Oslavu si ale příliš neužil, jeho tým podlehl hladce 0:3. Zato nominace do české dvacítky pro zápas se Slovenskem (příští středu v Kroměříži) ho jistě potěšila. V rozhovoru pro náš list ale hovořil o pátečním nevydařeném utkání.

Do zápasu jste naskočil v době, kdy už Hradec vedl 3:0. Jaký to je pocit, jít na hřiště za tak krajně nepříznivého stavu?

Příjemné to rozhodně není. Prohrávat 0:3, navíc doma, to není zrovna ideální situace.

Ani na lavičce asi nepanovala optimální nálada, co? Na rozdíl od předchozích jarních zápasů, kdy jste hráli velice dobře, jste se tentokrát trápili. Čím to?

Myslím, že jsme byli málo důrazní v soubojích, nedařila se ani kombinace. Prostě všechno špatně.

S jakými pokyny jste na hřiště šel vy?

Abych se snažil hru oživit, bral si hodně balony a nebál se hrát.

Zápas jste prohráli 0:3, vy jste ale svůj zhruba půlhodinový osobní minizápas odehrál s výsledkem 0:0…

To ale nic neřeší. Prohráli jsme 0:3, a to pro nás všechny je obrovské zklamání.

Hned poté, co jste naskočil do zápasu, jste kopali penaltu a navíc Hradci byl vyloučen brankář. Věřil jste v tu chvíli, že byste ještě mohli zápas zlomit?

Šance to samozřejmě byla, kdybychom penaltu proměnili, třeba bychom se ještě do zápasu vrátili. Myslím, že určitá naděje by byla. Ríša tu penaltu bohužel nedal, jenže o penaltě to nebylo. My měli od začátku v tom zápase hrát úplně jinak a nenechat to dojít až do tak hrozného stavu.

Spíš hráváte beka, teď jste šel na kraj zálohy. Kde se cítíte líp?

Mně je to víceméně jedno. Kam mě trenér postaví, tam hraji, všude se snažím makat.

K nominaci do áčka vám možná pomohl předtím zápas za juniorku proti Jablonci, kdy jste dal v poslední minutě vítězný gól. Navíc hodně pěkný gól.

Zda právě tohle mi pomohlo, to nevím, v každém případě jsem z toho gólu za juniorku měl velkou radost. Hlavně proto, že jsme díky tomu vyhráli a vybojovali tři body. Byly důležité, Jablonec totiž tady hrál velice dobře. Taky nám v juniorce se však na jaře daří.

Ještě jednou k tomu gólu, který jste trefil ze vzduchu a opravdu ukázkově…

Měl jsem z něj velikou radost, dát vítězný gól v poslední minutě, to potěší. Povedlo se mi to trefit hezky, to je pravda. Ten dlouhý balon mi na levou nohu padl ideálně.

Ať už o tom, že jste dostal na hřiště i za áčko, rozhodlo cokoli, jistě vás to potěšilo.

Určitě jsem za tu šanci byl moc rád, ale jak říkám, prohrát doma, navíc takovým rozdílem, to vše pokazilo. Žádnou radost z toho nemám.

Přitom na jaře se týmu ve druhé lize dařilo. Výsledkově, i herně.

O to větší zklamání v kabině teď je. K fotbalu i porážky patří, ale to, co jsme tentokráte předvedli, to byla prostě velká ostuda. Co nejdříve si tu pošramocenou reputaci musíme vylepšit. A nejraději hned teď v Olomouci.

Jeli prý do Budějovic vyhrát

V 15. minutě pátečního utkání II. fotbalové ligy v Č. Budějovicích se opřel ze třiceti metrů do míče hostující Petr Schwarz a parádní ranou o břevno nedal Křížkovi v budějovické brance šanci. Záhy Schwarz přidal z penalty druhý gól a položil tak dva základní stavební kameny pro vítězství fotbalistů Hradce Králové (0:3). „Dokázali jsme soupeři vnutit naši hru, a to rozhodlo," zdůraznil 24letý hradecký středopolař v rozhovoru spolupracovníka Deníku jižní Čechy Pavla Kortuse mladšího.

Odvezli jste si cenné tři body, které byly asi zasloužené.

Myslím si, že byly zasloužené. Věděli jsme, že Budějovice mají fazonu, uhrály hodně bodů a oproti podzimu se zvedly, ale jeli jsme se vyhrát. Povedlo se nám dobře do zápasu vstoupit, dali jsme první gól, pak brzy i druhý. Klíčový byl třetí zásah těsně před přestávkou. Pak jsme si utkání zbytečně zkomplikovali, když jsme soupeři nabídli penaltu a ještě dostali červenou kartu, podle mě přísnou. Penalta a červená karta, to jsou dva kruté tresty. Ale přežili jsme penaltu a pak už soupeře do ničeho nepustili.

Vypadalo to, že máte soupeře dobře přečteného. Bylo tomu tak i na hřišti?

Na předzápasové přípravě nás trenéři na něco připravili a všechno sedělo. Kopali dlouhé balony na Kaloda, ten to sklepával, což jsme dobře hlídali a sbírali odražené míče. Po vyloučení jsme se zatáhli a hlídali tři body.

Vy jste poslal Hradec do vedení parádní ranou z třiceti metrů, která aspirovala na gól týdne.

(usměje se) Kluci mě nabádali, ať střílím, že mi to tam docela padá. Při zápase se k tomu moc nedostávám, teď přede mnou všichni couvali, tak jsem vystřelil a pěkně to tam padlo.

Nicméně akce pramenila z toho, že jste díky vaší aktivitě získali míč ve středu pole. Po celý zápas jste byli rychlejším a běhavějším týmem.

Máme poskládané mužstvo na podobných typech hráčů. Měli jsme problémy se standardkami, protože jsme menší. Ale zvládli jsme to dobře. Dokázali jsme soupeři vnutit náš styl hry, to rozhodlo.

Na penaltu jste byl určený předem?

Ano. Jsme určení s Honzou Pázlerem. Podívali jsme se na sebe, já dal chvilku před tím gól, věřil jsem si. Tak jsem vzal míč a šel na to. Měl jsem předem vybranou stranu, gólman skočil na druhou.

Neměl jste v hlavě, že Střelecký ostrov v poslední době nepřeje exekutorům penalt?

Věděli jsme to a říkali si, že by bylo lepší, kdyby se proti nám žádná nekopala. Ale při té své střele jsem na to nemyslel.

Dynamu jste po hodině hry darovali penaltu, gól na 1:3 by vaši suverénní pozici trošku zkomplikoval.

Bylo to zbytečné, ale občas se to stane. Naštěstí jsme penaltu přestáli. Ale podle mě byl klíčový třetí gól chvíli před pauzou. Sice se říká, že výsledek 2:0 v poločase je nejhorší, ale domácí by měli větší šanci se zápasem ještě něco udělat. Takhle jsme jim odskočili a hlídali si zápas. Za tři body jsme moc šťastní.