Vitice
První obcí, kterou jsem navštívil, jsou Vitice. Obec je součastí 1,5 km vzálených Kašlovic. Leží na jihozápad na levém břehu Blanice na úpatí lesnatého masivu Hrad /667 m/. Je zde vedeno 21 adres a v roce 2011 zde bylo 33 obyvatel.
Na návsi najdeme kapličku s křížkem, několik starých stavení a mohutných lip.

Krašlovice
Nohy mě zavedly i do nedalekých Krašlovic, které i s Viticemi včetně polností, lesů a mlýnů předal v roce 1262 král Přemysl Otakar II. klášteru benediktínek sv. Jiří, který byl založen roku 970 na Pražském hradě a patřili jim až do husitských válek.
V roce 1437 předal obě vesnice i s jiným zbožím král Zikmund Lucemburský známému valečníku Janu Strmilovi z Křemže, jemuž  patří ještě Lidmovice, Loužná a dva mlýny na Blanici. V roce 1444 je nucen předat majetek Oldřichu z Rožmberka majiteli Bavorova a Helfenburku.
V roce 1507 král Vladislav Jagenlonský propůjčil obce Krašlovice, Vitice a některé další vsi a mlýny Lvovi Malovcovi z Libějovic.
Roku 1530 je koupil Kryštof ze Švamberka, pak 1588 Mikoláš Radkovec z Milovic a roku 1623 prodáno císařskému hejtmanovi Jáchymu Chrtovi ze Rtína.
V roce 1650 obec i Skočické panství kupuje Jiří Vratislav z Milovic na Protivíně, po něm je tu Jaroslav Švihovský a roku 1700 vše prodává Ferdinandu Schwarzenbergovi.
Starostou obecního zastupitelstva byl v roce 1912 Jan Prokop, na hostinci byl Vojtěch Říha, kovářem byl Josef Jehlík, mlynáři byli Josef Denk (i pecnař), Josef Martinec a Josef A. Zelenka. Byl zde Sbor dobrovolných hasičů. 
Obec ležící na levém břehu Blanice má 157 obyvatel, opravený obecní úřad, hospodu i kapličku. Kdo pátrá po hitorii najdete pomník obětí války, několik křížků a zajímavých historických stavení.

Jan Malířský