I tyto věci jsou čistější než váš smartphone:

Zdroj: Youtube

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a každý den je opakovaně berou do ruky miliardy uživatelů po celém světě. Jejich používání navíc neustále roste, a proto se vědci po celém světě začali zabývat tím, jaké nebezpečí představují při přenesu obvyklých i vážnějších virových či bakteriálních onemocnění. Toaleta už proto podle nedávných studií rozhodně není nejšpinavějším místem v domácnosti. Kolik bakterií na mobilu žije, o jaké druhy se jedná a jak často bychom měli svůj mobilní telefon čistit?

Když si představíte, jak často svůj mobilní telefon berete do ruky, možná vám najednou dojde, kolik bakterií na něm asi musí žít. Hlavně když to porovnáte s tím, kolikrát jste ho v poslední době (ne-li za celou dobu, co ho máte) čistili. Toaletní prkénko, posmrkaný látkový kapesník, klávesnice či houbička na nádobí jsou najednou v počtu bakterií daleko v závěsu. A zdrojem všech těchto mikroorganismů není nic jiného, než vaše (nemyté) ruce.

Většina dnešních teenagerů bez mobilu nevykročí ze dveří. Naučte je telefon využívat k placení.Většina dnešních teenagerů bez mobilu nevykročí ze dveří. Zdroj: Anastasia Gepp; Pixabay

„K přenosu virů a bakterií dochází, když jsou mikroorganismy z infikovaného jedince uloženy na neživý předmět a poté přeneseny na nového hostitele. Následný přenos prostřednictvím mobilního telefonu je považován za možnou cestu, díky které může dojít k vyvolání infekčního onemocnění mezi lidmi i ve zdravotnictví,“ varují autoři studie .

Nejšpinavější věc: váš mobil

Jen si představte, při jakých příležitostech berete svůj mobilní telefon do ruky, aniž byste ho poté důkladně očistili nebo aniž byste si předtím umyli ruce. Začíná to ranní cestou do práce hromadnou dopravou, následně položíte svůj mobil na různá místa v práci, která mohou být zdrojem nákazy. Kýchnete a poté uchopíte telefon, navštívíte lékaře a výjimkou není ani nošení zařízení na toaletu. Zkrátka na cokoliv sáhnete, to poté přenesete na povrch telefonu. Schválně si zkuste spočítat, kolikrát denně vezmete svůj smartphone do ruky a zaměřte se na to, na jakých místech se zrovna nacházíte.

Pokud vám voda neodtéká, je třeba ucpaný odpad co nejdříve vyčistit.
Jak vyčistit odpad bez použití chemie? Pomůžete tím přírodě i své peněžence

„Podle průzkumu společnosti Deloitte kontrolují Američané své telefony přibližně 47krát denně, což poskytuje mikroorganismům mnoho příležitostí k přesunu z vašich dlaní na povrch telefonu,“ uvedl například americký deník TIME . A i přesto, že jsou Američané v lecčem jistě dále, v používání mobilního telefonu bychom si s nimi mohli podat ruce.

„Vzhledem k tomu, že lidé nosí své mobilní telefony i na místa, po jejichž návštěvě jsou zvyklí si za normálních okolností umýt ruce, mají tato zařízení tendenci být velice špinavá. Ruce si lidé totiž umyjí, ovšem telefon, na který celou dobu sahali, už ne,“ tvrdí odborná asistentka epidemiologie na University of Michigan School of Public Health Emily Martin.


Nahrává se anketa ...

Jaké bakterie žijí na mobilu 

Názory na to, kolik bakterií žije na našem mobilním telefonu, se různí, jelikož studie, které byly doposud provedeny, neprobíhaly v rovnocenných podmínkách. Například organizace pro bezpečnost potravin State Food Safety uvádí číslo 24 127 bakterií na čtvereční palec, což je v přepočtu zhruba 6,5 centimetru čtverečního.

