Naučit se základní dovednosti první pomoci není přitom vůbec složité, bez ohledu na věk, vzdělání či povolání každého z nás.

U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice na začátku týdne dvě akce, která stovkám příchozích návštěvníků předvedla mnoho zajímavostí z oblasti branně bezpečnostní problematiky.

Dobrovolníci ČČK, mezi nimi i žáci prachatických ZŠ Vodňanská, Národní a Zlatá stezka 387, a žáci ZŠ Smetanova Vimperk, ZŠ Stachy a ZŠ Vacov seznámili příchozí s postupy první pomoci u popálenin, odřenin, zlomenin, masivního krvácení, otevřené zlomeniny nebo cizího tělesa v ráně. Nezapomněli jsme ani na resuscitaci..

Pracovník Horské služby přiblížil např. transport raněných v podmínkách těžko dostupného terénu.

Policie ČR i Městská policie Vimperk se věnovala tématu dopravní bezpečnosti a autonehodám, dospělí i některé děti si zkusili i „dýchnout.“

Členové Jihočeské záchranné kynologické brigády se akce zúčastnili i se svými psími pomocníky a převedli nejen vyhledávání osob.

Příležitost vyzkoušet si překážkovou dráhu s toxibrýlemi, které simulují stav opilosti nebo po požití drog, a zajímavé informace z oblasti drogových služeb pak návštěvníkům poskytl Jihočeský streetwork a Kontaktní centrum, pod hlavičkou Prevent 99.

Nezapomněli jsme ani na význam dárcovství krve a jeho důležitost. Tradičně jsme také pro zájemce připravili měření krevního tlaku a poradenství v oblasti zdravotní prevence.

Jako doplnění zde byla k prohlédnutí vozidla a technika Hasičského záchranného sboru, Horské služby, Policie ČR, Městské policie Vimperk a Policie ČR.

Závěrem bych ráda poděkovala všem zúčastněným za precizní přípravu akce, která byla pestrá a velmi zajímavá. Nesmím však opomenout ani ty, bez jejichž pochopení by se akce nemohla uskutečnit, a to šéfy všech zúčastněných organizací. Těšíme se na další ročníky.

Zuzana Pelikánová,

Oblastní spolek ČČK Prachatice