Kniha Tajemství čkyňských lvů shrnuje historii pošumavského městečka Čkyně, ale také vzpomínky současných čkyňských osobností. Důležitou částí knihy je také nikdy nezveřejněná kronika posledního majitele čkyňského panství, která autenticky popisuje soužití Čechů a Němců ve Čkyni, průběh 2. světové války a následný odsun německé části zdejšího obyvatelstva ze Čkyně. Zajímavostí je skutečnost, že jeho domácím učitelem byl mladý K.H. Frank. Klíčovou kapitolou jsou také vzpomínky jeho synovce Gerharda, který Čkyni kvůli této knize navštívil a vzpomínal na dobu, kdy zde jako zámecký pán bydlel.

Historické údaje a úryvky z obecních, farních, školních či fotbalových kronik jsou v knize tematicky propojené se vzpomínkami zajímavých osobností Čkyně, které líčí svůj život. Vedle pamětníků, politiků, lékařů, sportovců, umělců a hasičů jsou velice zajímavé vzpomínky lidí, kteří ve Čkyni nebydlí, mají k ní fatální vztah, ale bylo nutné je dohledat – například vnučka četníka zastřeleného prchajícími nacisty v květnu 1945, příbuzní bývalých řídících učitelů. 

Lvi, tedy kamenní, jsou ozdobou čkyňského pomníku, vybudovaného na počest padlým v 1.světové válce. Podle mnohých odborníků je to nejhezčí pomník svého druhu na jihu Čech. Čkyně má 1200 obyvatel, ale máme u nás dva lidi v krátké době po sobě vyznamenané prezidentem Zemanem, což je určitě největší koncentrace v ČR. Oba mají svou kapitolu v knize. Jedna kapitola je věnovaná zdejší opravené synagoze, která je unikátní v rámci celých Čech. Kniha má 336 stran, asi 500 fotek, většinou nikdy nezveřejněných. 

Pavel Pechoušek