Jiná studie  zkoumala počet bakterií na celý telefon u středoškoláků a došla k závěru, že běžný telefon studenta obsahuje 17 032 bakterií. I tato kombinovaná studie potvrdila vysoký obsah bakterií, ale rovněž významný počet plísní.

Nejoblíbenějším nástrojem na vytírání podlah je zřejmě otočný mop, který se dostane do každé skuliny.
Čím dobře umýt podlahu? Nemusíte kupovat speciální saponáty

Na mobilních telefonech pak byly nalezeny především následující viry a bakterie: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Clostridium difficile, Pseudomonas aeruginosa a další. „Telefony s dotykovou obrazovkou, nikoli však tlačítkové, jsou proto brány jako významný rizikový faktor pro kontaminaci potenciálně patogenními bakteriemi,“ uvedla studie .

Mobilní telefony tak mohou mít do jisté míry vliv i na přenos viru SARS-CoV-2, který je odpovědný za nemoc COVID-19, který se v zimní sezóně dostává opět do popředí.

Chlapec s mobilním telefonemS mobilním telefonem si hrají i děti. O to víc je třeba dbát na hygienu.Zdroj: Pixabay

„ I když jsme se zkoumáním tohoto viru přímo nezabývali, odhaluje naše práce možnou roli mobilních telefonů jakožto trojského koně, který přispívá k přenosu mikrobiálních infekcí při epidemiích i pandemiích,“ přináší nový pohled na mobilní zařízení v dobách epidemií autoři studie.

Jak často telefon čistit 

Abychom se riziku spojenému s nedostatečně hygienicky čistým mobilním telefonem vyhnuli, je potřeba se o něj pravidelně starat a důkladně ho čistit. „Odborníci na zdraví doporučují čistit telefon v rámci prevence alespoň jednou denně. Ideální je však před začátkem čištění zkontrolovat návod, zda je pro váš telefon ten či onen způsob čištění vhodný,“ tvrdí mezinárodní komunikační komise se sídlem v USA Federal Communications Commission. Doporučuje následující postup čištění:

  1. Před čištěním zařízení odpojte z elektřiny a vypněte ho.
  2. Použijte hadřík navlhčený mýdlovou vodou, který nepouští vlákna.
  3. Nestříkejte čisticí prostředky přímo na zařízení.
  4. Vyhněte se čistidlům s bělidly a abrazivy.
  5. Udržujte tekutiny a vlhkost mimo jakékoliv otvory zařízení.

A i když je většinou bezpečné používat dezinfekční ubrousky, mějte na paměti, že ty, které obsahují alkohol či bělidla, mohou opotřebovat ochranný povlak smartphonu. Proto vždy vybírejte takové, které jsou na čištění mobilních telefonů přímo určené.

Jak správně čistit display se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Odborníci se dále shodují nejen na pravidelném čištění mobilních telefonu, ale rovněž na časté a důkladné hygieně vašich rukou. „Aby se snížil výskyt infekcí, měly by být zavedeny rovněž postupy a předpisy týkající se mytí rukou při používání mobilních telefonů, a to jak v domácnostech, tak v nemocničním prostředí,“ tvrdí studie.

Další zdroje bakterií v domácnosti 

Na mobilním telefonu najdeme obrovské množství bakterií především proto, že jej máme denně v rukou, jimiž na něj přeneseme podstatnou část mikroorganismů, které jsme v danou dobu měli na svých dlaních. I proto je v těsném závěsu za mobilním telefonem klika od dveří, na kterou rovněž často saháme ještě předtím, než si umyjeme ruce. To ale není zdaleka vše.

Připálený pekáč vyčistíte snadno pomocí sody, jaru a horké vody.
Triky na čistou domácnost za 10 minut. Mladá maminka radí lidem, jak ušetřit čas

„Toaletní sedátko obsahuje na čtvereční palec 1 201 bakterií, kuchyňská linka 1 736, miska na krmivo pro psy 2 110, obrazovka 4 500 bakterií a klika až 8 643,“ poukazuje na místa, kde se to bakteriemi jen hemží, státem schválená organizace pro bezpečnost potravin State Food Safety