Rozjezd do sezony přitom nadějný nebyl, z prvních třinácti utkání Jihočeši vyhráli jen dvě. „Mužstvo jsme s Davidem Horejšem tvořili za pochodu a hledali optimální sestavu," vysvětloval trenér týmu Petr Skála.

Když sestavu trenéři našli, podařilo se jim tým stabilizovat. Což dle Skály bylo jednou z hlavních příčin výkonnostního růstu. „Sestava si sedla a my se tudíž snažili do ní zasahovat co možná nejméně," líčil Skála. Jakmile se ale tým dostal ze dna tabulky do klidných vod, začali se v něm objevovat mladší hráči. „Poté, co jsme v dlouhé sérii zápasů bez porážky uhráli spoustu bodů, dostávali šanci i mladí kluci," informoval trenér Skála – a ta zmíněná série byla skutečně nevídaná, devatenáctka Dynama v lize dorostu odehrála dvacet (!!) zápasů bez porážky!

„Byla to šňůra, která se nevidí až tak často," komentoval Skála docela střízlivě tuto obdivuhodnou sérii, která v klubové historii nemá obdoby – v lize dorostu mladíci Dynama prohráli naposledy 4. října s Příbramí a jejich úspěšné tažení trvalo až do konce dubna, kdy doma podlehli hodně nešťastně v oboustranně velice kvalitním utkání Spartě 2:3.

„Byla radost se na ty kluky dívat, s jakou chutí hrají, jak se snaží kombinovat a jak se fotbalem baví. Věřili si, takže jsme byli schopni i nepříznivý výsledek otočit," pochvaloval si trenér Petr Skála.

Přesto viděl i vady na kráse. „Mrzí mě výpadky, které nás potkaly ke konci sezony," zmínil debakly v Příbrami a Pardubicích či porážky doma s Plzní a Zlínem. „To by se stávat nemělo," vraštil čelo a ani neúčast některých opor v nevydařených duelech za omluvu nepovažuje. „Prohrát se sice dá, ale dostat osm gólů jako v Příbrami, ať se tam děly věci všelijaké, by se stát nemělo."

Přitom i v této méně povedené fázi sezony, kdy už v týmu v řadě zápasů chyběli hráči dorazového ročníku, devatenáctka Dynama zvládla sehrát i solidní zápasy. „Přesně tak," připomněl Skála, že po prohře 1:8 v Příbrami tým vyhrál s Hradcem i v Praze s Meteorem a remizoval v Brně a Ostravě.

„Pro kluky to nebylo v závěru sezony snadné, protože někteří dostávali šanci už i v prvoligovém áčku nebo hlavně v juniorce," zdůraznil Skála a dodal, že někdy se stalo, že někteří z jeho svěřenců hráli v pondělí ligu juniorů a ve středu ligu dorostu. „Naopak my využívali perspektivní hráče ze sedmnáctky. I když samozřejmě až poté, co sedmnáctka už definitivně měla jistotu, že se vyhne baráži."

Byla i zranění. „Naštěstí ne až tak vážná, přesto ale Tomášek, Švantner, Frnoch i další hráči z týmu na čas vypadli," sdělil Skála a potvrdil, že na hráče z devatenáctky v Dynamu hodně spoléhají i trenéři v áčku. „Je tu celá řada nadějných fotbalistů, mohou to někam dotáhnout," v nedávném rozhovoru pro Deník vyzdvihl trenér áčka František Cipro, jenž na jaře dorostencům dával hodně šancí se ukázat už i v I. lize. „Jsme rádi, že Řezáč a Hála nastupovali i v základu a že do ligy nakoukli také Vaněk, Pasecký, Otepka a další kluci," ocenil Skála. „Zda se prosadí, záleží už jen na nich."

K áčku se v úvodu jara přesunul i Skálův kolega Horejš. „S Davidem jsme byli v kontaktu ale dál, na některá utkání byl i na lavičce," poznamenal Skála, jemuž u dorostu vypomáhal s trénováním na jaře Jaromír Plocek. „Dobrou práci odváděl také vedoucí týmu Honza Čapek," dodal Skála.

Dle něj je I. liga dorostu velice kvalitní, též ale náročnou soutěží. „Hraje tam dvaadvacet týmů, což je v sezoně dvaačtyřicet zápasů. Ti kluci hrají jak v Anglii," upozornil trenér Skála, dle něhož snad jen to, že chybí soutěž pro kategorie U18, je jediná vada. „Kluci, co skončí v sedmnáctce, mají ztížený přechod výš."

Petra Skálu těší jak umístění na sedmé příčce v I. lize dorostu, tak starty jeho svěřenců za juniorku a hlavně za prvoligové áčko. „Příprava hráčů pro ligu je náš hlavní úkol," uvedl Skála, ale doplnil, že radost trenéři měli i z toho, když někdo z týmu dostal pozvánku do reprezentace: „Mohlo těch pozvánek být asi i víc, zasloužili by si to i další naši hráči, i tak jsme ale byli rádi, když Řezáč, Vaněk či Jáša se do národního týmu své věkové kategorie dostali."

Předpoklady k úspěšné kariéře dle Skály mají i mladší kluci, kteří už koncem sezony dostávali šanci v I. lize dorostu a kteří od podzimu budou už hrát pravidelně. „Předpoklady mají, teprve se ale uvidí, zda a jak se chytí," krčí rameny kouč devatenáctky, dle něhož podmínky pro kvalitní přípravu jsou v klubu špičkové: „Tréninkové centrum na Složišti patří v rámci republiky k těm nejlepším, problém není ani s ubytováním u Hvízdala, jednotlivá mužstva mají kvalifikované trenéry, i školy nám vycházejí vstříc."

V nové sezoně se v I. lize dorostu snižuje počet týmů na dvacet a za rok klesne na osmnáct. Fungovat dál bude i liga juniorů. „Počítáme s tím, že ji budeme hrát i my," ujistil Petr Skála. „Nebude béčko, a tak zůstaneme u farmy."

Letní přípravu devatenáctka Dynama začne 2. července. „Její součástí budou i zajímavá přípravná utkání, ať s Plzní, Jihlavou a Spartou, či kvalitní turnaj v Příbrami, v jednání je Horn," shrnul Skála.