Další kvalifikační závod roku 2022 se rád vrátí do příjemného prostředí šumavské přírody. Diváci zde loni předvedli, že svým povzbuzováním umějí sportovce podpořit ke skvělým výkonům. Těšit se mohou na tradiční formát čtyř disciplín v podání šestnáctky nasazených závodníků.

Začátek akce je ve 14.00 hodin a závody se konají za každého počasí. Vstup je zdarma.

CZECH CUP - Jednotlivé výkony v disciplínách Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck a Underhand Chop se započítávají závodníkům startujícím v kvalifikacích pro nominaci na Mistrovství ČR.

Každý závodník absolvuje všechny disciplíny, rozhoduje celkový součet bodů. K vidění jsou jak sekery a pily, tak motorové pily.

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN:

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívák přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směremnahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován.
Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Single Buck (řezání ruční pilou)
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Disciplína Standing Chop
Simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Za pozvánku na akci děkujeme Jitce Brabcové