O příčinách sestupu a dalších krocích klubu před další mistrovskou sezonou jsme si povídali s trenérem týmu Michalem Uhlíkem.

S čím jste šli do jarní části sezony a podařilo se kádr doplnit podle představ?
Do jarní části sezony jsme šli s cílem zachránit pro náš oddíl krajský přebor i pro další sezonu. Po podzimní části jsme ani nemohli mít jiné cíle. Kádr jsme přes zimní přestávku nedoplňovali, myslím si, že pokud jsme byli kompletní, tak jsme měli velmi kvalitní kádr a hráče, které nám mohly ostatní kluby závidět.

Kde vidíte největší problémy toho, proč nevyšla záchrana?
Problémy jsou dva. Ten první a asi nejzávažnější je ten, že jsme hrozně moc zápasů nehráli v kompletním složení a hráči měli pracovní povinnosti, nebo byli zranění. Dalším problémem byla slabá účast na trénincích, od čeho se pak odvíjely i zápasy, ve kterých jsme neproměňovali ani největší šance a v obranné fázi nám to taky skřípalo. Fotbal jsme nehráli špatný, ale nedávali jsme góly a naopak jsme hrozně lacino inkasovali.

Do jaké míry se projevily nucené změny v sestavách na jednotlivé zápasy?
Změny se samozřejmě projevily, snad ani jednou jsme nehráli ve stejné sestavě dvakrát za sebou. Hned po prvním utkání se nám zranila brankářská jednička Aleš Holfeld a naskočil Josef Kainc, který nechytal špatně a ze začátku se mu dost dařilo. Ze zranění Holfelda se vyklubalo zranění vážnější a neodchytal na jaře již žádný zápas. A nastal problém, my jsme nemohli již vyřídit hostování ani přestup dalšího brankáře do našeho oddílu, protože již bylo po přestupních termínech. A tak nám nezbylo nic jiného, než se modlit, aby se Pepovi nic nestalo. Bohužel v Sedlici dostal červenou kartu a v následujícím utkání šel do brány Míra Kainc, který i ve svém věku odchytal již druhý zápas v této sezoně. Například při pracovním zaneprázdnění Pepy Kaince musel v Prachaticích chytat hráč Michal Gerold. V hodně zápasech nám chyběli Robert Provod, Martin Kvapil a Lukáš Provod. Po této stránce to prostě nebylo úplně ideální.

Které zápasy nejvíce mrzí a proč?
Hned první v Rudolfově jsme vedli o poločase 2:0 a nakonec jsme prohráli, což by se nemělo stávat. Určitě mě mrzí domácí zápas s Vodňany, kde jsme ztratili dva body po remíze 3:3. Zápasů ale bylo určitě více, protože jsme nehráli špatný fotbal, ale na krásu se bohužel nehraje.

Které hráče a jejich výkony byste v jarní části vyzdvihl a proč?
Toto bývá dost těžká otázka a je těžké někoho říct. Ale zde musím asi nejvýše vyzdvihnout výkony Martina Šípa a Zdeňka Sváty. Oba byli oporami a v každém zápase ukázali, jací jsou fotbalisté a bojovníci. Musím ale také ocenit výkony Michala Kuneše, který byl v jeho věku velmi platným hráčem směrem dopředu. Kvalitní výkony podávali i Robert Provod, Michal Šíp, Petr Vondrášek a Josef Král. Když měl svůj den, tak hrál dobře i Pavel Friš a Václav Turek.

Jaké jsou nyní myšlenky, spekulovalo se o tom, zda Čkyně přihlásí I.A třídu?
Myšlenky byly po posledním zápase hodně smíšené. Bylo potřeba zjistit, kolik hráčů u nás bude chtít pokračovat v jejich hostování i v I.A třídě. Vedli jsme několik jednání s jednotlivými hráči, kteří stále váhali v tom, jestli pokračovat či ne. Samozřejmě okolní kluby hrající vyšší soutěž než I.A třídu měly v hledáčku jak tyto hráče, tak i naše kmenové, což samozřejmě podstatně ztížilo naše snažení. Ale to je prostě fotbal, tak to je. Musím říct, že to nebylo jednoduché období a museli jsme se objektivně rozhodnout, kam povedou další kroky našeho „A" mužstva. Nakonec se nám nepodařilo žádného hráče na hostování udržet a v tuto chvíli bylo potřeba vzít rozum do hrsti a přihlásit opravdu „jen" I.B třídu.

Nebylo možné zkusit I.A třídu s hráči, kteří zůstanou?
K tomuto rozhodnutí jsme dospěli po rozumné úvaze a možném složení našeho kádru pro příští sezonu. V žádném případě nechci snižovat kvalitu hráčů, kteří u nás zůstali, ale zdálo se nám to jako risk a už jsme nechtěli zažívat sestupové starosti jako v posledních třech sezonách v KP. Naším cílem bude do kádru zapojovat naše kmenové a mladé hráče, kolem kterých budou zkušení fotbalisté, a věříme tomu, že se nám to podaří. Budeme mít kvalitní kádr a jednoznačně budeme chtít hrát na čele tabulky a třeba se nám povede hned postoupit. Nyní ale potřebujeme, aby si tým sedl, sehrál a pak se uvidí, jaké můžeme mít cíle. Po všech odchodech hráčů, kteří u nás hostovali, se tým hodně obmění a sami ještě nevíme, do čeho jdeme, což byl také důvod našeho nepřihlášení I.A třídy. V neposlední řadě zde hrála svou roli i ekonomická stránka. Tímto bych se chtěl tedy omluvit našim fanouškům, pokud jsme je zklamali, ale bohužel nebyla jiná možnost a zvolili jsme tuto cestu.

Jaké změny se dají předpokládat v kádru? Kdo pravděpodobně odejde a kdo je v hledáčku příchodů?
Odejdou všichni hráči, kteří nebyli kmenovými hráči SK Čkyně. Jedná se o Michala a Martina Šípa, Petra Vondráška, Pavla Friše, Viktora Valtu a Silvestra Schwarze. Nevím, jak to bude s Pepou Králem, o kterého je zájem z jiných klubů. Po zranění se vrátí Karel Pojsl a z hostování z Malenic se vrátí Jakub Uhlíř. Kádr zřejmě doplňovat nebudeme, budou hrát naši hráči, máme jich dost a myslím si, že v dnešní době se musíme ubrat tímto směrem.

Počítá se s dalším zapojením dorostenců do prvního týmu mužů?
Určitě. Již v jarní části sezony za nás hráli Pinke, Chalupa a občas Kuta. Máme ještě další nadějné kluky, které budeme chtít také zapojit.