Zda se všichni zájemci dostanou do zahrady hned první den, není vůbec jisté. Vláda totiž stanovila maximální počet příchozích na 150 na hektar plochy za den. „Náš limit je tím pádem 8500 lidí denně,“ řekl Pražskému deníku ředitel zoo Miroslav Bobek.

Další podmínkou je, že budou mít vstupenku koupenou přes internet, nebo permanentku. Pokladny totiž musejí zůstat zavřené, aby se před nimi nehromadili lidé. E-vstupenku je možné pořídit na webu zoo nebo přes její aplikaci, dočasně jsou platné jen jeden den.

Sameček tapíra čabrakového se narodil v Zoo Praha 19. dubna 2020.
VIDEO: Tapír Punťa má brášku. Narodil se v pražské zoo o víkendu

Ani u výběhů to nebude vypadat tak jako obvykle. Zatímco u slonů, hrochů nebo třeba ledních medvědů bývá hlava na hlavě, tentokrát budou muset lidé dodržovat odstupy. „Posílili jsme stavy, u venkovních expozic bude více pracovníků dozoru, domluvili jsme také výpomoc s městskou policií,“ oznámil Bobek.

Ze zázemí budou otevřené toalety a stánky s občerstvením. Restaurace nabídnou prodej z výdejních oken. Možnosti, kde si pokrm sníst, však budou omezené. Venkovní posezení se nesmí využívat, lidé se mohou do jídla pustit nejblíže deset metrů od stánku.

Ztracených 30 milionů korun

Zoo je uzavřena od poloviny března. Za tu dobu eviduje finanční propad ve srovnání s běžným stavem o 30 milionů korun. „Chybí příjmy ze vstupného oproti předpokladům – máme již nyní o více než 200 tisíc návštěvníků méně, z parkovného, pronájmu restaurací,“ vyjmenoval ředitel zahrady.

Adopce a sponzoring zvířat ze zoo
Top 10 druh cena adopce
outloň váhavý 2500
tučňák Humboldtův 6000
levhart obláčkový 6000
vakoveverka létavá 1000
komba ušatá 2500
surikata 6000
vlk eurasijský 7000
klokánek králíkovitý 2500
slon indický 60 000
panda červená 8000
Sirotci druh cena adopce
holubi 1000 až 2500
jeřábi 3000
parmičky 1000
duhovky 1000
slepýši 1000
užovky 2000
trnorep zdobený 1500 až 2000
krysa velká 2000
pískomil štětkatý 1000
klokan obrovský 8000
bércoun Petersův 4500
Vysv.: adopce – rodič se zavazuje uhradit poměrnou částku na roční krmení
sponzoring – zájemce může přispět libovolnou částkou nad sto korun
Pozn.: cena adopce v Kč
Zdroj: Zoo Praha

Před dvěma týdny proto upozornil veřejnost na možnost adoptovat či sponzorovat některé zvíře.

Přestože řada lidí má nyní sama problém vyjít s financemi, na účtu zoo se za dva týdny sešlo skoro 1,59 milionu korun.

Ke sponzorství je třeba poslat libovolnou částku nad sto korun, adoptivní rodič se zavazuje uhradit sumu, která je u každého zvířete jinak vysoká a odvíjí se od nákladů na krmivo.

Například adopce slona vyjde ročně na 60 tisíc korun, tučňáka či surikaty na šest tisíc. Nejnižší příspěvek je tisíc korun, za nějž si lze osvojit mimo jiné vakoveverku, holuba nebo některé druhy želv.

„Obecně nejhůře hledají adoptivní rodiče ptáci, kterých je zároveň nejvíce druhů. Sirotky tak evidujeme například u několika druhů holubů či jeřábů. Adoptivního rodiče nemají ani mnohé ryby, například parmičky nebo duhovky,“ navedl zájemce Bobek.

Doplnil, že na rodiče čeká i slepýš, krysa, pískomil a také nově příchozí druhy jako klokan obrovský a bércoun Petersův.

Zvířata v Zoo Praha během doby, kdy je areál zavřený kvůli koronaviru.
Šéf zoo píše o karanténě: Lidé jsou pro zvířata rozptýlení. Byly horší povodně?