„Po několikanásobném zdražení v loňském roce nás trápí náklady, které vydáváme na energie. Bohužel jako sociální zařízení získáváme sice finance na provoz, jiné to je s penězi na investice, které nám chybějí a shánějí se velmi těžko. Proto je tento dar pro nás nesmírně důležitý a znamená zásadní úsporu několika desítek tisíc korun ročně,“ uvedla Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka provozující azylový dům v Husinci.

Zařízení dokáže ubytovat až 50 lidí v nouzi, a to zejména velké rodiny, které mají i devět členů. Azylový dům navíc klade důraz na to, aby zde byla rodina pohromadě a na výchově se podíleli nejen matky, ale i mužští členové.

Nové LED osvětlení darovala budějovická firma OSAM Trade. „Dar je ve výši 50 000 korun. Konkrétně azylový dům uspoří 7548 kilowat hodin za rok, což je téměř 40 000 korun, tedy něco málo přes 75 % ročních výdajů. Další významnou úsporou jsou náklady na údržbu, které jsou v desítkách tisíc korun ročně. Dojde také k úspoře emisí, a to téměř devíti miliónů tun CO2 ročně,“ prohlásil majitel a jednatel společnosti OSAM Trade Josef Škrleta, který se těší i na další spolupráci s azylovým domem, která bude znamenat ještě větší úsporu nákladů.

Kontakt a dar zprostředkovala jihočeská Iniciativa Pivoňka, která pečuje o rodiny s dětmi v Jihočeském kraji a spolupracuje s azylovými i dětskými domy, včetně toho v Husinci. „Podat pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v nouzi, dát jim pocit bezpečí a vytvořit podmínky k důstojnému bydlení je obdivuhodné. Proto jsme se rozhodli v Iniciativě Pivoňka mimo jiné pomáhat všem, co se takto starají o ostatní. Skvělé na to všem je, když najdeme lidi, kteří jsou špičkou ve svém oboru a k tomu mají ještě velké srdce. Rádi potom zprostředkujeme kontakt, jako v tomto případě,“ uvedla zakladatelka Iniciativy Pivoňka Pavla Pivoňka Vaňková, která je také jihočeskou poslankyní.

K předání daru dojde v Azylovém domě v Husinci v pondělí 26. února od 13 hodin.

Eva Dvořáková, ředitelka, Rybka, o.p.s.