O co v celé kampani šlo? Cílem bylo rozšířit mezi občany povědomí o tzv. třídicích cílech – zákonem stanovené hranice s cílem, aby odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu (papír, plast, sklo, kovy, bioodpad, textil, jedlé oleje a tuky) tvořily v kalendářním roce 2025 alespoň 60 % z celkového množství komunálních odpadů a následujících letech ještě více.

Samotnou akci zahájilo trio z Chelčického domova sv. Linharta v čele s Martinem, který děvčata doprovodil na klávesy. Celkem zahráli 5 skladeb v průběhu celé akce a zpříjemnili tak odpoledne všem zúčastněnými písničkami, které si všichni společně se skupinou z Chelčic zazpívali. Jejich představení připravila ředitelka domova Klára Kavanová Mušková.

Po krásném úvodu představil Jakub Imbera celou akci, kampaň a překročil k dalšímu bodu programu – ke stojanu ověšeného kabelkami, které byly mezi účastníky rozdány. V každé z kabelek byla otázka týkající se odpadového hospodářství ve městě a duo Jana Ryvolová a Christa Chrejsová vyvolávaly a vyptávaly se – jako v hospodském kvízu. Ti, kteří správně odpověděli, obdrželi dětskou knihu od Odboru životního prostředí. Na závěr představila projekt sběru kabelek a firemního dobrovolnictví Hanka RH+ Rabenhauptová, která se sbírky jala a motivovala ostatní dobrovolníky ke sběru kabelek. Všichni následně kabelky vrátili a v září poputují na veletrh kabelek.

Po malém kvízu přisel jeden z hlavních bodu programu – odhalení titulní strany Odpadového kalendáře města Prachatice pro rok 2025. Marie Peřinková a Lenka Machartová společně s Jakubem Imberou odhalili titulní stranu, která sklidila velký potlesk a uvidíte ji na každém z kalendářů. Následně Lenka Machartová vysvětlila samotné třídicí cíle a Marie Peřinková objasnila – jak snadné je v Prachaticích třídit.

Během kampaně mohli jednotlivci i skupiny zasílat soutěžní příspěvky, které se tématu odpadového hospodářství týkají a které se objeví ve výsledném kalendáři. Během tohoto odpoledne v zahradě byli ti, kteří příspěvky zaslali, oceněni. Za jednotlivce byli ocenění Ivana Jeřábková (za možnost využití odpadu), Hanka RH+ Rabenhauptová (za aktivity vedoucí k znovu-využití odpadu a dobrovolnictví v této oblasti) a Jiří Gabriel Kalima (za alternativní pohled na odpadové hospodářství). Za skupiny, konkrétně školy a školky, převzala oceněni Jana Kučerová za Gymnázium Prachatice (společně se studenty vytvořili několik obrázku) a Irena Stará za MŠ Zahradní (aktivity ke Dni země s žáky a malování tematických obrázku). Obě paní učitelky obdržely krabici plnou výtvarných potřeb od Odboru životního prostředí Městského úřadu Prachatice, aby mohly nadále pokračovat s žáky a studenty ve výtvarném tvoření.

Po vydařeném programu v zahradě si mohli účastníci prohlédnout výstavu všech soutěžních příspěvků a následně u drobného občerstvení a piva z Prachatického pivovaru uvnitř budovy jim bylo představeno video, které má opět za účel rozšířit myšlenku oné šedesátky a taktéž občanům ukázat možnosti třízení, využití sběrného dvora či nešvarech, které se ve městě objevují.

| Video: Youtube

Snaha třídit více je o každém z nás a je důležité nad odpady přemýšlet již při návštěvě obchodu I tato akce jistě přispěla k tomu, aby občane Prachatic byli více uvědomělí, a i třeba zmíněny kalendář jim hranici 60% muže připomínat po cely rok 2025.

Jakub Imbera, KreBul Prachatice