Po remíze 2:2 v Praze se Slavií, která onu výjimečnou sérii korunovala, ve sportovním centru mládeže na Složišti tudíž vládla oprávněná spokojenost. „Ani jako hráč, ani jako trenér si podobnou sérii nepamatuji," uznale pokyvoval hlavou Petr Skála, jenž zažil s Dynamem před třiceti lety jako úspěšný brankář i historický postup do I. ligy a po trenérských angažmá v řadě týmů nyní působí na Složišti jako vedoucí trenér střediska. Devatenáctku Dynama v I. lize dorostu vede spolu s Davidem Horejšem, jenž v týmu je jako hlavní trenér.

Dle Petra Skály i v posledním podzimním duelu na Slavii, která je v tabulce druhá, tým potvrdil výbornou formu i herní pohodu. „Už v prvním poločase jsme byli lepší a měli jsme vést větším rozdílem než jen o gól," trošku zalitoval, že ve druhé půli se Slavii povedlo jednogólové manko smazat.

Právě Slavii přitom dorostenci Dynama na podzim podlehli hladce 0:3. „Jenže to byl ještě začátek soutěže," připomněl David Horejš, že v úvodu sezony spolu s Petrem Skálou teprve dávali tým dohromady. „Přišli kluci z ročníku sedmadevadesát, kteří v uplynulé sezoně hráli Českou ligu dorostu a nic naplat, celostátní liga je o něčem jiném," měl kouč po ruce vysvětlení, proč se Dynamu v I. lize dorostu v úvodu sezony nedařilo (z pěti prvních utkání jen dvě remízy a tři porážky). „Přitom herně jsme ty zápasy i tehdy docela zvládali, měli jsme ale velké problémy v koncovce."

Postupně šly výkony týmu nahoru, ale hlavně začali svěřenci dvojice Horejš – Skála v lize bodovat. Byť to žádná sláva zrovna nebyla. „Po třináctém kole jsme jeli do Hradce s osmi body na kontě, zatímco Hradec jich měl devatenáct. Teď jich má Hradec jednadvacet a my čtyřiatřicet," upozornil Skála.

„Hodně nám pomohl návrat Honzy Hály z A-mužstva," vyzdvihl trenér Horejš gesto vedení klubu, které odsouhlasilo, že nadějný záložník přejde z kabiny A-mužstva na nějaký čas na Složiště.

Hráči i jejich trenéři se dokázali vyrovnat také s tlakem, který v době, kdy se výsledkově nedařilo, na ně doléhal. „Je jasné, že tlak na nás byl, protože už jen to, že máme možnost působit v escéemku, které se řadí k nejlepším v rámci České republiky a že to středisko stojí také nějaké finance, je zavazující," zdůraznil vedoucí trenér střediska Petr Skála. „Byli jsme si také dobře vědomi, že na každém utkání tady na Složišti byli jak trenéři áčka, tak někdo z majitelů klubu. Z čehož jsme měli pochopitelně radost, zároveň i to ale zavazovalo, " dodal.

„Vyhráli jsme v Hradci 3:0 a a poté i doma s Pardubicemi, kluci si začali věřit a také my věřili jim, že se budou ještě dál zlepšovat, že ještě neřekli poslední slovo," líčil Horejš, dle něhož hráči prokázali, že mají charakter a že si toho, že hájí barvy nejlepšího fotbalového klubu na jihu Čech, patřičně váží. „V zápasech i na trénincích odváděli maximum."

Za důvěru, kterou trenéři měli ve své svěřence i v době, kdy se nedařilo, se hráči nakonec odvděčili. „V létě se do přípravy zapojili i kluci z bývalé sedmnáctky, která ve své kategorii skončila v lize druhá. Spoléhali jsme na to, že se postupem času dokáží prosadit i ve vyšší věkové kategorii," podtrhl trenér Horejš, dle něhož i vydařená letní příprava dávala naději, že i lepší výsledky se v sezoně dostaví.

Nicméně vstup do nové sezony se vůbec nepovedl. „Doma jsme začali bezgólovou remízou s Hlučínem, pak přišly doma dvě porážky a na kluky padla nějaká deka, také vedení mělo výhrady, naštěstí kluci se právě v této nejtěžší době semkli a postupně se začali škrabat v tabulce ode dna nahoru," ocenil David Horejš.

Devatenáctka Dynama byla po třinácti zápasech s pouhými osmi body u dna tabulky, teď je se 34 body osmá. „A dojít v tabulce pravdy z minus třinácti na plus jedna, to se hned tak nepovede a já před kluky smekám," nešetřil trenér týmu superlativy.

