Prohlídka města Bechyně s odborným výkladem místní průvodkyně nadchla krásou města, domů i významnými rodáky, například českým vlastencem Františkem J. Slámou (který pobýval i v Prachaticích), studoval zde Karel Kryl a režisér Jan Kačer zde natočil svůj první film. Dalším úchvatným zážitkem byla návštěva poutního místa a kláštera v Klokotech, který je jednou z nejcennější kulturních památek regionu. Poutavá byla i prohlídka chýnovské expozice se zajímavostmi z geologie a mineralogie. Do okresu Tábor patří i město Soběslav, kde pro knihovníky a čtenáře je zajímavostí tamější knihovna, která je umístěná v zrekonstruovaných prostorech gotického hradu. Je navržená jihočeským architektem Jaromírem Kročákem, který za projekt získal několik ocenění na architektonických soutěžích.

Důstojným zakončením badatelské cesty bylo ocenění studentek v podobě vernisáže jejich závěrečných prací na krajském úřadě Jihočeského kraje. Projekt byl podpořen Dotačním programem Podpora kultury Jihočeského kraje s morální záštitou hejtmana Martina Kuby. Studentky U3V svými závěrečnými pracemi přesvědčily, že poznání a poznávání je nekončící proces. Stálé nadšení osvojovat si další vědomosti ocenili i náměstci hejtmana Lucie Kozlová, František Talíř a Pavel Hroch, primátorka města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová, zástupce Teologické fakulty Jihočeské univerzity proděkan Daniel D. Novotný, místostarosta města Prachatice Jan Kotrba a další významní hosté.

Nezapomenutelnou atmosféru při vernisáži vytvořily i árie v podání sólisty Jihočeského divadla Alexandra Beně. Na klavír ho doprovodil Mikoláš Troup, stejně jako flétnistku Elišku.

Jana Viktorová, MěK Prachatice