Je na ní představena krajinomalba se šumavskou tématikou v podání dvou současných malířů, dlouholetých milovníků místních hor. „Jde o druhou celosezonní výstavu konající se v nově zrekonstruovaných prostorách zámecké galerie po rozsáhlé několikaleté obnově. Expozice a sbírky Muzea Vimperska, které na zámku spravujeme, obsahují mnoho příkladů krajinářských děl zobrazující minulou podobu Šumavy. Jsme proto rádi, že můžeme návštěvníkům zprostředkovat i tvorbu nejnovější a to díla dvou současných malířů intenzivně ztvárňujících právě šumavskou krajinu,“ sdělil Vojtěch Brož, kastelán Státního zámku Vimperk.

„Akademická malířka Věra Kubík Kdolská (*1946) je původem ze severní Moravy a většinu života strávila v Praze, ovšem k Šumavě má velmi blízký vztah. Až donedávna, po několik desetiletí, trávila vždy značnou část roku na své chalupě na Korkusově Huti. Svá oblíbená

místa především z okolí Vimperka zpracovává s romantickým nádechem a v sytých svěžích barvách. V jejích olejomalbách lze snadno rozpoznat inspiraci starými mistry – navazuje na tradici českého malířství i na holandské krajináře“, uvádí kurátorka výstavy Eva

Reitspiesová.

„Václav Martínek (*1953) je amatérský výtvarník a šumavský rodák, který celý život žije ve Zdíkově. Kresbě a malbě se věnuje ve volném čase už dvacet pět let. V devadesátých letech 20. století získával zkušenosti u akademického malíře Josefa Sahuly v Prachaticích. Na výstavě můžete vidět jeho díla provedená technikami olejomalby, pastelu a akvarelu. Návštěvníci na obrazech poznají známá místa od Boubína přes Luzný po Roklan, údolí šumavských řek i středověké kostelíky v Albrechticích a na Mouřenci nad Annínem u Sušice. Především jeho vyobrazení šumavských slatí se vyznačují velkým smyslem pro zachycení jejich tajuplné atmosféry“, pokračuje kurátorka.

Výstava Šumava v obrazech Věry Kubík Kdolské a Václava Martínka potrvá v galerii Muzea Vimperska na vimperském zámku od 4. června do 29. října. Vstup je možný v rámci vstupenky na návštěvnické okruhy Horní zámek a Muzeum Vimperska.