Projekt Krokus realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.  Jeho cílem je připomínka jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během holokaustu.


V Prachaticích se v projektu propojil KreBul s gymnáziem a domovem seniorů. „Chtěli jsme se do projektu zapojit a oslovit všechny generace, proto sázení na třech místech, do kterého se zapojili od dětí po seniory“, shrnul Zdeněk Krejsa.


A jak projekt funguje? „Irská organizace poskytne zapojeným organizacím zdarma cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během holokaustu. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Když lidé budou obdivovat květiny, mládež může vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují“, shrnula Zuzana Pavlovská vedoucí oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.


Studenti gymnázia se úkolu zhostili opravdu pečlivě. „Díky vedení paní kolegyně Majky Myšákové se studenti do projektu zapojili opravdu svědomitě. V hodině matematiky vypočítali, jak velká musí být hvězda a kolik cibulek krokusů bude třeba, v hodině českého jazyka začali číst knihy k tématu, v hodině biologických praktik pak proběhlo sázení a dotvoření oné hvězdy proběhlo i s přesahem do výtvarna, tedy ideální projektové vyučování“, shrnula Jana Dejmková, ředitelka gymnázia.


Již na jaře příštího roku na všech třech místech – v zahradě gymnázia, mezigenerační zahradě KreBul, o.p.s. i zahradě domova seniorů, krokusy poprvé vykvetou a společně si tak připomene odkaz a symboliku – připomínku dětí, zavražděných během války. K tomu samozřejmě již nyní připravujeme celou řadu dalších aktivit v podobě výstav, workshopů, setkání.

ZDENĚK KREJSA