Wedos oznámil, že s podporou končí, protože některé kauzy z poslední doby poškozují renomé firmy. „Dostáváme otázky, proč sponzorujeme fotbal, který je špinavý a prolezlý. Spouštěčů bylo několik. Říkali jsme si, že se musíme taky ozvat a poslední kapka byla televizní reportáž. S tímhle fakt nechceme mít nic společného,“ vysvětluje pro Deník svůj krok předseda představenstva společnosti Wedos Josef Grill.

Naráží na záběry dokumentující úplatkářskou aféru kolem bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra, ale také na podivné situace, které rozhodovaly v nedávných zápasech FORTUNA:LIGY.

To i v případě Zbrojovky, která v jarní části sezony výsledkově doplácí na zásahy videorozhodčích. Brněnský klub také oznámil, že odmítá platit poplatky za systém VAR, dokud se jeho využívání nezlepší. „Líbí se nám, že se Zbrojovka nebála ozvat, když všichni ostatní mlčí. VAR Brnu sebral pět bodů, které můžou na konci chybět, zatímco svaz si vše odůvodnil, jak chce, aby se obhájil. Je to alibismus a bojujeme za sebe i Zbrojovku,“ podotýká Grill.

Firma Wedos, na jejíž servery směřuje pětina českého internetu, Zbrojovku podporuje osmi procenty rozpočtu. „O rozhodnutí víme, se společností Wedos komunikujeme, ale v tuto chvíli se pro nás nic nemění,“ tvrdí mluvčí brněnského klubu Martin Lísal.

Podle Grilla se Jihomoravané skutečně nemusejí obávat, že přijdou o dohodnutou částku. Firma ovšem nechce být s fotbalem spojována. „Zbrojovce pomůžeme a doufám, že se zachrání, pojedeme s ní i do příští sezony. V Brně nic neměníme. Věřím, že teď bude pod takovým drobnohledem, že už si na něj nebudou troufat. Zároveň věřím, že se může změnit český fotbal, jinak bych to nedělal,“ líčí Grill.

O společnosti
Wedos Internet sídlí v Hluboké nad Vltavou, kde má i dvě soukromá datacentra. Spravuje téměř 360 tisíc internetových domén. Pro registraci domén má akreditaci od českého registru CZ.NIC, evropského registru EURid a od nadnárodní organizace ICANN, která dohlíží na celosvětovou síť Internet.

Ovšem s Českými Budějovicemi, které firma také podporuje, má smlouvu jen na tento ročník. „Vzniklá skutečnost nás samozřejmě mrzí, protože tím přijdeme v dnešní složité době o část financí do rozpočtu a klub to pocítí. Rozhodnutí společnosti Wedos respektujeme,“ říká generální manažer českobudějovického Dynama Martin Vozábal.

Do sportu podle svého vyjádření společnost investovala osmimístnou částku, amatérům rozdala stovky sad dresů. Reklamu ve fotbale vyhodnotila jako účinnější než v online prostředí, přesto hodlá skončit.

A vyzývá i další partnery. „Zkusíme vyvolat lavinu. Kdyby se ozvalo pár dalších sponzorů z celé republiky, může se na FAČR něco měnit. I velké kluby musejí pochopit, že se něco děje a je potřeba změnu udělat. Je to jediná možnost, jak zatlačit,“ sděluje šéf společnosti.

Podle něj většině klubů vyhovují současné poměry v českém fotbale. „Je jen pár těch, co chtějí bojovat, ostatní se berou jako součást systému a nemají chuť něco měnit. Pět velkých klubů z toho má velký profit, dalších devět je v zóně tolerance a čtyři se trápí. Malé kluby na okresech se bojí, že když nebudou součást systému, dostanou přes prsty,“ popisuje Grill.

Věří, že svým prohlášením o odchodu zvedne snahu o očištění fotbalu. „Je mi smutno, jak všichni nahoře tvrdí, že jsou svatí a nikdo o ničem neví. Když má někdo hroší kůži a je ochotný v budoucnu opět kandidovat na posty, nemá vůbec morální hodnoty. Lidi se bojí ozvat a nevěří ve změnu, tak fotbal necháme finančně vykrvácet. Až na FAČR zjistí, že kluby ubývají, umírají hlady, třeba změní přístup. Lidé si tam musejí uvědomit, že jsou tu pro kluby, ne kluby pro ně,“ nabádá Grill.

Po oddílech chtěla firma na zbytek sezony odstranit či přeškrtnout reklamu, případně ji nahradit textem, který podpoří očistu českého fotbalu. „Se Zbrojovkou jsme rozpracovali, že do minulého domácího zápasu nastoupí s naším přelepeným logem a místo něj tam bude něco ve znění, že Wedos podporuje čistý fotbal. Jenže pak se představitelé klubu obávali, že to může být považované za poškození dobrého jména českého fotbalu. Mohly přijít postihy, takže k tomu nedošlo,“ přibližuje Grill.

Ke kontumační prohře, kterou společnost zmiňovala v otevřeném dopise českému fotbalu, však dojít nemůže. „Znevažování dobrého jména českého fotbalu řeší jen etická komise spadající pod asociaci. A ta nemá pravomoc kontumovat zápas,“ vysvětluje Štěpán Hanuš, mluvčí Ligové fotbalové asociace, která řídí české profesionální soutěže.

To ovšem neznamená, že by klub nečekal jiný postih, jak už se dělo v dalších případech.