Naučná stezka Soumarské rašeliniště

Stezka dlouhá 1,5 kilometru vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu, okruh vás povede po povalcích a kolem Teplé Vltavy až k řopíku Honzík, který je součástí lehkého obranného opěvnění z dob před druhou světovou válkou. Vystoupat můžete i na vyhlídkovou věž, z které se lze rozhlédnout po celém prostoru rašeliniště, které má rozlohu 85 hektarů a vyvíjelo se asi 9 tisíc let.

Stezka je v dobré kondici, protože právě prošla revitalizací. Byla opravena povalková cesta, kterou pracovníci NP Šumava a brigádníci, kteří upravovali zejména mokřady, odvedli výtečně.

K Soumarskému rašeliništi se dostanete, když pojedete z Volar směrem na Lenoru, nesmíte vašak zapomenout zabočit ke kempu Soumarský most, u kterého naučná stezka začíná. Dojet na místo můžete nejen autem, ale i na kole a vlakem. 

Soumarské rašeliniště nese název podle soumarů, kteří přepravovali sůl po Zlaté stezce z Pasova do Prachatic. Před více než tisíci lety stezka překračovala Vltavu v místě současného Soumarského mostu. Soumaři se tu vyhýbali nebezpečným močálům. 

Za tip na výlet děkujeme Ladislavu Beranovi z Volar.