„Luděk na sebe přitáhl pozornost již v patnácti letech, kdy vydal knihu o Krásné Hoře, tedy místu, kde stávalo jen pár chalup a šlo o pouhou místní část Českých Žlebů. Přitom před tím by vám každý řekl, že o takové díře se nedá nic napsat,“ uvedl přednášku ředitel volarského kulturního centra Jaroslav Pulkrábek s tím, že během několika málo let se z Luďka Němce stal jeden z největších znalců dějin této části Šumavy.
Za více než dvouhodinovém vyprávěním, prokládaným řadou unikátních fotografií, byly zřetelně vidět hodiny strávené v archivech, a tak přestože většina účastníků besedy již o tématu věděla poměrně dost, s většinou informací se setkala poprvé.
„Ten kraj znám jak své boty, tedy alespoň jsem si to do únorového setkání s Luďkem Němcem ve Volarech myslel. Odnáším si tři strany poznámek a pro mě to byl jednoznačně výjimečný zážitek,“ neskrýval obdiv Jaroslav Pulkrábek a jak potvrdil, určitě se s Luďkem Němcem, který v současné době studuje historii na Vídeňské univerzitě, ve Volarech neviděli diváci naposledy.