„Je to hodně důležitý zápas, rozhodující ale ne,“ zdůrazňuje před sobotním kláním na hřišti Baníku trenér František Cipro. „I bod by pro nás měl velkou cenu,“ dodal.

Podle něj se Baník dostal do euforie, která ho provázela při mistrovské sezoně. „Co mám zprávy, atmosféra tam je skvělá a já si myslím, že tam bude dvanáct patnáct tisíc diváků. Na to hráče připravuji.“

A s podporou ochozů Baník počítá. „Na pomoc našich diváků moc spoléháme,“ potvrdil pro klubový web trenér Pavel Malura, jehž od svých hráčů čeká podobný výkon jako v Praze s Bohemians. „I na Budějovice by mělo platit to, co na každého. Agresivita, odvážný presink, bojovnost jako v Edenu a fotbalovost ze zápasu s Jabloncem. To by dělalo potíže Budějovicím stejně jako Spartě,“ podtrhl kouč Baníku.

Zmíněný zápas na Bohemce dle Cipra jejich sobotní soupeř vyhrál po zásluze. „Hráli dobře, spíš dopředu než dozadu, ale po kartách se jim vrací Vomáčka a ten jim defenzívu posílí. Dopředu však hrají výborně, Magera i Svěrkoš, ale především po stranách Fantiš a Vrťo, to je velká síla. Na to si budeme muset dát pozor,“ připomíná trenér Dynama.

V sobotu na Bazalech bude Dynamu stále ještě chybět nejlepší střelec Zdeněk Ondrášek, jenž je po operaci komplikované zlomeniy prstu na ruce. „Modleme se, aby byl k dispozici alespoň za týden doma proti Slovácku,“ přál si budějovický kouč, jenž se bude muset obejít i bez Hudsona. „Trápí ho třísla, s námi nejede,“ řekl Cipro, jenž chystá oproti Jablonci jen jedinou změnu. „Místo Němce půjde Klesa,“sdělil.

Svému týmu ale věří. „Když hráči k duelu přistoupí tak, jako v Olomouci a Jablonci, byť naše hra v těchto zápasech byla rozdílná, když budeme stejně aktivní jako v Jablonci, pak věřím, že i v Ostravě něco uděláme,“ uzavřel trenér Cipro.

Pravděpodobné sestavy

Baník: Pietrzkiewicz – Zawada, Frydrych, Adámik, Cverna – Droppa, Marek – Vrťo, Svěrkoš, Fantiš – Magera.

Dynamo: Daněk – Krajčík, Řepka, Lengyel, Machovec – Klesa, Javorek, Rýdel, Otepka, Sandro – Řezníček.

Otepka si přeje tři body

S přáním uhrát dnes v Ostravě tři body mířil na Bazaly středopolař Dynama Rudolf Otepka.

V Olomouci jste svou velkou šanci nedal, zato teď v Jablonci jste ideálně přihrál Jakubu Řezníčkovi na vyrovnávací branku. Spravil jste si tudíž chuť?

V Olomouci to byla veliká šance a je škoda, že jsem ji neproměnil, teď to byla spíš taková pološance a já se snažil jen přehodit Špiťáka v brance, protože byl na přední tyčce, jen to přes něj dloubnout . Bylo štěstí, že tam stál Řezňa a hlavou dal gól. Jako nějakou satisfakci za Olomouc to ale nevidím.

Vy jste jak v Olomouci, tak v Ostravě hrával, fanoušci Baníku vás přesto prý zrovna nemilují…

Lidi tam na mě pískají a já nechápu proč, protože jsem tam nikdy s fanoušky nic neměl. Naopak jsem je do novin chválil. Ale je to vypjaté a oni mohou křičet, ale mě to nevadí. Spíš mě to ještě povzbudí. že bych si z toho dělal těžkou hlavu, to rozhodně ne. Budu rád, když tam bude plno. Hodně lidi určitě přijde, je to hodně důležitý zápas. Jak pro ně, tak pro nás.

