nebo vy mladí i taková zklamání zvládáte bez problémů?

Taky to nijak moc dobře nezvládáme a že se nám na jaře nedaří, nám rozhodně není jedno a všechny nás to hrozně moc mrzí. Věříme, že to teď v sobotu na Slovácku už konečně zlomíme a aspoň bod že přivezeme.

Jaká vůbec atmosféra v kabině po zápase byla?

Bylo veliké ticho, veliké zklamání. Moc nás ta porážka mrzela.

Bavili jste se v kabině, kde hledat příčiny nezdaru? I Jihlava tady byla lepším mužstvem.

V čem to bylo, to nevím, ale fakt je, že jsme byli všude o krok později. Přitom na tréninku makáme na sto procent, nic nešidíme a na každý zápas se důkladně připravujeme. Jenže pak dojde k zápasu a nic se nedaří. Že by nám snad ale nervozita svazovala nohy, si já osobně nemyslím.

Vy jste šel na hřiště v poločase, kdy byl stav 1:1. S jakým předsevzetím jste do hry šel? Jistě jste si nepředstavoval, že nakonec zápase ještě ztratíte?

Trenér mi říkal, ať se snažím po lajně hru rozhýbat, ať tam dávám centry a ať jsem co nejvíc ve sprintu. Bohužel jsme se neprosadili, moc znát můj příchod asi nebyl…

Do jednoho náznaku příležitosti jste se ale právě vy dostal. Proč z toho nic nebylo?

Nějak se mi tam povedlo projít mezi dvěma hráči a stačil jsem i vystřelit. Jenže jak vystřelit, to nemá ani cenu vůbec komentovat…

Zdálo se, že na rozdíl od fotbalistů Jihlavy, kteří se nebáli zariskovat, vy jste takoví nějak zakřiknutí. Jako byste se báli hrát, báli něco udělat…

Tak to fakt nevím. Nemyslím si, že bychom se báli, my hrát chtěli a připravovali jsme se na to ne na sto, nýbrž tak na sto dvacet procent. Na každém z tréninků, které jsme před Jihlavou měli. Pak to ale při zápase nejde a já mohu jen znovu opakovat, že snad se to teď v sobotu na Slovácku zlomí.

Po zápase s Jihlavou jste odehrál celý zápas i v lize juniorů proti Brnu. A zdálo se, že si to docela užíváte?

Proti Jihlavě jsem hrál jen jeden poločas, takže jsem pak do zápasu s Brnem šel s chutí. Já herní zatížení jedině vítám.

Hráli jste 1:1 díky vaší penaltě. Věřil jste si na ni?

Určitě. Jinak bych na ni nešel.

A co v lize? Taky byste si na ni troufl?

Tak to nevím, to asi ne. Na to tam jsou jiní…

Zpátky k juniorské lize. Brno patří v soutěži k nejlepším a nerozhodný výsledek 1:1 si váš trenér Karel Vácha taky pochvaloval, nicméně vy jste měl na kopačce tři body…

Kuba Held mi to dal perfektně do brejku a já běžel sám na bránu, koukl jsem se na gólmana a chtěl ho obstřelit, bohužel jsem to ale moc vytočil.

Nicméně i bod má svou cenu. Ostatně je to vůbec první bod, který jste na jaře v sedmi odehraných zápasech v první lize a lize juniorů vybojovali…

To je pravda, i ten bod se počítá. Třeba nám to psychicky pomůže i v lize a hned ze Slovácka nějaké body přivezeme.

Takže jste boj o záchranu ještě nezabalili?

V žádném případě! Ještě je plno kol a plno bodů k mání. Pořád věříme, že ligu zachráníme, že to zvládneme.

Bez Kladrubského, ale s Otepkou?

Fotbalisté Dynama k sobotnímu utkání I. ligy na Slovácko pojedou bez Kladrubského (4. ŽK) a Hanzlíka (přestoupil do Mostu), ale možná i s dorostencem Otepkou.