„Máme na skladě asi čtyři sta padesát a pět set tun soli. S tím jsme schopni vydržet zhruba deset dní. Tedy v případě počasí jaké je v současných dnech,“ ujistil včera odpoledne ředitel prachatického střediska Správy a údržby silnic Jiří Růžička. Dodal, že další zásilku soli očekává o víkendu, takže není možné, aby správa a údržba zůstala bez soli. „Rozhodně není důvod k panice,“ ubezpečil. Další zásoby přijdou podle jeho slov do prachatického skladu ale i v příštím týdnu.
„Pravda nemáme na prodej a šetříme, i když se situace na trhu se solí částečně vrací do normálu, stále máme snížené gramáže na sypačích,“ upřesnil Růžička s tím, že obcím v současné době není možné sůl prodávat, aby náhodou správa a údržba nezůstala bez posypu.
Silničáři, kteří se starají o vozovky druhých a třetích tříd nemuseli a v nejbližších dnech k tomu ani nedojde, na žádném úseku omezit chemický posyp. „Tam, kde se má solit, se solí stále a solit se ani v minulých dnech nepřestalo. V noci byly vozovky namrzlé a sypače byly venku, ovšem neměli jsme nahlášený žádný větší problém,“ řekl a dodal, že cesty byly včera ráno rozhodně lépe upravené než chodníky.
Vyšší spotřebu soli tak zaznamenává správa a údržba pouze ve chvíli, kdy je potřeba sypat kamionům pod kola, protože jejich řidiči nezvládli jízdu. „To je pak vyloženě plýtvání,“ vysvětlil.
Prachatické technické služby ale podle slov vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivany Jeřábkové zatím sůl nemají, slibovanou zásilku zatím neobdržely. „Poslední zbytky máme v sypačích, ale ty využíváme pouze ve svazích nebo na více zledovatělých místech. Na rovných úsecích používáme pouze kačírek,“ upřesnila. Obleva posledních několika dnů technickým službám nahrála do karet, nebylo potřeba solit.
„A hlavně lidé si stěžovali, že solíme příliš, teď tedy nesolíme téměř vůbec,“ dodala Jeřábková.