Oba trenéři se shodli v tom, že I. liga dorostu je velice náročnou soutěží. „Už jen tím, jak je hrozně dlouhá," připomněl Skála, že ligový podzim v nejvyšší soutěži fotbalového dorostu trval od července do prosince! „Naštěstí tu máme výborný realizační tým," ocenil Petr Skála a jmenovitě pochválil vedoucího týmu Jana Čapka a fyzioterapeuta Míru Plocka.

Přestože oba trenéři se většinou snažili využívat maximálního počtu střídání, za výbornými výsledky bezesporu bylo i to, že se podařilo stabilizovat základní sestavu. „Na začátku sezony jsme optimální sestavu hledali, pak si to ale sedlo. Podařilo se nám najít ideální složení obranné čtveřice, navíc dobrou formu potvrzoval v brance i Rotbauer. Díky tomu máme v současné době pátou nejlepší obranu v celé soutěži. Že jsme nedostávali laciné a hloupé góly, bylo základem naší úspěšné série," pochvaloval si Horejš, jenž ve své době patřil v Česku na postu stopera k nejlepším.

V konsolidovaném složení nastupovala i středová formace v čele s navrátilcem Hálou a vpředu většinou prokazoval své předpoklady Patrik Švantner. „V posledních kolech ale důležité branky střílel Petr Pasecký," připomněl Petr Skála, že šanci se ukázat měli i hráči, kteří minulou sezonu byli na farmě. „Možnosti střídavého startu využíváme i nyní, a tak ti kluci, kteří v I. lize dorostu tak často nenastupovali, chodili hrát na střídavý start do Prachatic, kde si zahráli krajský přebor mužů, anebo do Roudného si zahrát KP dorostu, ale i I. A třídu za chlapy. A někteří si pár minut dokonce zkusili i divizi," doplnil svého kolegu David Horejš. „A někteří si taky zahráli u nás juniorskou ligu," dodal.

„Největší radost ale máme, když se někomu z našich kluků podaří dostat se do prvoligového áčka," zdůraznil Petr Skála a vytáhl z rukávu hned i jeden příklad: „Na jaře Jirka Funda začal u nás v dorostu, pak přešel do áčka a v pohodě odehrál celou druhou ligu."

Stejně to vidí i Horejš. „To je hlavní cíl a naše velké přání, aby za áčko první ligu hrálo co nejvíc odchovanců. Tak tomu ostatně tady v Budějovicích vždycky bývalo," poznamenal. „Těšilo nás, že Honza Hála poté, co nám v lize dorostu po svém návratu tak výrazně pomohl k lepším výkonům i výsledkům, poslední tři zápasy odehrál v lize za áčko v základní sestavě. Přitom dva z těch tří zápasů byly vítězné," zmínil Horejš utkání s Baníkem a Teplicemi, která Dynamo obě vyhrálo – a ve kterých Hála rozhodně nezklamal.

„Honza pomohl nám, ale je možné, že i to, že tady nastupoval pravidelně, pomohlo také jemu. Minimálně v tom, že získal potřebné sebevědomí," usoudil Petr Skála.

Hála se do áčka vrátil ještě na podzim, do zimní přípravy ho ale budou z dorostu následovat další – jak to ostatně naznačil v nedávném rozhovoru pro Deník i sportovní manažer Dynama Martin Vozábal: „Horyna to nerad slyší, ale já mu tak tři čtyři kluky do zimní přípravy asi odvedu," řekl.

K tomu, zdá se, teď skutečně dojde: „Do přípravy áčka v zimě půjdou Lukáš Havel, Filip Vaněk, Michal Řezáč a Patrik Švantner," odtajnil trenér dorostu jména svých čtyř svěřenců, které by trenéři Urban a Vozábal chtěli v zimě vidět blíž. „Oba s Petrem jim přejeme, aby se v áčku prosadili. A když se jim to nepovede, rádi jim dáme prostor v jarní části sezony zase v našem týmu," ujistil David Horejš, dle něhož už jen samotná příprava s áčkem bude pro mladé fotbalisty přínosem. „Bude to pro ně veliká zkušenost."

Do jarní části sezony půjde devatenáctka Dynama s optimismem. „Těšilo nás, že vedle výborných výsledků mužstvo hrálo i pěkný fotbal, že mělo svou tvář," podtrhl Horejš, dle něhož zmínku si zaslouží i to, že tým vozil body také z cizích hřišť. „V tabulce venkovních zápasů jsme sedmí, to tady nebývalo," liboval si a dodal, že na to by tým chtěl na jaře navázat. „Rádi bychom si udrželi postavení, které jsme si ve druhé části podzimní sezony vydobyli. Přes zimu se dobře připravit a stabilizovat kádr. Kluci určitě mají na to, aby hráli o horní příčky, nicméně hlavní pro nás je vychovávat hráče pro A-tým. Dynamo vychovalo spoustu velkých hráčů, ať pro nároďák či první ligu. Na to chceme navázat," uzavřel David Horejš.