1. Parní léto 2022 aneb Výlet do Slavonic a Dačic

Dačice a Slavonice.Dačice a Slavonice.Zdroj: Archiv Českých drah

Udělejte si druhou srpnovou sobotu (13. 8.) výlet do Dačic a Slavonic a zpestřete si ho železniční romantikou. Parním vlakem se můžete svézt z Telče přes Dačice do Slavonic. Než se vlak vydá na zpáteční jízdu po stejné trase, uskuteční ještě jednu jízdu oběma směry mezi Slavonicemi a Dačicemi.

Jen málokterá lokálka u nás nabízí výletníkům na své trase tolik turistických zajímavostí jako železnice z Kostelce u Jihlavy do Slavonic. Navíc v létě se po trati prohánějí i historické parní vláčky, takže výlet můžete okořenit pravou železniční romantikou.

Součástí historického vlaku, který poveze parní lokomotiva 310.093 (Kafemlejnek), bude také bufetový vůz.

Kdy se konají parní jízdy?
31. července – Vlakem do Slavonic: jízda parního vlaku po trase Telč – Dačice – Slavonice a zpět6. srpna – Zábavný podvečer v Hodicích: jízda parního vlaku po trase Telč – Hodice – Třešť a zpět
7. srpna – Zábavné odpoledne v Třešti: jízda parního vlaku po trase Telč – Třešť – Kostelec u Jihlavy a zpět
13. srpna – Výlet do Slavonic a Dačic: jízda parního vlaku po trase Telč – Dačice – Slavonice, před zpáteční jízdou uskuteční vlak jízdu tam a zpět mezi Slavonicemi a Dačicemi
14. srpna – Zábavné odpoledne v Třešti: jízda parního vlaku po trase Telč – Třešť – Kostelec u Jihlavy a zpět

Jízdenky se prodávají ve vlaku u vlakového personálu.

2.Vyšebrodsko si vás podma

Vyšebrodsko.Vyšebrodsko.Zdroj: Archiv Českých drah

Pod vodní nádrží Lipno protéká Vltava hlubokým zalesněným údolím, mine Čertovu stěnu a vzápětí se nad řekou objeví bílé zdi vznešených budov, korunované půvabnou vysokou štíhlou věží. To vás v celé své kráse vítá cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě s gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie.

Vyšebrodsko je místo nejen pro pěší, ale i pro vodáky. Právě odtud startuje řada lidí své vodní putování po Vltavě do Českého Krumlova a dále k Českým Budějovicím. Mnozí přitom navštíví místní významnou kulturní památku Cisterciácký klášter, jiní se zajdou podívat také do okolí – třeba ke křížové cestě, která vede k poutnímu místu Maria Rast am Stein, anebo se po Opatské stezce vydají k vodopádům sv. Wolfganga v údolí říčky Menší Vltavice. Vše výše uvedené – a nejen to – vás na této trase čeká. Než se však vydáte na výlet, ujistěte se, že jsou památky otevřené veřejnosti.

Jak vám jedu vlaky najdete zde.

3. Třeboň alchymistů

Třeboňsko.Třeboňsko.Zdroj: Archiv Českých drah

Vydejte se na výlet ve stopách Edwarda Kelleyho, který ve svých alchymistických dílnách na zámku v Třeboni hledal elixír mládí a kámen mudrců. Podle všeho se mu podařilo najít klíč k výrobě kamene mudrců, ovšem dříve než mohl svůj objev potvrdit, byl z příkazu císaře Rudolfa II. zatčen a z vězení už bohužel nevyšel živý. Vydejte se do Třeboně najít recept k výrobě kamene mudrců.

Jak vám jedou vlaky, vyhledejte zde.

4. Po Zemské cestě ke zříceninám hradů Velešín a Pořešín

Velešín a Pořešín.Velešín a Pořešín.Zdroj: Archiv Českých drah

Vydejte se s námi na túru ke zříceninám hradů Velešín a Pořešín. Leží na Zemské cestě, která kdysi bývala důležitou obchodní trasou spojující jižní Čechy a Horní Rakousko. Dnes je oblíbenou turistickou stezkou, která propojuje 19 hradů a zámků a další památky a přírodní krásy obou příhraničních regionů.
Celá pěší trasa po staré Zemské cestě je dlouhá 163 kilometrů a vede z jihočeského Velešína do hornorakouského Greinu u Dunaje. Pokud byste ji chtěli zdolat po svých, zabralo by vám to asi 50 hodin čistého času chůze.

Zveme vás jen na část cesty, a to na túru z Velešína přes Pořešín do Kaplice. Startujeme u vlakové zastávky Velešín město, od níž se vydáme po značených turistických stezkách ke zřícenině velešínského hradu.

Hrad Velešín patřil k prvním královským kamenným hradům v Čechách. Dnes z něj zbylo jen torzo. Zřícenina je volně přístupná. Od hradu Velešín se vydáme po modré k další zřícenině – k hradu Pořešín. 

Vlakový spoj si vyhledejete zde.

5. Na korunovační klenoty do Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec.Jindřichův Hradec.Zdroj: Archiv Českých drah

V zámecké galerii na druhém nádvoří hradozámeckého areálu v Jindřichově Hradci jsou od 3. srpna do 18. září vystaveny mistrovské repliky českých korunovačních klenotů včetně věrných kopií středověkého žezla, jablka a korunovačního meče. 

Na výstavě se také prostřednictvím informačních panelů a vyobrazení blíže seznámíte s 22 panovníky, kteří byli od 14. do 19. století korunováni svatováclavskou korunou. Nechybí ani exponáty, které přibližují dobu vybraných vladařů, jako např. kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II. nebo oficiální replika Pražského Jezulátka.

A jak od vlaku? Od nádraží v Jindřichově Hradci se vydejte po zelené turistické značce do centra města na náměstí Míru a z něj pak jděte Dobrovského ulicí se žlutou značkou k hradozámku.

Vlakový spoj si můžete vyhledat zde.

Za poskytnutí tipů na výlet děkujeme Českým drahám