Hráči Baníku na diváky hodně spoléhají. Svěrkoš se dal slyšet, že diváci je s Budějovicemi ke třem bodů dotlačí…

Stát se to může, nicméně ve fotbale se rozhoduje na hřišti a my, byť bych to nechtěl zakřiknout a musím to zaklepat, teď máme docela dobrou formu. Daří se nám, hlavně vzadu, nedostáváme hloupé góly. Na tom jsme zapracovali. Daří se nám ale góly i střílet. Doma Bohemce jsme dali tři a také nyní v Jablonci, který má velice silné mužstvo a obranu má dobrou, přesto se nám tam podařilo projít. Takže já vím, jaká je v Ostravě atmosféra, ale znovu mohu jen opakovat, že se rozhodne na hřišti.

Asi jste viděli vítězný zápas Baníku na Bohemians, kde se hosté rvali o každý míč jako o život…

Koukali jsme na to, samozřejmě. Nechci výkon Baníku nějak podhodnocovat, myslím si ale, že jim to Bohemka hodně usnadnila. Nebyla Baníku, který hrál dobře, důstojným soupeřem. Baník mě ale překvapil tím, že hrál kompaktně a že jeho hráči věděli, co chtějí hrát. Gól dali ze standardky, na ty si musíme dát pozor. Vrátil se jim Magera a ten je ve standardkách nepříjemný.

Bod byste asi brali?

Jistě, byl by to hodně důležitý bod. Nicméně já si myslím, byť to nechci zakřiknout, že teď jsme v takové pohodě, že si tam jedeme pro tři body.

Řepka se těší na diváky

V Ostravě Tomáš Řepka s fotbalem začínal, ale poté, co z klubu odešel, si tam s místními fanoušky vždy užil své…

Jsou zápasy na Bazalech pro vás vždy trošku jiné než kdekoli jinde?

Řekl bych, že asi ano. Byť já tam sice ligu začínal, za což jim musím poděkovat, ale ligu jsem začínal hodně brzy, a tak k tomu mužstvu jako takovému už vztah moc nemám. Jinak se ale do Ostravy hrozně těším. Hlavně kvůli divákům, ti mě tam mají opravdu rádi.

Rádi? To myslíte v uvozovkách?

Já to beru, jak to je. Vyvolávají moje jméno, což se málokomu z jiného manšaftu tam poštěstí… Beru to tudíž strašně pozitivně. nevadí mi to, ba právě naopak – čím víc toho je, tím víc mi to pomáhá.

Vy jste ještě na jaře neprohráli, mohlo by vám i větší sebedůvěra v Ostravě pomoci?

My do každého zápasu jdeme s cílem neprohrát. V každém jdeme za vítězstvím. To je hrozně důležité a hrozně pozitivní, protože ti kluci si skutečně začali věřit. Já říkal už hned, když jsem sem přišel, že mužstvo tu kvalitu má. Že postavení v tabulce neodpovídá tomu, jaké to mužstvo fakticky je. A teď se ukazuje, že ta kvalita tady opravdu je.

Ani po těch výsledcích v přípravě není pro vás úspěšný vstup do jara překvapením?

Není. Já už na tiskovce říkal, že výsledky v přípravě já neberu. Podobně mluvil i trenér. Příprava je něco úplně jiného než liga.

I vy osobně působíte velice uvolněným dojmem a daří se vám i na hřišti. Podruhé jste byl v All Stars…

Ale tyhle věci já moc nevnímám. Kluci samozřejmě ano, protože já za to musím platit do kasy. Jednotlivec ve fotbale neudělá nic, tohle je vizitka celého mužstva. A projevilo se to s Bohemkou, kdy taky byli dva kluci v sestavě kola. A to je úžasné a jasně to vypovídá o tom, co říkám. Že tohle mužstvo má velký potenciál.

Zmínil jste, že hráči v All Stars jsou vizitkou týmu. Ale i Baník svou hrou na Bohemce poslal na jih Čech pořádnou vizitku.

To je pravda, já si ale myslím, že i to je pro nás tím větší výzva. Podle mne to nebude pro tuto sezonu rozhodující zápas, ale jeden z hodně důležitých ano. Půjde o šest bodů a my tam jedeme vyhrát.

Ale bude to asi velká bitva.

Na Baníku je vždy boj. Tam vám nikdo nic zadarmo nedá.