Na sedmdesát mladých umělců, pedagogů a ředitelů z osmi základních uměleckých škol České republiky dostalo možnost prezentovat náš systém formou dvou koncertů.

První koncert se uskutečnil 5. prosince a navázal na veřejné slyšení Výboru pro kulturu a vzdělávání. Jednání výboru, kde byly představovány systémy uměleckého vzdělávání z vybraných zemí, se zúčastnili i ředitelé ZUŠ. Večerní koncert byl slavnostní a všichni vystupující bravurně reprezentovali svoji vlast. Kromě členů výše uvedeného Výboru, poslanců Evropského parlamentu a dalších hostů, byli na koncertě přítomni ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš, státní tajemník MŠMT Onřej Andrys či eurokomisařka Věra Jourová. Druhý koncert proběhl 6. prosince v odpoledních hodinách a završil závěrečnou konferenci k Evropskému roku mládeže v Evropském parlamentu.
Celou tuto akci zaštítila česká europoslankyně, místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Michaela Šojdrová.

Žesťové sexteto ZUŠ Vimperk
Žesťové sexteto ZUŠ Vimperk vzniklo v roce 2020 z žáků, kteří byli a jsou úspěšní v soutěžních ZUŠ v sólové, komorní i orchestrální hře. Je tvořen čtyřmi hráčkami na lesní roh a dvěma tubisty. Zajímavostí je, že soubor tvoří tři sourozenecké dvojice.
Z důvodu neobvyklého nástrojového složení pro soubor všechny skladby aranžuje učitelka Petra Vališová. Sexteto pracuje pod vedením učitele Karla Škvrny.

Za zaslání článku a fotek děkujeme Pavlu Vališovi, řediteli ZUŠ Vimperk.